Ako po rozvode vysporiadať hypotekárny úver?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešovský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 7. 12. 2016

Otázka: Ako po rozvode vysporiadať hypotekárny úver?

Dobrý deň. Rada by som sa informovala. Exmanžel počas manželstva dostal do daru starý rodinný dom. Z dôvodu rekonštrukcie a toho, že sme brali hypotéku, sa dom zapísal do bezpodielového vlastníctva. Teraz po rozvode, som bola obvinená, že zapis bol nezákonný a neplatný jeho rodičmi a právnou zástupkyňou (prepis bol robený pred 12 rokmi). Samozrejme, jeho rodičia tvrdia, že všetko platili a ja nič. Chcem sa opýtať, je možné, aby dom ostal výlučne exmanželovi a hypotéka+dlhy mne, ak prepis prebehol u notára, bol riadne zapísaný do katastra a doteraz s tým žiaden problém nebol? Ex manžel jednoducho tvrdí, že dlhy sú moje a dom jeho. Po rozvode dom užívam ja s našimi dvoma deťmi, splácam staré spoločné dlhy z manželstva, aby dom nešiel do exekučného konania a on si nárokuje len na dom a k dlhom sa nepriznáva a nespláca ich. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako po rozvode vysporiadať hypotekárny úver?

Dobrý deň, vo Vašom príspevku uvádzate, že dom dostal ako dar Váš bývalý manžel a následne hovoríte o tom, že bol zapísaný ako predmet bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Pre zodpovedanie otázky je preto potrebné presne určiť právny úkon, ktorým došlo k prevodu vlastníckeho práva a osoby, ktoré boli účastníkom zmluvy. Ak ste boli obdarovanými Vy a Váš bývalý manžel, dom nemohol tvoriť predmet BSM, ale len podielové spoluvlastníctvo. Zákonná úprava vysporiadania BSM sa aplikuje aj na dlhy vzniknuté za trvania manželstva, z ktorých sú spravidla zaviazaní obaja manželia spoločne rovnakým dielom. Ak ste sa splácaním hypotekárneho úveru podieľali na nadobudnutie majetku vo výlučnom vlastníctve Vášho exmanžela, môžete žiadať, aby Vám nahradil časť finančných prostriedkov, ktoré ste takto vynaložili.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako po rozvode vysporiadať hypotekárny úver? (Spoluvlastníctvo)

Môžem súdnou cestou podať žiadosť o zrušenie ručenia? Je potrebné sa obrátiť na právnika alebo si môžem žiadosť napísať aj sama a čo by mala obsahovať? Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Ako po rozvode vysporiadať hypotekárny úver?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.12.2016)

Dobrý deň. Pokiaľ máte záujem zrušiť ručiteľský záväzok, bolo by potrebné dohodnúť sa na tom s veriteľom. Veritelia sú však spravidla ochotní pristúpiť k zrušeniu ručiteľského záväzku vtedy, ak je pohľadávka riadne splácaná dlžníkom, je dostatočne zabezpečená a pod.

Čo sa týka súdneho konania, tak bezdôvodné zrušenie ručiteľského záväzku nie je možné súdnou cestou. Prípadné podanie žaloby na súd by bolo na mieste vtedy, ak by bol ručiteľský záväzok (príp. dohoda o ručení) neplatný. V takom prípade by bolo možné domáhať sa na súde určenia neplatnosti právneho úkonu, na základe ktorého ručenie vzniklo.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk