Je možné premeniť ústavné väzenie na domáce väzenie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Je možné premeniť ústavné väzenie na domáce väzenie?

Dobrý deň. Rád by som sa opýtal, či je možné zmeniť ústavné väzenie na domáce. Môj priateľ bol v januári 2015 odsúdený na jeden rok nepodmienečne za maření výkonu úradného rozhodnutia, pričom mu bol zmenený desaťmesačný trest na podmienku. Teraz, 19. februára, by mal nastúpiť do výkonu trestu. Chcel by som vedieť, či existuje možnosť požiadať súd o zmenu trestu z ústavného na domáce väzenie. Ďakujem.

Odpoveď: Je možné premeniť ústavné väzenie na domáce väzenie?

Dobrý deň

podľa § 53 ods. 1 zák. č. 300/2005 Trestný zákon: ”Trest domáceho väzenia až na jeden rok môže súd uložiť páchateľovi prečinu.” Za prečin sa považuje a) trestný čin spáchaný z nedbanlivosti alebo b) úmyselný trestný čin, za ktorý tento zákon v osobitnej časti ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby neprevyšujúcou päť rokov. Pri rozhodovaní o treste sa súd zaoberá všetkými okolnosťami a na základe týchto záverov rozhoduje aký druh trestu uloží. Novelou by sa mala ziaviesť možnosť premeniť zvyšok nevykonaného nepodmienečného trestu odňatia slobody na trest domáceho väzenia, avšak nemôže ísť o výkon trestu, ktorý bol nariadený po rozhodnutí o neosvedčení sa po skúšobnej dobe určenej pri podmienečnom odklade výkonu trestu odňatia slobody alebo výkonu trestu odňatia slobody s probačným dohľadom alebo výkonu zvyšku trestu pri podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody. Trest odňatia slobody môže byť premenený na trest domáceho väzenia, ak odsúdený vo výkone trestu plnil povinnosti a preukázal polepšenie, a ak vykonal aspoň 1/3 trestu, a zároveň ak zvyšok nevykonaného trestu nepresahuje 2 roky.