Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe

Dobrý deň. Odsúdený mi spôsobil škodu v hodnote približne 1300 eur. Bol mu uložený súhrnný trest vo výmere 3 rokov s odkladom na 42 mesiacov. Taktiež mu bola uložená povinnosť nahradiť spôsobenú škodu v skúšobnej dobe podľa § 51 ods. 2, ods. 3, ods. 4 písm. c) Trestného zákona. Podmienka vypršala koncom roka 2016, ale k náhrade škody nedošlo. Zaplatil v exekúcii len jednu splátku. Chcel by som sa opýtať, či je možné nejako napadnúť nesplnenú povinnosť odsúdeného uloženú v rozsudku. Posudzuje osvedčenie sa súd sám (t.j. zisťuje, či odsúdený splnil uložené podmienky), alebo je potrebné zaslať súdu podnet alebo oznámenie o nesplnení uloženej podmienky? Ak áno, do akej doby od ukončenia skúšobnej doby je potrebné to urobiť? Ďakujem.

Odpoveď: Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe

Dobrý deň,

súd skúma podmienky uložené v skúšobnej dobe ex offo, teda z úradnej povinnosti sám, avšak samozrejme Vám nič nebráni, aby ste súd informovali o tejto skutočnosti, ktorá je myslím, dosť podstatná pre rozhodnutie, či sa odsúdený osvedčil v skúšobnej dobe, alebo nie. Podľa § 52 ods. 1 TZ  Ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život, dodržiaval podmienky probačného dohľadu a splnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby. Výnimočne môže súd, vzhľadom na okolnosti prípadu, ponechať probačný dohľad v platnosti, hoci odsúdený svojím konaním spáchaným v skúšobnej dobe dal príčinu na nariadenie výkonu trestu. Môže napríklad aj predlžiť probačný dohľad, doplniť ďalšie povinnosti, či obmedzenia a pod.