Kto bude dediť po bezdetnom bratovi?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov

Otázka: Kto bude dediť po bezdetnom bratovi?

Prosím o radu. Predpokladám, že v blízkej dobe sa uskutoční dedičské konanie po mém zosnulém bratrovi. Měl jen mě, jelikož naši ostatní dva bratři již zemřeli. Netere - dcery druhého bratra - se nechovají vhodně, v obci se říká, že mi ještě něco ukážou. Již mám svůj věk a obávám se samotného pojednání, aby na mě nepodnikly útok. Do dědického řízení připadá starý dům a pole. Nechci nic z toho prodávat, přesto moje neteře toto plánují. Mají právo se takto chovat a vůbec, mají nárok na dědictví, když jsou až druhou skupinou dědiců? Děkuji za radu.

Odpoveď: Kto bude dediť po bezdetnom bratovi?

Dobrý deň, do okruhu zákonných dedičov pripadáte samozrejme Vy a dcéry Vášho nebohého brata (netere poručiteľa). Podľa § 475 Občianskeho zákonníka, ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Na základe citovanej právnej úpravy, by ste mali zdediť jednu polovicu dedičstva po bratovi a netere po jednej štvrtine. Dovoľujem si Vás upozorniť, že je neprípustné konanie, ktorým sa Vám niekto vyhráža spôsobením ujmy alebo na Vás fyzicky zaútočí. V takom prípade neváhajte podať trestné oznámenie.