POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Nový vlastník MV odmieta vykonať prepis

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Košice

Otázka: Nový vlastník MV odmieta vykonať prepis

Dobrý deň, môj problém spočíva v tom, že som predal svoje motorové vozidlo. Nový majiteľ sa mal v nasledujúci pracovný deň dostaviť na políciu, aby bolo vykonané odhlásenie vozidla a prevedenie na jeho meno. Nový majiteľ sa však nedostavil a nemá ochotu prísť. Vyhovára sa a nechce poslať ani splnomocnenie. Mám všetky jeho údaje. Ako treba postupovať? Na polícii mi príslušník Polície SR oznámil, že nevie robiť nič. Overil údaje kupujúceho a potvrdil len to, že to nie je fiktívna osoba. Ďakujem.

Odpoveď: Nový vlastník MV odmieta vykonať prepis

Dobrý deň,

na Vašu otázku odpovedáme nasledovné :

Vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla splnomocnený na tento úkon vlastníkom vozidla je povinný osobne oznámiť orgánu Policajného zboru, ktorý vozidlo eviduje, zmenu vlastníckeho práva k vozidlu, a to do  do 15 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala. Nateraz môžete urobiť to, že menovaného vyzvete, aby tak učinil v lehote do 3 dní. V prípade, že nedôjde k náprave, odporúčame  uvedenú okolnosť oznámiť odboru dopravy  príslušného  okresnému úradu a ďalej úseku dokladov a evidencií Prezídia Policajného zboru. Môžete menovaného na uvedené upozorniť.

Zo zákona č. 725/2004 Z.z.  o  podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách   vyplýva, že každý je povinný dostaviť sa na vlastné náklady na vybavenie vecí týkajúcich sa vozidla alebo dokladov vydávaných podľa tohto zákona a podľa potreby dostaviť sa aj s vozidlom a umožniť porovnanie údajov uvádzaných v dokladoch vozidla priamo s údajmi na vozidle, a to aj na vyzvanie príslušného orgánu podľa tohto zákona, v ním určenej lehote a na určené miesto.

Z ust. zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke /§ 72/ vyplýva, že môže dôjsť k  zadržaniu tabuľky s evidenčným číslom vodičovi, ktorý nepredloží potvrdenie o poistení zodpovednosti.

Uvedenú okolnosť  predaja vozidla oznámte aj Vašej   poisťovni, kde máte uzatvorené  povinné zmluvné poistenie podľa zákona č. 381/2001 Z. z.  o povinnom zmluvnom poistení  zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla.