Máte
otázku?

Nepredloženie dokladu o PN


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Nepredloženie dokladu o PN

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu týkajúcu sa PN. Zamestnanec nastúpil na PN 03. 03. 2017. Následne 06. 03. 2017 sme obdržali od iného zamestnanca doklad o PN, kde bol však úplne zle uvedený názov zamestnávateľa. Tento doklad sme vrátili zamestnancovi späť na opravu. Daný zamestnanec nám počas celej PN nezdvíhal telefón a dnes nastúpil do práce, ako keby sa nič nedialo. Dnes nepredložil žiadne dokumenty. Predpokladám, že PN bola ukončená včera, t.j. 12. 03. 2017. Máme ako zamestnávateľ nejaké právo nevyplatiť zamestnancovi náhradu príjmu, keď si on neplnil svoje povinnosti, alebo ma aj tak nárok na náhradu príjmu? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nepredloženie dokladu o PN

Dobrý deň, podľa Zákonníka práce platí, že  zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnaej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, atď. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.

Predpokladáme, že zamestanenc má pracovnú zmluvu a v nej uvedené správne meno zamestnávateľa. V otázke píšete, že v doklade o práceneschopnosti bol "úplne zle uvedený názov zamestnávateľa". Z toho nie je zrejmé, či bol uvedený nesprávne - napr. namiesto uvedenia s.r.o. je uvedená forma spoločnosti a.s., alebo je tam uvedený úplne niekto iný, alebo bol napísaný nejakou skratkou,  a nie Vy ako zamestnávateľ. Toto treba ujasniť. Naviac píšete, že zamestnanec je v práci a zrejme Vám nedoručil ani doklad o ukončení práceneschopnosti. Z ust. § 144 Zákonníka práce zamestnancovi vyplýva povinnosť : Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu. Prekážku v práci a jej  t r v a n i e   je zamestnanec povinný zamestnávateľovi p r e u k á z a ť . Príslušné zariadenie je p o v i n n é potvrdiť mu d o k l a d 

 o  e x i s t e nc i i prekážky v práci a o  j e j    t r v a n í .

Doporučujeme kontaktovať zamestnanca a požiadať ho, najlepšie písomne, aby predložil riadny - doklad so správnym uvedením zamestnávateľa podľa vyššie uvedeného a to s tým, že náhrada mzdy mu vyplatená až po doručení riadneho dokladu o ukončení práceneschopnosti /citácia zákona  "existencia a trvanie prekážky"/.

K poznámke, že zamestnanec nedvíhal telefón  Vy ako zamestnávateľ ste mali právo počas PN zistiť, či sa zamestnanec zdržiava v mieste obydlia.

 

Trápi vás "Nepredloženie dokladu o PN" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Nepredloženie dokladu o PN (Pracovné právo)

Dobrý večer, dnes som utrpel pracovný úraz. Od pondelka môžem nastúpiť na PN. Museli mi zašiť ruku, a keďže pracujem v kuchyni, bude to nevyhnutné.

Odpoveď: Nepredloženie dokladu o PN

(odpoveď odoslaná: 11.10.2019)

Dobrý deň, 

podľa § 12a/ ods. 4 zákona o zdravotnej starostlivosti platí :

"Príslušný ošetrujúci lekár môže uznať osobu za dočasne práceneschopnú spätne najviac tri kalendárne dni na základe lekárskeho nálezu zubno-lekárskej pohotovostnej služby, ambulantnej pohotovostnej služby alebo ústavnej pohotovostnej služby, ak v odsekoch 14 a 15 nie je ustanovené inak."

Z uvedeného vyplýva, že musíte navštíviť obvodného lekára, ktorý na základe nálezu z pohotovosti vystaví doklad o dočasnej práceneschopnosti.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Nepredloženie dokladu o PN (Pracovné právo)

Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom situácie, ktorá nastala 1. 6. Dostal som výpoveď a následne som nastúpil na PN, ktorá mi trvala až do 28.6.2019. Plánoval som nastúpiť do novej práce, avšak môj zdravotný stav sa nezlepšil a zvažujem, že by som opäť nastúpil na PN. Je možné nejako obnoviť už ukončenú PN? Ďakujem.

Odpoveď: Nepredloženie dokladu o PN

(odpoveď odoslaná: 19.07.2019)

Dobrý deň,

ak ste výpoveď dostali pred tým ako ste išli na PN, tak výpovedná doba mala začať plynúť až od 01.07.2019. Ukončená PNka sa už bohužiaľ nedá obnoviť, avšak môžete začať čerpať novú dôvodnú PN, ale o toto čerpanie sa vám zas posunie skončenie prac. pomeru. Ak by ste mali výpovednú dobu najmenej mesiac, tak by vám bez čerpania PN uplynula 31.08.2019. Táto lehota sa následne predĺži, ak pôjdete znovu na PN. 

Výpoveď nesmie zamestnanec dostať počas plynutia PN, pretože je v ochrannej dobe.


Podotázka: Nepredloženie dokladu o PN (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadne situácie, keď som na materskej dovolenke (vypísaná od 02. 06. 2018) a zistila som, že môj zamestnávateľ nechce predĺžiť moju pracovnú zmluvu. Mám na to nárok?

Odpoveď: Nepredloženie dokladu o PN

(odpoveď odoslaná: 20.09.2018)

Dobrý deň,

z otázky usudzujeme, že máte podpísanú pracovnú zmluvu na dobu určitú. 

Podľa ust. § 71 Zákonníka práce "pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby. Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak. Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59."

Nie je teda podstatné to, že v čase keď uplynie čas dojednania pracovnej zmluvy na dobu určitú ste práceneschopná. Nie je povinnosťou zamestnávateľa predĺžiť Vám pracovnú zmluvu.


Trápi vás "Nepredloženie dokladu o PN" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nepredloženie dokladu o PN (Pracovné právo)

Dobrý deň, v sobotu 14. 7. 2018 sa mi stal v práci úraz. Ten deň som išla na pohotovosť, kde mi bol úraz ošetrený. V pondelok 16. 7. 2018 som bola u obvodného lekára, u ktorého som sa dala vypísať na PN. Papiere na PN som túhož dňa odovzdala matke môjho zamestnávateľa. V utorok 17. 7. 2018 mi telefonovala s tým, aby som išla zrušiť PN. Vyvinula na mňa nátlak, prišla po mňa a bola so mnou u lekára, kde som PN zrušila. V stredu 18. 7. 2018 som bola v práci podať výpoveď. Moja otázka znie: Je možné túto situáciu niekde preveriť? Zostala som doma bez práce, pretože mám úraz na nohe, nemôžem chodiť a PN som zrušila, pretože na mňa bol vyvinutý nátlak. Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď.

Odpoveď: Nepredloženie dokladu o PN

(odpoveď odoslaná: 19.07.2018)

Dobrý deň,

pokiaľ sa Vám stal v práci pracovný úraz a dodržali ste všetky zásady BOZP, potom by ste mali mať nárok na náhradu škody a to podľa § 195 Zákonníka práce a nasl.. Ak lekár usúdil, že je potrebné, aby ste zranenie liečili a "vypísal" Vás na PN zamestnávateľ Vás nemohol nútiť k tomu, aby ste ju zrušili. Chyba bola, že ste PN odovzdali matke zamestnávateľa a komunikovali s ňou. Mali ste ju radšej písomne doručiť priamo do sídla zamestnávateľa, pretože pracovnú zmluvu máte uzavretú s ním a nie s jeho matkou. Ak ste podali výpoveď a táto bola písomná a doručená zamestnávateľovi, od 1. augusta začne plynúť výpovedná doba, pričom jej dĺžka závisí od dĺžky trvania pracovného pomeru a dohody. Pracovný pomer stále trvá aj počas výpovednej doby, a preto si musíte plniť svoje pracovné povinnosť, pretože ak napr. do práce neprídete, mohol by to zamestnávateľ považovať za závažné porušenie pracovnej disciplíny a dať Vám okamžité skončenie pracovného pomeru.

Ak máte zranenie, ktoré aj lekár posúdil ako natoľko závažné, že je potrebné, aby ste bola na PN, máte možnosť skončiť pracovný pomer okamžite, teda nie podľa § 67 ale podľa § 69 ods. 1 písm. c) ZP. V právnom úkone by ste museli uviesť jednak zákonný dôvod (§ 69 ods. 1 písm. c) ) a rovnako ho aj skutkovo opísať. Pracovný pomer by sa tak skončil momentom doručenia druhej strane. 

Podľa zákona však platí, že zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel. Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Druhá možnosť je, ísť na PN. Ako som uviedol, zamestnávateľ Vám v tom brániť nemôže. Podľa § 141 ods. 1 Zákonníka práce 

Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

Zamestnávateľ má povinnosť Vás ospravedlniť, nie možnosť. Ak budete na PN, treba mať na pamäti, že ste povinná zdržiavať sa na mieste, ktoré uvediete zamestnávateľovi, ktorý by mohol vykonať kontrolu, či dodržiavate liečebný režim.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nepredloženie dokladu o PN" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.