Nesplácanie úveru po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Nesplácanie úveru po rozvode

Dobrý večer. Dostal som sa do problému, o ktorom som sa dozvedel práve dnes. Som rozvedený takmer štyri roky. Počas manželstva sme si zobrali dva úvery vo výške 150 000 korún a neskôr ďalších 150 000 korún. Samozrejme, sú vedené na moje meno a ex-manželka je spoludlžník. Po rozvode sme sa ústne dohodli, že každý bude splácať jeden úver. Jeden som už vyplatil, ale ten druhý, ktorý mala spláciť moja ex-manželka, sa nespláca už od apríla. Korespondencia a upomienky za nesplácaný úver mi chodili do bytu, v ktorom ostala ex-manželka aj so svojím priateľom, takže som nemal tušenie, že sa úver nespláca. Dnes ma telefonicky kontaktovali s otázkou, prečo neuhrádzam úver atď. Neviem nájsť riešenie, ako si v tomto prípade pomôcť. Ďakujem a všetko dobré prajem.

Odpoveď: Nesplácanie úveru po rozvode

Dobrý deň,

nesplacanie úveru po rozvode môže spôsobiť skutočne veľké problémy. Ústna dohoda o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) k úverom je neplatná.

V tomto prípade Vám nezostane nič iné, ako úver, ktorý mala platiť manželka doplatiť. Má sa za to, ako by dohoda nebola medzi Vami uzatvorená, t.j. každý z manželov po uplynutí 3 rokov od rozvodu je povinný splácať vzniknuté úver rovnakým dielom. Ak ste zaplatili jeden úver, má sa za to, že ste ho zaplatili z jednej polovice za bývalú manželku, preto máte právo od manželky túto polovicu úveru požadovať. Pôjde o tzv. bezdôvodné obohatenie, ktoré sa premlčuje v 2 ročnej premlčacej lehote. V prípade ďalšieho splácania úveru máte právo od bývalej manželky požadovať nahradenie Vami uhradených splátok v prípade, ak ste zaplatili viac ako je Váš podiel (t.j. viac ako jedna polovica druhého úveru).

Manželia by sa po rozvode mali dohodnúť písomnou formou na splácaní úveru po rozvode. Ak nastane nesplácanie úveru po rozvode jedným z manželov, druhý manžel musí dlh uhradiť veriteľovi za manžela. Podotýkame, že dohoda manželov o vyporiadaní dlhov nie je záväzná pre veriteľa (banku) pokiaľ s ním veriteľ (banka) neprejaví súhlas. Preto okrem uzatvorenia dohody o vysporiadaní BSM je potrebné si nechať túto dohodu "schváliť" u veriteľa (banky).

S vymožením dlhu Vám vieme pomôcť. Kontaktujte nás mailom na: advokat@ficek.sk