Vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie

Dobrý deň. Potreboval by som poradiť. Od 19.5. som bol na úrade práce evidovaný ako uchádzač o zamestnanie. Dňa 25.6. úrad organizoval výberové konanie do rekvalifikačného kurzu, ktorý mal prebiehať v mesiacoch júl a august. Keďže som sa chcel čo najskôr zamestnať, odmietol som naň nastúpiť. Dňa 15.7. mi úrad práce poštou oznámil, že ma od 24.6. (teda deň pred výberovým konaním) vyradil z evidencie pre nespoluprácu s úradom, rovnako ako mnohých ďalších, ktorí odmietli. Týmto aktom som stratil nárok na podporu v nezamestnanosti. Má zmysel sa v takomto prípade odvolať?

Odpoveď: Vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie

Dobrý deň. Za nespoluprácu s úradom možno považovať to, keď uchádzač o zamestnanie bez vážneho dôvodu odmietne nastúpiť na rekvalifikačný kurz. Takáto skutočnosť je v zmysle ustanovenia § 36 ods. 2 písm. b) zákona o službách zamestnanosti dôvodom na vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie. V takýchto prípadoch môžete požiadať o znovuzaradenie do evidencie až po šiestich mesiacoch odo dňa Vášho vyradenia. Ide o pomerne prísnu právnu úpravu, ktorá môže mať na konkrétneho človeka výrazne negatívny dopad. Pokiaľ Vás však príslušný úrad práce skutočne vyradil z dôvodu nespolupráce, pretože ste odmietli rekvalifikačný kurz, bez ďalšieho nemožno predpokladať úspech v prípadnom odvolaní proti takémuto rozhodnutiu.