Vyňatie z úveru ako spoludlžníka

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Žilina

Otázka: Vyňatie z úveru ako spoludlžníka

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako postupovať v prípade, že si želám, aby ma exmanžel vyňal ako spoludlžníka zo spotrebného úveru. Úver sme si brali na nadstavenie rodinného domu jeho mamy, ale tam existuje vecné bremeno a nie je možné za dom zaručiť. Rada by som si vzala hypotekárny úver na bývanie, no nemôžem, pokiaľ budem figurovať ako spoludlžník. Exmanžel s tým dobrovoľne nesúhlasí. Môžete mi, prosím, pomôcť ako by som mala napísať žiadosť na súd?

Odpoveď: Vyňatie z úveru ako spoludlžníka

Dobrý deň, pokiaľ ide o vyňatie spoludlžníka z úveru, s týmto musí súhlasiť najmä banka. Pokiaľ banka s takýmto niečím nesúhlasí, potom Vás z úveru nevyčiarknu. Banka žiada, aby sa manželia medzi sebou dohodli a potom posudzuje príjem jedného z manželov, ktorý zostane ako jediný dlžník na úvere. Pokiaľ tento manžel nemá dostatočný príjem na to, aby bol jediným dlžníkom, banka prijatie druhého manžela nepovolí, dokonca ani súdne rozhodnutie by Vám nepomohlo k tomu, aby ste boli vyčiarknutá z úveru, pretože súdne rozhodnutie nie je záväzné pre banku.