Máte
otázku?

Nedodržanie výpovednej doby a nevyplatenie mzdy


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Nedodržanie výpovednej doby a nevyplatenie mzdy

Dobrý deň, vo svojej práci sme čelili nespravodlivému zaobchádzaniu a rovnako tak nespravodlivým platovým podmienkam. Rozhodla som sa podať výpoveď a od tej doby som sa do práce už nevrátila. Keď som vzniesla svoje obavy, stretla som sa s hrubým zaobchádzaním. Následne mi oznámili, že mi je pripísaná absencia a že mi nebude vyplatená žiadna mzda ani nemocenská dávka. Môžem si nárokovat nemocenskú počas výpovednej lehoty? Ďakujem.

Odpoveď: Nedodržanie výpovednej doby a nevyplatenie mzdy

Dobrý deň, áno, počas výpovednej lehoty môžete ísť na PN.

Pri skončení pracovného pomeru výpoveďou, sa pracovný pomer skončí až uplynutím výpovednej doby. 

Podľa § 62 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby."

Počas výpovednej doby, zamestnanec pre zamestnávateľa chodí do práce pre zamestnávateľa vykonáva prácu (pokiaľ nie je práce-neschopný). 

Ak zamestnanec nezotrvá u zamestnávateľa počas výpovednej doby, a nedohodli sa inak, tak zamestnávateľ má nárok na peňažnú náhradu.

Výpovedná doba slúži na to, aby si zamestnávateľ našiel náhradu za zamestnanca, ktorý podal výpoveď a zároveň slúži na to, aby si zamestnanec našiel inú prácu, ak výpoveď mu dal zamestnávateľ. Sankciou za nedodržanie výpovednej doby, je peňažná náhrada, spočívajúca v tom, že zamestnávateľ zamestnancovi nevyplatí poslednú mzdu (poprípade dve mzdy, ak výpovedná doba trvá 2 mesiace). Táto peňažná náhrada však musí byť dohodnutá v pracovnej zmluve tohto zamestnanca, alebo samostatnou dohodou o peňažnej náhrade (§ 62 ods. 8 ZP). 

Podľa § 62 ods. 8 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná."

Takže ak máte vo Vašej pracovnej zmluve dohodnutú túto peňažnú náhradu, a nedodržíte výpovednú dobu, zamestnávateľ má nárok Vám nevyplatiť poslednú mzdu. 

Upozorňujeme ešte na skutočnosť, že výpoveď je potrebné podať písomne a je potrebné ju doručiť, inak je neplatná. Pokiaľ ste podali výpoveď len ústne, tak zamestnávateľ Vám môže povedať, že Váš pracovný pomer stále trvá, lebo Vašu ústnu výpoveď neakceptuje. A ak neprídete do práce a budete mať viac absencií, môže ísť o hrubé porušenie pracovnej disciplíny, na základe čoho s Vami môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer okamžite, čím strácate nárok na výpovednú dobu. Počas výpovednej doby by ste si mohli hľadať iné zamestnanie a zároveň by ste mali mzdu. 

Podľa § 61 ods. 1 Zákonníka práce, "Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná."

Podľa § 68 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce"Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu."

Trápi vás "Nedodržanie výpovednej doby a nevyplatenie mzdy" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Nedodržanie výpovednej doby a nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, počas výpovednej doby so mnou zamestnávateľ okamžite ukončil pracovný pomer za hrubé porušenie pracovnej disciplíny. V zmluve som nemal uvedené, že nemôžem pracovať v inej firme s rovnakým zameraním. Zamestnávateľ otvoril môj súkromný e-mail a zistil, že som pracoval aj pre inú firmu. Môžem prísť o výplatu? Okamžité skončenie pracovného pomeru som podpísal. Ďakujem.

Odpoveď: Nedodržanie výpovednej doby a nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 18.04.2025)

Dobrý deň,
sankciou za porušenie pracovnej disciplíny je okamžité skončenie pracovného pomeru. Zamestnávateľ by Vám nemal nevyplatiť mzdu. V opačnom prípade by to bolo uvedené už v písomnom okamžitom skončení pracovného pomeru. Najmä, ak ste nemali konkurenčnú doložku uvedenú vo Vašej pracovnej zmluve, ako píšete.

Otázkou zostáva, či druhá práca, ktorú ste vykonávali má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter. Ak áno, ide porušenie pracovnej disciplíny, ak ste ako zamestnanec vykonávali súčasne aj prácu pre iného zamestnávateľa, najmä bez predchádzajúceho súhlasu zamestnávateľa. 

Prísť o Vašu mzdu pre túto druhú prácu by ste mali až v prípade, ak by se tým Vášmu zamestnávateľovi, ktorý s Vami skončil okamžite pracovný pomer, spôsobili škodu. Až potom by Vám mohol zamestnávateľ siahnúť na Vašu mzdu. Vznik škody by teda musel zamestnávateľ preukázať a vyčísliť konkrétnou výškou, napríklad v podobe ušlého zisku. 

Podľa § 83 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá má k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter, len s predchádzajúcim písomným súhlasom zamestnávateľa. Ak sa zamestnávateľ nevyjadrí do 15 dní od doručenia žiadosti zamestnanca, platí, že súhlas udelil."

Podľa § 83 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 z vážnych dôvodov písomne odvolať; v písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť tieto dôvody. Po odvolaní súhlasu zamestnávateľom podľa prvej vety je zamestnanec povinný bez zbytočného odkladu inú zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov."

Podľa § 83 ods. 3 Zákonníka práce, "Súhlas zamestnávateľa podľa odseku 1 sa nevyžaduje na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti."

Podľa § 68 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,

b) porušil závažne pracovnú disciplínu."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nedodržanie výpovednej doby a nevyplatenie mzdy" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Nedodržanie výpovednej lehoty zamestnancom

    Dobrý deň, má zamestnávateľ právo nevyplatiť mzdu zamestnancovi za odpracovaný júl, ak zamestnanec nedodrží dvojmesačnú výpovednú lehotu a v auguste už.

  • Nedodržanie výpovednej lehoty

    Rád by som sa opýtal, či má zamestnávateľ naozaj právo nevyplatiť mi mzdu za apríl 2015, ak som v dobe výpovednej lehoty v práci nezotrval? Odpoveď ...

  • Náhrada škody a nezotrvaním v práci počas výpovednej doby

    Nedodržanie výpovednej lehoty zamestnancom · Čo ak nenastúpim do práce v rámci výp ... Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy · Výpoveď v práci zo strany zamestnanca ...

  • Výpoveď v práci zo strany zamestnanca

    4 Zákonníka práce, "Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu ...

  • Nevyplatená mzda

    ... nevyplatením mu jeho mzdy za prvý mesiac výpovednej doby. Na takýto, vyššie uvedený postup má zamestnávateľ nárok len v tom prípade, ak to mal dohodnuté v ...

  • Nevyplatenie náhrady mzdy za dovolenku

    Nedodržanie výpovednej lehoty zamestnancom. Dobrý deň, ma právo zamestnávateľ ... Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy. zamestnanec má nárok na vyplatenie mzdy za ...

  • Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom

    V pracovnej zmluve bola výpovedná doba 3 mesiace, avšak zamestnávateľ mi ústne oznámil, že nebude mať problém s okamžitým ukončením. Teraz mi prišla na účet ...




najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.