Máte
otázku?

Dedičské konanie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trnava

Otázka: Dedičské konanie

Dobrý deň, chcela by som sa vás opýtať ohľadom dedičského konania, ktoré momentálne prebieha po mojom otcovi. Moja mama, brat a ja sme zákonní dedičia po otcovi. Každý z nás má nárok na jednu tretinu z majetku, čo zahŕňa byt s garážou, dom s garážou a záhradu, ktorá patrí k domu. Moja mama a brat chceli odo mňa splnomocnenie, aby mohli vybaviť záležitosti v mojej neprítomnosti, pretože som sa nemohla zúčastniť na dedičskom konaní. Ja osobne som s tým nesúhlasila, pretože z ich strany nie je dostatočná komunikácia ohľadom dedenia po otcovi. Informovala som ich, že ma v tejto veci bude zastupovať právny zástupca. Oni to vnímali ako prejav nedôvery. Z môjho pohľadu je dôležité vyriešiť všetko pravdivo a bez zbytočných konfliktov. Momentálna situácia je taká, že môj brat s manželkou bývajú v byte, ktorý patrí môjmu otcovi a mame ako spoluvlastníkom v pomere 1/1. Podľa katastra sú teda majiteľmi môj otec a mama. Dom, záhrada a garáž tiež patria môjmu otcovi a mame v rovnakom pomere. Ich ponuka bola, aby som sa vzdala jednej tretiny z bytu a garáže výmenou za dve tretiny z domu a jednu tretinu zo záhrady. Túto ponuku som odmietla, pretože by som nedokázala financovať dom, keďže bývam stovky kilometrov ďaleko. Preto som im navrhla, že byt a garáž zostanú bratovi a ja sa vzdám mojej jednej tretiny z nich. Na oplátku by som chcela polovicu pozemku. Bohužiaľ, túto ponuku zamietli, čo nás veľmi prekvapilo, pretože by tým získali byt, dom a garáž, zatiaľ čo ja by som mala len polovicu pozemku. Keď nesúhlasili s mojou ponukou, navrhla som, aby sme postupovali podľa zákona, čo spôsobilo problém na ich strane ohľadom bytu a garáže. Tvrdili, že pred 15 rokmi uzavreli kúpno-predajnú zmluvu na brata, ale na katastri sú stále ako majitelia zapísaní môj otec a mama. Pravdepodobne teraz chcú čo najskôr zmeniť zápis na katastri na bratove meno. Moja otázka je, či je možné, aby počas prebiehajúceho dedičského konania po mojom otcovi zmenili meno na katastri na bratovo meno, čím by som stratila nárok na jednu tretinu majetku? Mám pocit, že plánujú podvod, aby som nemala žiadnu jednu tretinu bytu, ak by sa konalo podľa zákona. Prosím, poraďte mi, aký postup by som mala zároveň. Mám trvať na tom, že chcem polovicu pozemku a vzdať sa zvyšného majetku v ich prospech, alebo nechať všetko prebehnúť podľa zákona, čo by mi zaručilo jednú tretinu z každého majetku? Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie

Dobrý deň, ďalší postup vo Vašej veci závisí na tom, čo chcete dosiahnuť a aký je Váš cieľ. V prípade, že sa uspokojíte nárokom z dedičstva iba v takom rozsahu, s ktorým súhlasia aj ostatní dedičia bude najvhodnejšie uzatvoriť s nimi dedičskú dohodu. Tým dosiahnete jednak svoj cieľ a tiež čo najskoršie ukončíte prebiehajúce dedičské konanie. Ak chcete nadobudnúť majetok v rozsahu Vášho dedičského podielu bude potrebné v dedičskom konaní pokračovať a ak nedôjde k dohode dedičov, notár rozhodne uznesením o nadobudnutí dedičstva podľa výšky dedičských podielov. Takéto konanie však môže trvať dlhšie, nakoľko je možné, aby dedičia podali proti uzneseniu notára opravný prostriedok. Pre ďalší postup vo Vašej veci je najdôležitejšie posúdiť to, čo chcete dosiahnuť a akým spôsobom sa to dá dosiahnuť.

Trápi vás "Dedičské konanie" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa poradiť ohľadom dedičského konania po otcovi. Sme piati súrodenci, ktorí sa vieme dohodnúť na tom, čo kto chce zdediť. Máme aj jednu nevlastnú sestru, ktorú otec splodil približne pol roka pred svadbou s našou mamou. Odkedy vieme, nárokuje si rovnaký podiel, ako my ostatní, ktorí sme sa o otca starali, čo sa nám nepáči. Je možné s tým niečo urobiť? Náš otec sa s ňou nestretával a ani ona nejavila záujem o kontakt s ním, pokiaľ nezomrel.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 23.04.2025)

Dobrý deň,

vaša situácia je pomerne častá a rozumiem, že môže byť citlivo vnímaná. Pri dedičskom konaní podľa slovenského práva platí, že všetky deti poručiteľa – teda aj nemanželské, ak je otcovstvo právne uznané alebo určené – majú rovnaké dedičské právo bez ohľadu na to, aký bol ich vzťah s otcom počas života. Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v § 473 jasne stanovuje, že deti dedia v prvej skupine rovným dielom.

Ak by ste chceli, aby nevlastná sestra nededila, musel by ju otec vydediť za života, a to v súlade s § 469a Občianskeho zákonníka uvedením jedného zo zákonných dôvodov vydedenia. Ak k tomu nedošlo, jej právo na dedičstvo po vašom otcovi je rovnaké ako vaše (ostatných detí). Skutočnosť, že sa o otca nestarala alebo s ním neudržiavala kontakt, zákon neberie do úvahy pri samotnom nároku na dedičstvo.

Odporúčam zvážiť, či by ste sa s ňou vedeli dohodnúť na inom rozdelení dedičstva v rámci dohody dedičov, ak by s tým súhlasila. Ak nie, notár rozdelí dedičstvo podľa zákona. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, rada by som sa informovala o dedičskom konaní. Nedávno nám zomrela babka, ktorá napísala závet a svoju časť domu odkázala otcovi. Dom stojí na pozemku, ktorý otec vlastní už asi 10 rokov. Otec má brata, ktorému patrí 1/6 z domu. Podľa odhadu má dom hodnotu približne 80 000 eur a pozemok ďalších 100 000 eur. Ako postupovať pri predaji domu? Predpokladáme, že otcov brat musí podpísať predaj. Čo ak nesúhlasí s vyplatením svojho 1/6 podielu a bude požadovať polovicu? Je otec povinný mu ju dať? Môže brat závet napadnúť? Babka bola staršia, ale závet podpísala osobne u notára. O babku sa priebežne staral iba otec, kým jej brat ju navštevoval približne raz za rok, niekedy len raz za tri roky. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 11.04.2025)

DObrý deň, 

v prípade ak sa otec a jeho brat ako podieloví spoluvlastníci rozhodli spoločnú nehnuteľnosť predať, potom každému z nich patrí z kúpnej ceny toľko, koľko pripadá na jeho spoluvlastnícky podiel ibaže by sa dohodli inak. Otec nie je povinný pristúpiť na hru svojho brata, ktorý žiada z kúpnej ceny polovicu a pritom mu na nehnuteľnosti patrí podiel len o veľkosti 1/6 k celku. Aj v prípade, ak by sa rozhodli riešiť zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva súdnou cestou, súd by bratovi nepriznal viac než pripadá na jeho spoluvlastnícky podiel. Týmto môže otec vo vzťahu k bratovi argumentovať. 

Pokiaľ ide o napadnutie závetu, toto brat otca môže urobiť, stáva sa to, že dedičia napádajú takéto listiny zanechané poručiteľmi. To však, či by bol v takomto konaní úspešný je už druhá vec. Viete žalovať sa dá de facto všetko. Na to však, aby súd rozhool o neplatnosti závetu by musel mať za preukázané, že babka nebola v čase jeho spísania spôsobilá na takýto právny úkon alebo že bola k tomuto právneu úkonu donútená a pod.. Navyše ak závet spísala u notára, dovolím si tvrdiť, že tento by bolo skutočne náročné úspešne napadnúť, nakoľko ak by notárka videla, že babka nie je na takýto úkon spôsobilá, závet by s ňou nespísala. Toto musí preukazovať žalobca. Ak by to nepreukázal, súd by žalobu zamietol. 


Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, keď môj otec prepíše dom na môjho brata, je možné napadnúť to v dedičskom konaní? Počula som, že sa dá vysúdiť aspoň päť percent z ceny. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 10.04.2025)

Dobrý deň,

v prípade, že Váš otec za života prevedie časť svojho majetku v neodvyklej hodnoty (spravidla nehnuteľnosť alebo väčší obnos peňazí) na jedného zo svojich potomkov, potom v rámci dedičského konania sa môžu dedičia domáhať, aby na podiel tohto obdarovaného dediča bol započítaný takýto dar neobvyklej hodnoty, ktorý dotknutý dedič za života dostal od poručiteľa. Uvedené ustanovuje § 484 Občianskeho zákonníka:

Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.

Jedná sa o inštitút kolácie (započítanie na dedičský podiel), ktorého uplatnenie v dedičskom konaní má za následok, že dedičský podiel za života poručiteľa obdarovaného dediča sa vzhľadom na hodnotu daru (vychádza sa pritom z hodnoty daru v čase darovania) zníži. Koláciu - započítanie je však potrebné v dedičkom konaní navrhnúť, inak sa o nej notár nemá ako dozvedieť. 

Vzhľadom na uvedené, neexistuje nič ako 5 % z ceny, ako uvádzate, ale v dedičskom konaní sa postupuje vyššie popísaným postupom. 


Trápi vás "Dedičské konanie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, mám 72 rokov. S manželom som prežila 26 rokov, z toho 10 sme boli manželmi. Zomrel a mal 3 deti. Spolu sme vlastnili byt, každý v polovici, a ja mám aj doživotné užívacie právo. Dnes sme boli na dedičskom konaní a notár, ktorý viedol pozostalosť, mi povedal, že im musím byt sprístupniť. Akým právom? Ja vlastním polovicu bytu a z druhej mám ešte štvrtinu. Som chorá na srdce a mám vysoký krvný tlak. Mám právo na dôstojný život bez obmedzovania. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 01.04.2025)

Dobrý deň, chápame Vaše rozčarovanie z doterajších výsledkov dedič. konania, ktoré predpokladáme, že nie je ukončené. Máte v dedičskom konaní nadobudnúť 1/4 z 1/2. Vy ste spoluvalstníkom bytu v podiele 1/2, ktorý podiel nie je predmetom dedenia.

Pokiaľ ide o užívanie bytu - vecné bremeno, toto Vám zostáva aj naďalej, toto vecné bremeno nie je predmetom dedičského konania.

Ak deti Vášho nebohého manžela nadobudnú podiely na byte, budú môcť od Vás žiadať, aby ste im platili nájom za ich podiely., ak sa vo veci nedohodnete inak. Otázka sprístupnenia bytu pre dedičov nie je predmetom dedičského konania a o tejto povinnosti nemôže rozhodnúť notár.

Odporúčam vo veci po skončení dedič. konania kontaktovať advokáta na vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva.


Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, dobrý deň, mám otázku ohľadom dedenia bytu. Mama pred dvoma rokmi darovala sestre, ktorá žije v Česku, svoj byt. Darovacia zmluva bola podpísaná pred notárom. Byt asi bude po smrti mamy mimo dedičského konania medzi mnou a sestrou. Chcela by som vedieť, kto bude v prípade smrti mojej sestry dediť byt. Sestra má bezdetné manželstvo. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 31.03.2025)

Dobrý deň,

byt, ktorý mama darovala Vašej sestre by po smrti sestry, za predpokladu, že by zostala bezdetná, dedil jej manžel a rodičia sestry, a to tak, že manžel by dedil 1/2 majetku. Ak rodičov niet, potom by byt v zmysle zákona zdedil sám manžel vašej sestry. Sestra by však závetom vedela zanechať byt aj inej osobe, napr. Vám. Ak by však v čase smrti mala deti, potom by sa dedilo podľa prvej dedičskej skupiny, dedili by deti a jej manžel, každý rovným dielom. V tomto prípade by už deti závetom obísť nevedela, nakoľko deti sú neopomenuteľnými dedičmi, ktorých môže rodič baviť práva dediť po jeho smrti jedine cez inštitút vydedenia. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, rada by som sa spýtala na dedičské konanie v prípade, že nehnuteľnosť je založená v prospech banky kvôli inej osobe. Máme založenú babkinu nehnuteľnosť kvôli hypotekárnemu úveru. Babka medzitým zomrela, ešte skôr, ako sa nám podarilo nehnuteľnosť vyňať zo záložného práva v prospech banky. Preto by som sa rada spýtala, ako sa postupuje v takomto prípade. Už má prebiehať dedičské konanie. Musí byť nehnuteľnosť vyňatá ešte pred jeho začiatkom, alebo je možné to doriešiť aj v priebehu konania? Viete mi, prosím, poradiť? Ďakujem, prajem pekný deň.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 27.03.2025)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že ak na nehnuteľnosti, ktorej vlastníkom je resp. bola Vaša stará mama, ktorá medzičasom zomrela, samotná táto skutočnosť - úmrtien starej matky - nemá vplyv na existenciu záložného práva, lebo záložné právo je viazané na nehnuteľnosť.

V dedičskom konaní nadobudnú nehnuteľnosť dedičia zo zákona, pravda za podmienky, že sa všetici dedičia nedohodnú inak. Záložné právo nie je predmetom dedenia a naďalej bude viaznúť na uvedenej nehnuteľnosti, ktorá bude predmetom dedenia. Súhlas dedičov na to, aby na nehnuteľnosti viazlo záložné právo v prospech banky nie je potrebný, lebo predmetom záložného práva je nehnuteľnosť.

Otázka zrušenia zálož. práva je následne vecou Vašej dohody, ako dlžníka na hypotekárnom úvere s bankou. Vo veci zálož. práva následne po skončení dedič. konania odporúčam kontaktovať prísl.  banku.


Trápi vás "Dedičské konanie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, moja matka zomrela pred 63 rokmi, keď som mal 3 roky a brat 6 rokov. Ako maloletí sme mali byť zaradení do dedičského konania, ale jej rodičia zatajili deti svojej dcéry. Na nehnuteľnosti sú teraz registrovaní dvaja rodinní príslušníci. S pozdravom

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 24.03.2025)

Dobrý deň, z Vami položenej otázky vyplýva, že mama zomrela pred 63 rokmi, Vy ako dedič ste boli maloletý.
Vzhľadom na skutočnosť, že od dedičského konania uplynula dlhá doba a medzičasom ste nadobudli plnoletosť /18 rokov veku/, uplynuli už všetky premlčacie doby v zmysle ust. Občianskeho zákonníka.

Podľa ust. § 485 Občianskeho zákonníka platí :

"Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča."

Uvedené zákonné ustanovenie platilo aj v čase pred 63 rokmi.

Nateraz je možná len dohoda s dedičom,ktorý nadobudol majetok po poručitelke, nie však cestou súdu.

 

 


Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, máme sa dohodnúť o rozdelení dedičstva. Chcem vedieť, ktoré parcely a dom máme dediť. Môžem si u notára, ktorý to má na zodpovednosti, odfotiť dokumenty do mobilu, alebo mám právo na kópiu? Z nahliadnutia si ich nedokážem zapamätať. Ďakujem.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 13.03.2025)

Dobrý deň,

dedičské konanie je taktiež súdnym konaním a každý jeho účastník (dedič povolaný dediť) má právo nahliadať do dedičského spisu a vyhotovovať si z neho fotokópie, fotografie a pod. Preto nemusíte mať žiadnu obavu. Za účelom nahliadnutia do dedičského spisu vám odporúčame najskôr kontaktovať povereného notára za účelom dohodnutia termínu nahliadania. 

 


Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, otec si ide zobrať za ženu jednu osobu. Bývame spolu v dvojgeneračnom dome. Ona do domu nič nepriniesla a neprispela ani jedným eurom. Som jeho syn a mám ešte brata. Kto bude dediť jeho polovicu domu? Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 03.03.2025)

Dobrý deň, vo Vami uvedneom prípade paltí, že ak by došlo k uzatvoreniu manželstva, následne v prípade úmrtia Vášho otca jeho podiel na nehnuteľnosti bude predmetom dedenia. Ak otec nespísal závet výlučne vo Váš prospech ako svojich synov, potom dedičmi otcovho podielu na nehnuteľnosti bude jeho manželka a Vy ako jeho deti /dvaja bratia/, všetci v rovnakom pomere k dedenému podielu na nehnuteľnosti.

Vo veci odporúčam otcovi toto vysvetliť tak ako uvádzate v otázke a prípadne mu odporučiť, aby spísal závet vo Váš prospech ako svojich detí. Otec môže svoj podiel za svojho života aj darovať napr. Vám ako jeho synom a potom podiel na dome nebude predmetom dedenia. Prípadná budúca manželka Vášho otca nie je neopomenuteľným dedičom a preto prípadný závet, ktorý by spísal Váš otec nemôže ani napadnúť cestou súdu. Ak by teda otec spísal závet vo Váš prospech ako svojich synov, k vydedeniu manželky by v pravom slova zmysle nedošlo, lebo vydediť možno len potomkov dediča. Manželka nie je potomkom poručiteľa.

Na prípadné spísanie darovacej zmluvy so zriadením vecného bremena v prospech otca spočívajúce v práce doživotného bývania v dome odporúčam kontaktovať advokáta. Môžete kontaktovať aj anšu advokátsku kanceláriu.


Trápi vás "Dedičské konanie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičské konanie (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom dedičského konania po otcovi, ktoré by malo byť na budúci mesiac. Moja sestra a ja sme jediné dedičky. Sestra bola na spisovaní majetku, lebo žije na Slovensku, a ja žijem v Nemecku. Pokúšala som sa so sestrou komunikovať, aby som vedela, čo všetko pri notárke uviedla. Vtedy sa sestra dozvedela, že okrem bytu a pozemkov sú aj dlhy v podobe úveru v banke. Vôbec ju nezaujímalo, kto platí od októbra zálohové platby na byt a energie, aby nevznikli ďalšie dlhy. Keď som sa začala pýtať, ako to ideme vyriešiť a dohodnúť sa na cene bytu – sestra ho chce predať a ja nie –, aby sme nemuseli platiť vysoké dane, chcela som jej navrhnúť sumu, za ktorú by som odkúpila jej podiel. Tým by sa nemusela zaoberať dlhmi, lebo by som ich všetky uhradila ja. Najskôr odo mňa žiadala splnomocnenie, aby ma zastúpila. Povedala som, že jej ho nedám, lebo jej neverím. Potom so mnou prestala komunikovať. Telefonicky som kontaktovala notárku, no tá byt ohodnotila sumou, ktorá je podľa mňa nereálna, pretože byt z roku 1986 je v pôvodnom stave; nazvala by som ho až dezolátnym, keďže sa tam nič neprerábalo ani nemenilo a 30 rokov sa v byte fajčilo. Nájsť znalca, ktorý byt ohodnotí, nie je problém, problém je, že by tam mala byť prítomná aj sestra, čo ona odmieta. Prosím aspoň o čiastočnú radu, ako sa dostať von z tohto začarovaného kruhu. Ďakujem.

Odpoveď: Dedičské konanie

(odpoveď odoslaná: 27.02.2025)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že ak nechcete aby Vás sestra zastupovala v dedičkom konaní, nie ste povinná jej podpísať splnomocnenie, a to aj z dôvodu, že Vy dve nie ste vyporiadané po právnej stránke. V tomto smere sa môžete nechať zastupovať aj inou osobou znalou veci, prípadne sa nechať zastupovať advokátom.

Pokiaľ ide o byt, uvádzate, že nechcete platiť veľké dane. Tu však uvádzame, že keďže ide o dedenie v priamom rade, rozhodujpce je to ako dlho bola Vaša mama vlastníkom bytu ku dňu úmrtia. Ak je to viac ako 5 rokov, potom príjem z predaja zdedenej nehnuteľnosti v priamom rade je oslobodený od dane z príjmov a ani nemusíte podávať daňové priznanie. Táto Vaša otázka by bola teda vyriešená. Nebudete platiť ano odvody na zdrav. poistenie.

Pokiaľ ide o ohodnotenie bytu, môžete nechať vypracovať znalecký posudok a tento predložiť v dedičskom konaní. Zoznam súdnych znalcov nájdetet na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedičské konanie" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.