Ako postupovať ak zamestnávateľ nevyplatí mzdu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať ak zamestnávateľ nevyplatí mzdu?

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Poslala som doporučene poštou okamžitú výpoveď pre nevyplatenie mzdy svojmu zamestnávateľovi. Prevzal ju. Nastal problém v tom, že som mu poslala výzvu na zaplatenie dlžnej mzdy, ktorú mal uhradiť do 5 dní od prevzatia. Ale aj tak ju neuhradil. Tak som už poslala predžalobnú výzvu. Dnes sa mi vrátila zásielka, konkrétne výzva na zaplatenie dlžnej mzdy. Dokonca ju ani neotvoril, takže už čakám, že sa mi vráti aj predžalobná výzvu. A neviem, ako mám ďalej postupovať, pretože ak by som poslala zásielku naspäť, určite by sa mi opäť vrátila a z jeho strany by bolo ignorované všetko ďalšie. Poštu, ktorá sa mi vrátila, som neotvárala, lebo neviem, ako teraz postupovať ďalej. Prosím Vás o radu. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať ak zamestnávateľ nevyplatí mzdu?

Dobrý deň, pre uplatnenie nároku z dlžnej mzdy na súde nie je potrebné, aby Váš zamestnávateľ preberal poštové zásielky, v ktorých ho vyzývate na jej zaplatenie. Zamestnávateľ sa do omeškania dostáva automaticky, zo zákona, ak Vám mzdu nevyplatil v deň jej splatnosti. V zmysle § 129 Zákonníka práce, je mzda splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Rozhodujúcim je preto deň výplaty, dohodnutý v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve, ak existuje. V opačnom prípade sa aplikuje citované ustanovenie zákona. Pri skončení pracovného pomeru Vám zamestnávateľ je povinný vyplatiť mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa ste nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru. Ak Vám teda Váš zamestnávateľ stále nevyplatil mzdu a uplynul už aj deň jej výplaty nasledujúci po dni, ku ktorému ste okamžite skončili pracovný pomer, podajte žalobu na súd. V predmetnej žalobe ste oprávnená si taktiež uplatniť aj úroky z omeškania podľa občianskoprávnych predpisov.