Máte
otázku?

Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe

Dobrý deň. Odsúdený mi spôsobil škodu cca 1300 eur. Bol mu uložený súhrnný trest vo výmere 3 rokov s odkladom 42 mesiacov. Uložila sa mu povinnosť nahradiť v skúšobnej dobe spôsobenú škodu podľa § 51 ods. 2, ods. 3, ods. 4 písm. c) Tr. zák. Podmienka vypršala koncom roka 2016, ale k náhrade škody nedošlo. Zaplatil v exekúcii jednu splátku. Je možné nejako napadnúť, že odsúdený nesplnil povinnosť uloženú v rozsudku? Posudzuje osvedčenie sa súd sám (zisťuje, či odsúdený splnil uložené podmienky) alebo treba zaslať súdu podnet či oznámenie o nesplnení si uloženej podmienky? Do akej doby od skončenia skúšobnej doby. Ďakujem.

Odpoveď: Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe

Dobrý deň,

súd skúma podmienky uložené v skúšobnej dobe ex offo, teda z úradnej povinnosti sám, avšak samozrejme Vám nič nebráni, aby ste súd informovali o tejto skutočnosti, ktorá je myslím, dosť podstatná pre rozhodnutie, či sa odsúdený osvedčil v skúšobnej dobe, alebo nie. Podľa § 52 ods. 1 TZ  Ak odsúdený viedol v skúšobnej dobe riadny život, dodržiaval podmienky probačného dohľadu a splnil uložené obmedzenia a povinnosti, súd vysloví, že sa osvedčil; inak nariadi nepodmienečný trest odňatia slobody, a to prípadne už v priebehu skúšobnej doby. Výnimočne môže súd, vzhľadom na okolnosti prípadu, ponechať probačný dohľad v platnosti, hoci odsúdený svojím konaním spáchaným v skúšobnej dobe dal príčinu na nariadenie výkonu trestu. Môže napríklad aj predlžiť probačný dohľad, doplniť ďalšie povinnosti, či obmedzenia a pod.

Trápi vás "Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe (Trestné právo)

Dobrý deň, u mediátorky sme sa dohodli ja ako obvinený a poškodený na podmienečnom zastavení trestného stíhania za prečin ublíženia na zdraví paragraf 157 odsek 1, odsek 2 písmeno a.
A za prečin výtržníctva paragraf 364 odsek 1 písmeno a.
Dostal som podmienku 24 mesiacov s povinnosťou náhrady škody 4 287e.
To som splnil a vyplatil.
Ale počas tejto podmienky som sa dopustil priestupku od Mestských policajtov vo výške 10e.
A dopustil priestupku podľa paragrafu 50 zákona c. 372/1990 zbierka o priestupkoch.
Obe pokuty som vyplatil na mieste.
A podmienka mi skončila a prišlo mi uznesenie, že som sa neosvedčil kvôli týmto dvom priestupkom.
Viete mi poradiť čo ma môže čakať? Ďakujem.

Odpoveď: Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe

(odpoveď odoslaná: 07.11.2020)

Dobrý deň,
ak Vám už prišlo uznesenie o tom, že ste sa neosvedčili, tak Vám v krátkej dobe príde výzva na nastúpenie na výkon trestu odňatia slobody. Ak ste sa totiž neosvedčili, budete musieť vykonať Vami uvedený trest odňatia slobody v trvaní 24 mesiacov.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Neosvedčenie sa v skúšobnej dobe" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku