Dobrý deň,
Vaša nevlastná sestra je plnoprávnym dedičom po svojom otcovi.
Ak sa v dedičskom konaní ako dedičia nedohodnete na vyplatení nevlastnej sestry napr. aj napr. v splátkach, prípadne na tom, že ona sama sa vzdá podielu na dedičstve, potom platí ust. § 481 a nasl. Obč. zákonníka :
"§ 481 : Ak je len jeden dedič, potvrdí mu súd, že dedičstvo nadobudol.
§ 482 :
(1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.
(2) Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli.
§ 483 : Ak nedôjde k dohode, súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým, ktorých dedičské právo bolo preukázané."
Uvedený zákonný text v podstate znamená, že Vaša nevlastná sestra sa stane podielovým spoluvlastníkom bytu.
Ak sa následne nedohodnete na vyporiadaní bytu a teda, že Vaša nevlastná sestra Vám svoj podiel predá alebo daruje, potom budete musieť podať návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva.
To, že Vaša sestra sa o svojho otca nezaujímala a nijako nestarala, nie je právnou prekážkou, aby nebola dedičom. Iným prípadom by bolo, ak by ju Váš otec vydedil.
V súvislosti s dedič. konaním je treba uviesť, že pokiaľ predmetom dedenia budú aj dlhy poručiteľa, Vaša sestra bude rovnako zodpovedať aj za tieto dlhy a v to v pomere k tomu, čo z dedičstva nadobudne.
O zodpovednosti dedičov za dlhy poručiteľa sa venujeme v našom špeciálnom článku.
Nepíšete v otázke, či predmetom dedenia budú aj dlhy poručiteľa, preto v dedičskom konaní je treba sa zaoberať aj touto otázkou a prípadne požiadať notára, aby vyhláškou vyzval veriteľov, aby prihlásili svoje pohľadávky, ktoré majú voči Vášmu otcovi ako poručiteľovi.
Podľa ust. § 470 Obč. zákonníka platí :
"(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.
(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu."