Ako mám dospelého syna vysťahovať?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Ako mám dospelého syna vysťahovať?

Dobrý deň. Mám 39-ročného slobodného syna, ktorý žije so mnou a s manželom v jednom byte. Oba máme zdravotné problémy. Syn je zamestnaný, no neprispieva ani na byt, ani na stravu. Čo zarobí, prepije a prefajčí, a navyše sa aj drzo správa. Doslova je príživníkom. Prosím o radu, ako by som ho mohla donútiť prispievať do domácnosti alebo sa odsťahovať. Ďakujem za odpoveď a radu.

Odpoveď: Ako mám dospelého syna vysťahovať?

Dobrý deň. Pri našej odpovedi vychádzame z predpokladu, že Váš syn nemá k bytu žiadne vlastnícke práva a je len užívateľom predmetného bytu.

Súčasná právna úprava Vám, ako vlastníkom bytu, poskytuje viaceré právne možnosti ochrany vlastníckeho práva a to v oblasti civilnoprávnej ako aj trestnoprávnej.

A. Civilnoprávne prostriedky právnej ochrany vlastníckeho práva

V zmysle § 123 zákona č. 40/1964 Zb., Občianskeho zákonníka ste vy ako vlastníci bytu oprávnení v medziach zákona svoj byt držať, užívať a nakladať s ním, t.j. v danom prípade aj rozhodovať o tom, či Váš plnoletý syn, ktorý je zamestnaný a má vlastný príjem bude alebo nebude bývať spolu s Vami v spoločnej domácnosti.

Právo užívania bytu, ktorý vlastníte spolu so svojim manželom, vyplýva Vášmu synovi z existujúcich rodinnoprávnych vzťahov ako aj zo skutočnosti, že Váš syn je v byte prihlásený na trvalý pobyt.

Právo na peňažné plnenie

Z dôvodu, že Vás syn je plnoletý a má vlastný príjem, ako užívateľ predmetného bytu, je povinný podieľať sa na úhradách za poskytnuté služby spojené s užívaním bytu, nakoľko jedným z kritérii pre stanovenie výšky mesačného predpisu platieb za byt je aj počet nahlásených isôb žijúcich v byte.

Preto ak Váš syn dodané služby v byte reálne užíva, a na ich úhrade sa žiadnym spôsobom nepodieľa, zaplatením mesačných preddavkov za plnenia/služby spojené s užívaním bytu v plnej výške Vami ako rodičmi a vlastníkmi bytu, na strane Vášho syna dochádza k bezdôvodnému obohateniu na úkor Vášho majetku podľa ust. § 454 zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka.

Podľa ust. § 454 Občianskeho zákonníka sa bezdôvodne ohohatí aj ten, za koho sa plnilo, čo podľa práva mal plniť sám. Uvedené ustanovenie v spojení s ust. § 451 ods. 1 Občianskeho zzákonníka Vám umožňuje uplatniť proti synovi právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia a to mimosúdne alebo súdnou cestou. Zdôrazňuje, že Vaše právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa podľa § 107 ods. 1 Občianskeho zákonníka premlčuje za dva roky, v danom prípade odo dňa, kedy ste sa dozvedeli, že poplatky za byt platíte aj za svojho syna a teda, že práve Váš syn sa obohacuje na Váš úkor.

V prípade, ak na základe Vašej výzvy Vás syn odmietne dobrovoľne prispievať na úhrade poplatkov spojených s užívaním bytu, jednou z možností je právo domáhať sa súdnej ochrany žalobou na súde o peňažné plnenie (vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia) za obdobie 2 rokov rokov spätne, teda pred podaním žaloby na súde.

Odhlásenie z trvalého pobytu

Ďalšou z právne akceptovateľných možností ochrany vlastníckeho práva je právo podať na príslušnej ohlasovni pobytu návrh na zrušenie trvalého pobytu Vášho syna postupom podľa ust. § 7 ods. 1 písm. f/ zákona č. 496/2008 Z.z. o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky v platnom znení.

