Máte
otázku?

Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe

Dobrý deň. Odsúdený mi spôsobil škodu v hodnote približne 1300 eur. Bol mu uložený súhrnný trest vo výmere 3 rokov s odkladom na 42 mesiacov. Taktiež mu bola uložená povinnosť nahradiť spôsobenú škodu v skúšobnej dobe podľa § 51 ods. 2, ods. 3, ods. 4 písm. c) Trestného zákona. Podmienka vypršala koncom roka 2016, ale k náhrade škody nedošlo. Zaplatil v exekúcii len jednu splátku. Chcel by som sa opýtať, či je možné nejako napadnúť nesplnenú povinnosť odsúdeného uloženú v rozsudku. Posudzuje osvedčenie sa súd sám (t.j. zisťuje, či odsúdený splnil uložené podmienky), alebo je potrebné zaslať súdu podnet alebo oznámenie o nesplnení uloženej podmienky? Ak áno, do akej doby od ukončenia skúšobnej doby je potrebné to urobiť? Ďakujem.

Odpoveď: Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe

Dobrý deň,

súd skúma podmienky uložené v skúšobnej dobe ex offo, teda z úradnej povinnosti sám, avšak samozrejme Vám nič nebráni, aby ste súd informovali o tejto skutočnosti, ktorá je myslím, dosť podstatná pre rozhodnutie, či sa odsúdený osvedčil v skúšobnej dobe, alebo nie. Podľa § 52 ods. 1 TZ  Ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život, dodržiaval podmienky probačného dohľadu a splnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby. Výnimočne môže súd, vzhľadom na okolnosti prípadu, ponechať probačný dohľad v platnosti, hoci odsúdený svojím konaním spáchaným v skúšobnej dobe dal príčinu na nariadenie výkonu trestu. Môže napríklad aj predlžiť probačný dohľad, doplniť ďalšie povinnosti, či obmedzenia a pod.

Trápi vás "Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe (Trestné právo)

Dobrý deň, Pri mediátorke sme sa dohodli - ja ako obvinený a poškodený - na podmienečnom zastavení trestného stíhania pre prečin ublíženia na zdraví (paragraf 157, odsek 1, bod 2a) a pre prečin výtržníctva (paragraf 364, odsek 1, bod a). Dostal som podmienku na 24 mesiacov s povinnosťou uhradiť náhradu škody vo výške 4287 €. Tento záväzok som splnil a sumu som vyplatil. No počas tohto podmienečného obdobia som sa dopustil dvoch priestupkov. Jeden vyústil do pokuty od mestských policajtov vo výške 10 €, pričom druhý bol podľa paragrafu 50 zákona č. 372/1990 Zbierky zákonov o priestupkoch. Obe pokuty som uhradil na mieste. Po skončení podmienečnej doby mi prišlo uznesenie, v ktorom sa uvádza, že som sa neosvedčil kvôli týmto dvom priestupkom. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, čo ma čaká ďalej? Ďakujem.

Odpoveď: Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe

(odpoveď odoslaná: 07.11.2020)

Dobrý deň,
ak Vám už prišlo uznesenie o tom, že ste sa neosvedčili, tak Vám v krátkej dobe príde výzva na nastúpenie na výkon trestu odňatia slobody. Ak ste sa totiž neosvedčili, budete musieť vykonať Vami uvedený trest odňatia slobody v trvaní 24 mesiacov.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.