POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Nevrátenie depozitu po skončení nájmu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Nevrátenie depozitu po skončení nájmu

Dobrý deň, neviem, ako ďalej postupovať, tak sa pokúsim obrátiť na vás. Žili sme v podnájme s dvoma deťmi (11 rokov a druhé 9 mesiacov) a majiteľ nás vyhodil z bytu zo dňa na deň. Dodatok k zmluve majiteľ nepodpísal, ale peniaze za pokračujúci nájom vzal od nás a aj napriek tomu nás vyhodil. Teraz nám odmieta vrátiť depozit. Stále sa na niečo vyhovára. Viete mi poradiť, ako mám pokračovať? Byt sme vrátili v pôvodnom stave len s miernym opotrebením. Hovoril, že to nevadí, no teraz ho to všetko strašne trápi, aby nám nemusel vrátiť 1040 eur za dvojmesačný depozit. Veľmi ďakujem za akúkoľvek radu, ako to od neho vymôcť.

Odpoveď: Nevrátenie depozitu po skončení nájmu

Dobrý deň,
nepoznáme obsah Vami uzatvorenej nájomnej zmluvy, ktorá mohla byť uzatvorená podľa Obč. zákonníka alebo podľa zákona o krátkodobom nájme bytu. Uvádzame, že Obč. zákonník nemá osobitné ustanovenia o peňažnej zábezpeke a preto sa obvykle preberá citácia ust. zákona o krátkodobom nájme bytu, kde platí ust. § 5 ods. 3 :

"Po skončení nájomného pomeru podľa tohto zákona je prenajímateľ povinný vrátiť nájomcovi nevyčerpanú časť peňažnej zábezpeky najneskôr v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď nájomca vypratal byt a vysporiadal s prenajímateľom nároky súvisiace s nájomným pomerom, ak sa zmluvné strany nedohodli inak."   Predpokladáme, že máte doklad o úhrade peňažnej zábezpeky /"depozit/ a preto je potrebné postupovať podľa zákona resp. nájomnej zmluvy. Prenajímateľ si nemôže peňažnú zábezpeku ponechať. Ak máte vyporiadané všetky nájmy a byt ste odovzdali v zmysle nájomnej zmluvy, prenajímateľ je povinný Vám vrátiť nevyčerpanú časť peňažnej zábezpeky. Uvádzate, že byt ste odovzdali s miernym opotrebením, k čomu uvádzame, že v zmysle ust. § 8 zákona o krátkodobom nájme bytu je nájomca je povinný na vlastné náklady vypratať byt a ten odovzdať prenajímateľovi v stave zodpovedajúcom obvyklému opotrebeniu, a to ku dňu skončenia nájmu, ak sa zmluvné strany písomne nedohodnú inak.Obdobné ustanovenie obsahuje aj ust. § 682 Obč. zákonníka.   Odporúčam prenajímateľa písomne dopor. listom vyzvať k vráteniu peňažnej zábezpeky podľa vyššie uvedených zákonov v lehote podľa nájomnej zmluvy a ak k vráteniu nedôjde, kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.