'

Kto bude dediť po bezdetnom bratovi?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešovský
Odpovedá: advokát Prešov
Odpovedané dňa: 1. 2. 2016

Otázka: Kto bude dediť po bezdetnom bratovi?

Prosim o radu. V dohladnej dobe ma prebehnut dedicske konanie po nebohom bratovi. Brat nemal nikoho, iba mna, nakolko dalsi dvaja bratia uz zomreli. Netere - dcery druheho brata sa nespravaju primerane, po dedine hovoria, ze mi oni este ukazu. Mam uz svoje roky a az sa bojim toho pojednavania, aby na mna nezautocili. Ako majetok v dedictve pripade do uvahy stary dom a polia. Nechcem predat nic z toho, pricom neter to planuju. Maju pravo takto sa spravat a vobec, maju narok na dedicstvo, kedze oni su az dalsia skupina dedicov? Dakujem za radu

Odpoveď: Kto bude dediť po bezdetnom bratovi?

Dobrý deň, do okruhu zákonných dedičov pripadáte samozrejme Vy a dcéry Vášho nebohého brata (netere poručiteľa). Podľa § 475 Občianskeho zákonníka, ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Na základe citovanej právnej úpravy, by ste mali zdediť jednu polovicu dedičstva po bratovi a netere po jednej štvrtine. Dovoľujem si Vás upozorniť, že je neprípustné konanie, ktorým sa Vám niekto vyhráža spôsobením ujmy alebo na Vás fyzicky zaútočí. V takom prípade neváhajte podať trestné oznámenie. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Kto bude dediť po bezdetnom bratovi? (Dedičské právo)

Dobrý deň. Chcem sa spýtať ohľadom dedičstva po nebohom strýkovi. On bol slobodný a nemal ani deti. Jeho rodičia taktiež zomreli. Býval so mnou, mojou dcérou, mojim otcom a mamou v spoločnej domácnosti celý svoj život. Okrem toho mal ešte dvoch súrodencov a tretím je môj otec. Ďakujem.

Odpoveď: Kto bude dediť po bezdetnom bratovi?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.06.2019)

Dobrý deň, 

Pokiaľ váš strýko nespísal počas života závet, prichádza do úvahy dedenie zo zákona. Zákon obligatórne v 473 a nasl. občianskeho zákonníka ustanovuje štyri dedičské skupiny. Kedže váš strýko nebol ženatý a nemal ani deti tak prvá dedičská skupina neprichádza do úvahy.  

Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

Pojem spoločná domácnosť možno vo všeobecnosti charakterizovať ako skutočné a trvalé spolužitie dvoch alebo viacerých ľudí, kde jednotliví členovia spoločne prispievajú na úhradu a obstarávanie spoločných potrieb.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kto bude dediť po bezdetnom bratovi? (Dedičské právo)

Dobrý deň, po zomrelej sestre, ktorá žila sama a ktorej zomrel manžel aj syn, sme ostali traja dediči: ja, sestra a syn po ďalšej nebohej sestre. Notárka chce v dedičskom konaní rozdeliť majetok tak, že každému z nás prípadne 1/3. Chcem sa opýtať, či postup notárky je správny, a či synovcovi, ktorý je dedičom vo štvrtom rade patrí tiež 1/3 dedičstva. Za Vašu odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Kto bude dediť po bezdetnom bratovi?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.01.2019)

Dobrý deň, 

podľa ust. § 475 Občianskeho zákonníka platí :

" (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti."

Áno, postup notárky je správny.

Otázkou je či poručiteľka nedarovala nejaký majetok  niektorému z dedičov za života, ktorý má notár povinne započítať na jeho - dedičov - dedičský podiel.

Platí aj ust. § 484 Občianskeho zákonníka (citujeme) : 

"Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený."


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kto bude dediť po bezdetnom bratovi? (Dedičské právo)

Mám otázku, kto bude dediť po mne, ak sme s manželom bezdetní manželia a nik iný nežije s nami v domácnosti. Predpokladám, že dedí len manžel. A kto ak zomrie aj manžel. Ďakujem.

Odpoveď: Kto bude dediť po bezdetnom bratovi?

Odpovedá: (odpoveď odoslaná: 13.01.2017)

Dobrý deň. V druhej dedičskej skupine môže dediť manžel poručiteľa aj samostatne. V druhej dedičskej skupine sú však okrem manžela poručiteľa a spolužijúcich osôb aj poručiteľovi rodičia. Ak teda žijú aj Vaši rodičia, dediť budú aj oni. Pokiaľ však Vaši rodičia nežijú, dediť bude iba Váš manžel.

Uvedené platí obdobne aj pokiaľ by bola situácia opačná, a síce ak by bol poručiteľom Váš manžel.

Čo sa týka situácie, keď bude dediť najskôr Váš manžel po Vás a následne by zomrel aj on, dedili by jeho rodičia (za predpokladu, že žijú). Pokiaľ by jeho rodičia nežili, dedili by dedičia z tretej dedičskej skupiny (§ 475 Občianskeho zákonníka), prípade dedičia zo štvrtej dedičskej skupiny (§ 475a Občianskeho zákonníka).


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Kto bude dediť po bezdetnom bratovi? (Dedičské právo)

Podla Vasho výkladu ak dedí po bezdetnom bratovi brat, dedí v tretej skupine. Možete mi prosim dať informáciu, či sa toto dedičstvo zdanuje 20% danou alebo je oslobodene od dane z prijmov. Dakujem.

Odpoveď: Kto bude dediť po bezdetnom bratovi?

Odpovedá: Advokát Trnava (odpoveď odoslaná: 25.10.2016)

Dobrý deň. "Predmetom dane z príjmov nie je peňažný a nepeňažný príjem získaný dedením podľa  Občianskeho zákonníka v okamihu nadobudnutia vlastníctva k nehnuteľnosti, hnuteľnej veci alebo práva a inej majetkovej hodnoty s výnimkou príjmu z neho plynúceho.  Za príjem získaný dedením sa považuje nehnuteľnosť, byt, nebytový priestor alebo ich časti (nehnuteľnosť), hnuteľná vec, práva alebo iné majetkové hodnoty." Ďalšie užitočné informácie k Vašej otázke môžete nájsť aj na internetovej stránke finančnej správy.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk