Následky neosvedčenia sa v skúšobnej dobe

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Následky neosvedčenia sa v skúšobnej dobe

Dobrý deň, V skratke, Kriminálna polícia mi v lete roku 2015 v meste na strednom slovensku prehľadala auto a našla zhruba 1 a pol gramu marihuany (obsah 13% cca 180mg THC v čistom stave čo je podľa KEÚ 6 - 18 obvykle jednorázových dávok).Bol som obvinený (§171 ods.1 po mesiaci prekvalifikované na §171 ods.1, ods.2), vypovedal som a všetko sa vyriešilo bez zbytočných prieťahov a bez obmedzovania mojej slobody a vo výsledku mi prišli poštou dokumenty ktoré hovoria o tom, že mi bol uložený podmienečný trest na 12 mesiacov. Na jar roku 2016 som v meste na západnom slovensku bol zastavený hliadkou štátnej polície.Nakoľko som fajčil niekoľko desiatok minút predtým v aute a policajt to cítil tak som sa priznal k tomu, že som jazdil pod vplyvom marihuany a tak ma vzali so sebou na stanicu a následne do CPZ na 4 dni.Počas tejto procedúry sme boli u lekára u ktorého som odmietol odovzdať krv (odporučili mi to samotní policajti).Po 4 dňoch v CPZ som sa dostal pred súd kde som sa obával, že ma vzhľadom na podmienku z leta 2015 neminie väzenie ale minulo.Sudca mi uložil pokutu vo výške niekoľko stoeuro a zákaz viesť mot. vozidlo + ak som dobre pochopil ďaľšiu podmienku. Hneď na nový rok 1.1.2017 mi otec (ktorý býva na adrese mojho trv. bydliska) volal, že mi na bývalé trv. bydlisko prišla pošta z prokuratúry (list teda odoslali na zlú adresu).List bol doručený už 23.12.2016 ale vedomosť o ňom som nadobudol až 1.1. a prevzal ho teda hneď 2.1. V liste stálo, že vzhľadom na končiacu sa podmienku z leta 2015 si ma prokurátor nechal preveriť a zistil, že som spáchal ďalší trestný čin (teda ten z jari roku 2016) a ja som sa tým pádom neosvedčil takže sa v trestnom stíhaní z leta 2015 pokračuje. Rád by som sa opýtal ako je možné sa brániť alebo či je z tejto situácie ešte východisko mimo väzby.Ďakujem veľmi za prípadnú pomoc a prajem pekný deň

Odpoveď: Následky neosvedčenia sa v skúšobnej dobe

Dobrý deň,

hoci uvádzate, že za skutok v lete 2015 Vám bol uložený trest odňatia slobody podmienečne odložený na dobu 12 mesiacov, z celkového kontextu Vašej otázky vyplýva, že v skutočnosti Vám pravdepodobne v lete 2015 prokurátor alebo samosudcom svojím rozhodnutím podmienečne zastavil trestné stíhanie s tým, že Vám určil lehotu jedného roka ako skúšobnú dobu.

Keďže ale prokurátor zistil, že ste spáchali počas skúšobnej doby trestný čin (za ktorý ste už boli aj odsúdený), dospel k názoru, že ste počas skúšobnej doby neviedli riadny život (ktorý sa okrem iného vyznačuje tým, že daná osoba okrem iného riadne plní všetky svoje právne povinnosti, nedopúšťa sa priestupkov, trestných činov a pod.). Z tohto dôvodu prokurátor postupoval podľa § 217 ods. 1 Trestného poriadku, podľa ktorého ak nevedie v skúšobnej dobe obvinený riadny život, vydá prokurátor uznesenie o pokračovaní v trestnom stíhaní.

Teda z uvedeného vyplýva, že bude ďalej prebiehať trestné stíhanie v ktorom sa bude rozhodovať tak o tom, či ste spáchali trestný čin ako aj o prípadnom treste za tento trestný čin. Z toho, že sa bude pokračovať v trestnom stíhaní ešte nevyplýva, aký trest Vám bude súdom uložený. Právne predpisy nevylučujú aby Vám aj v konaní o tomto trestnom čine bol uložený iný trest ako je trest odňatia slobody, samozrejme za predpokladu, že Vás súd uzná za vinného zo spáchania daného trestného činu, pre ktorý ste obvineným.