Kto prichádza do úvahy ako dedič po mojom strýkovi?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov

Otázka: Kto prichádza do úvahy ako dedič po mojom strýkovi?

Rád by som sa spýtal na možnosť riešenia týkajúce sa spôsobu vysporiadania nehnuteľného majetku po mojom strýkovi (brat dvojča mojej nebohej mamy), ktorý pred nedávnom zomrel a nezanechal žiaden závet. Jedná sa o rodinný dom s pozemkom a tiež ďalšie pozemky. Dedičmi sú: 1. brat zosnulého – platne odmietol dedičstvo – má 3 deti, 2. nebohá dcéra zosnulého – má 2 deti, 3. nebohá dcéra zosnulého - má 3 deti, 4. nebohá sestra zosnulého – má 4 deti. Dohodli sme sa na predaji nehnuteľností a pozemkov a následnom finančnom rozdelení výnosu. Akým spôsobom sa majetok rozdelí? Mám právo ako dedič zverejniť nehnuteľnosť na predaj prostredníctvom realitnej spoločnosti alebo sám prostredníctvom inzercie?

Odpoveď: Kto prichádza do úvahy ako dedič po mojom strýkovi?

Dobrý deň, vzhľadom na skutočnosť, že Váš strýko nezanechal závet, dediť budú dedičia zo zákona. V zmysle § 473 Občianskeho zákonníka, v prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci. Vo svojom príspevku uvádzate, že Váš strýko mal dve dcéry, ktoré sú nebohé. Na základe citovaného ustanovenia, tak ako dedičia v prvej skupine pripadajú len deti nebohých dcier poručiteľa, teda vnuci Vášho strýka, a to každý z nich rovnakým dielom. Dedičia sa môžu akokoľvek dohodnúť na vysporiadaní dedičstva. Môžu Vás teda aj požiadať a splnomocniť, aby ste sprostredkovali predaj nehnuteľností a výťažok z neho dohodnutým spôsobom rozdelili.