Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať na jednu vec. Spolu s bývalou manželkou sme podieloví spoluvlastníci domu, ktorý som postavil ešte pred našou svadbou. Počas manželstva som jej v dobrej viere daroval 1/3 podiel na dome, aby sme lepšie fungovali ako pár. Avšak, približne pol roka po darovaní sa rozhodla pre rozvod. Keďže podmienky na vrátenie daru nie sú dostatočne splnené, existuje spôsob, ako jej obmedziť prístup do domu? Ak by som napríklad zmobilizoval, aby už nemala v našom dome trvalý pobyt, ale pritom by stále bola podielovou spoluvlastníčkou s 1/3 podielom, môžem jej na základe nedostatku trvalého pobytu obmedziť prístup do domu? Alebo môže podielový vlastník nehnuteľnosti kedykoľvek vojsť do domu, aj keď už tam nemá trvalý pobyt? Táto záležitosť mi nie je úplne jasná a budem vďačný za vašu odpoveď. Ďakujem.
Dobrý deň,
na úvod je potrebné uviesť, že zrušenie trvalého pobytu nemá žiadny vplyv na práva, ktoré Vašej bývalej manželke vyplývajú z toho, že je podielovou spoluvlastníčkou uvedených nehnuteľností.
Vašej manželke teda tak v súčasnosti, ako aj po prípadnom zrušení trvalého pobytu budú k domu prislúchať všetky práva, ktoré má každý vlastník (ako aj podielové spoluvlastník) k danej veci. Medzi práva každého spoluvlastníka okrem iného patrí právo vec držať, užívať a disponovať s ňou (resp. so spoluvlastníckym podielom k nej). Ak by ste Vašej bývalej manželke ako spoluvlastníčke domu bránili vo výkone ktoréhokoľvek tohto oprávnenia, neoprávnene by ste zasahovali do jej vlastníckeho práva. Vaša bývalá manželka by sa mohla následne domáhať ochrany svojich práv na súde.
Naviac, ak by ste užívali celý dom (teda nad rámec veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ktorý Vám prislúcha) Vaša bývalá manželka by mala nárok aj na náhradu za neužívanie spoločnej veci v rozsahu svojho spoluvlastníckeho podielu. Predpokladom vzniku tohto nároku je totiž to, že spoluvlastník (príp. ostatní spoluvlastníci) užívajú túto spoločnú vec nad rozsah jeho (ich) spoluvlastníckeho podielu. K uvedenému právnemu záveru dospel napríklad aj Najvyšší súd Slovenskej republiky vo svojom rozhodnutí z 27.10.2010, sp. zn. 6 Cdo 184/2010).
Na základe uvedeného vyplýva, že skutočnosť, že by sa zmenila adresa trvalého pobytu Vašej bývalej manželky by nemala žiadny vplyv na jej práva, ktoré jej k domu ako podielovej spoluvlastníčke prísluchajú. V prípade, ak by ste jej bránili v užívaní týchto práv, medzi ktoré patrí aj právo užívať vec (vo veľkosti spoluvlastníckeho podielu), mohla by sa Vaša bývalá manželka ich ochrany (ako aj prípadných nárokov, ktoré by jej porušením týchto práv vznikli) domáhať v súdnom konaní.
Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:
9. decembra
Veľmi ľudský prístup, poradia a pomôžu.
recenzie
1. augusta
Veľmi milo som bola prekvapená vysoko profesionálnym a ľudským prístupom.
recenzie
11. mája
Ďakujem veľmi pekne za radu. Bodaj by bolo viac takých ľudí ako Vy, ktorým ešte záleží na ostatných. Nech sa Vám darí.
recenzie
24. septembra
Rýchla a zrozumitelná odpoveď, ktorá naozaj pomôže. Vysoká profesionalita a maximálna moja spokojnosť
recenzie
9. januára
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Dostala som skvelý tip ako postupovať a ušetriť ďalšie náklady za právnické služby.
recenzie
2. januára
Veľmi pekne Vám ďakujem za rýchlu a odbornú odpoveď na moju otázku. Veľmi ste mi pomohli a vyhla som sa tak zbytočným nedorozumeniam. Ešte raz ďakujem a určite Vás odporúčam.
recenzie
1. novembra
Ďakujem veľmi pekne za radu veľmi mi to pomohlo, viem čo môžem podniknúť a byť si pri tom istý, že robím správne. Ešte raz ďakujem a určite odporúčam
recenzie
6. augusta
Reakcia na moju otázku bola veľmi rýchla a profesionálna. Som rada, že existujú aj takéto advokátske kancelárie, ktoré svojim profesionálnym prístupom ..
recenzie