Podľa ust. 7 ods. 1 písm.f) zákona č. 496/2008 Z.z. ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu.

Nakoľko ide o Vášho syna, ktorý je plnoletý, má vlastný príjem a dokáže sa o seba postarať sám oporúčame vyzvať ho, aby začal dobrovoľne prispievať na úhradu platieb za byt, inak ako vlastníci bytu máte právo podať návrh na zrušenie záznamu z jeho trvalom pobyte vo Vašom byte. Ak po zrušení trvalého pobytu sa Váš syn neprihlási k novému trvalému pobytu na inom mieste, ako miesto jeho trvalého pobytu bude uvedená iba obec pobytu v súlade s ust. § 5 zákona č. 496/2008 Z.z.

Vypratanie

Dňom zrušenia záznamu o trvalom pobyte, tak ďalšie užívanie Vášho bytu zo strany Vášho syna je bez právneho dôvodu. Na Vašu výzvu je povinný sa z bytu vysťahovať v lehote, ktorú mu určíte. Ak sa Váš syn po zrušení jeho trvalého pobytu z Vášho bytu odmietne dobrovoľne vysťahovať, ste oprávnení proti synovi uplatniť v súdnom konaní nárok na uloženie povinnosti vysťahovať sa z predmetného bytu v súlade s ust. § 126 ods 1 Občianskeho zákonníka.

Podľa tohto ustanovenia platí, že vlastník má právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci (resp. vypratania nehnuteľnosti) od toho, kto mu ju neprávom zadržuje.

Žaloba o vypratanie nehnuteľnosti (aj bytu) je právnym prostriedkom vlastníka na ochranu svojho vlastníckeho práva.Základnými predpokladmi úspešnosti takejto žaloby sú preukázanie vlastníckeho práva žalobcu a skutočnosť, že žalovaný vec neprávom úživa, či zadržuje.

Rozhodnutie súdu o vyprataní nehnuteľnosti je exekučným titulom a teda ak Váš syn dobrovoľne nesplní, čo mu ukladá rozhodnutie súdu máte právo ho za asistencie súdneho exekútora a polície, prípadne zástupcu Obce z nehnuteľnosti vypratať.

B. Trestnoprávne následky ochrany vlastníckeho práva

V prípade, že napriek všetkému sa Váš syn bude vo Vašom byte naďalej ( aj po odhlásení ho z trvalého pobytu) protiprávne zdržiavať, dá sa predpokladať, že dôjde k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo nebytovému priestoru

V zmysle § 218 ods. 1 zákona č. 300/2005 Z. z., Trestného zákona, v znení: ,,Kto protiprávne obsadí alebo užíva dom alebo byt iného alebo kto oprávnenej osobe v užívaní domu alebo bytu neoprávnene bráni, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“ a Vám vnikne právo podať trestné oznámenie.

Oprávnenia polície

V prípade vzniku akýchkoľvek konfliktov máte právo privolať políciu. V tejto súvislosti si tiež dovolíme poukázať na oprávnenia polície podľa § 27a zákona č. 171/1993 Z. z. o Policajnom zbore, ktorý stanovuje, že policajt je oprávnený vykázať z bytu alebo domu alebo iného priestoru spoločne obývaného s ohrozenou osobou a aj z jeho bezprostredného okolia (ďalej len „spoločné obydlie“) osobu, u ktorej možno na základe zistených skutočností očakávať útok na život, zdravie, slobodu alebo zvlášť závažný útok na ľudskú dôstojnosť ohrozenej osoby, najmä vzhľadom na predchádzajúce takéto útoky; súčasťou vykázania zo spoločného obydlia je aj zákaz vstupu vykázanej osobe do spoločného obydlia počas 10 dní od vykázania.

Policajt je oprávnený vykázať zo spoločného obydlia takúto osobu aj počas jej neprítomnosti. Zdôrazňujeme však, že táto možnosť sa klasicky využíva v prípadoch iba domáceho násilia, čiže sa vyžaduje vyšší stupeň intenzity,  ako len konanie v rozpore s dobrými mravmi.