Máte
otázku?

Daň z dedičstva ?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Košice
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Daň z dedičstva ?

Dobrý deň,
Chcem sa opýtať či sa platí daň z peňazí po zosnulom? A aké percento?

Odpoveď: Daň z dedičstva ?

Dobrý deň,
daň z dedičstva je zrušená s účinnosťou od 1.1.2004.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Daň z dedičstva ? (Dedičské právo)

Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať, či sa platí daň z dedičstva v prípade, že sa nededí postupne (napr. z matky na dcéru ), ale ak ma strýko v záveti uviedol ako dediča.
Ďakujem.

Odpoveď: Daň z dedičstva ?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.05.2021)

Dobrý deň,
v otázke sa pýtate, či budete platiť daň z dedičstva v prípade dedenia v nepriamom rade. Uvádzame, že toto nie je podstatné, či ide o dedenie v priamom rade /matka a dcéra/, alebo o dedenie v nepriamom rade /strýko a synovec/.

Uvádzame, že daň z dedičstva bola zrušená s účinnosťou od 1.1.2004, takže žiadnu daň platiť nebudete.

Podstatné je to, že ak by išlo o dedenie napr. nehnuteľnosti, potom v prípade, že by ste chceli zdedenú nehnuteľnosť predať, príjem z predaja zdedenej nehnuteľnosti v nepriamom rade podlieha dani z príjmu. Oslobodenie od platenia dane z príjmu by sa na Vás vzťahovalo až po uplynutí až po uplynutí piatich rokov odo dňa, kedy by ste nadobudli takúto nehnuteľnosť do vlastníctva dedič (§ 9 ods. 1 písm. a) zákona). Podľa Občianskeho zákonníka sa vlastníctvo pri dedení nadobúda smrťou poručiteľa, t. j. nie až vkladom do katastra nehnuteľností ako pri zmluvnom prevode nehnuteľnosti. Výdavkom pri predaji zdedenej nehnuteľnosti by bola cena uvedená v dedičskom rozhodnutí.

Ak by ste mali zdediť nehnuteľnosť na základe závetu a chceli by ste sa v budúcnosti vyhnúť poplatkom u notára, možnosťou je spísanie darovacej zmluvy za života budúceho poručiteľa /strýka/ a to so zriadením vecného bremena práva doživotného užívania bývania v nehnuteľnosti.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Daň z dedičstva ? (Dedičské právo)

Dobrý deň, svokor zdedil finančnú hotovosť po zosnulej manželke. Je potrebné podať daňové prizanie a zaplatiť daň z dedenej sumy? Na takúto otázku ste odpovedali, že je to zrušené od roku 2004. Len ma zaujíma, či sa tento zákon nezmenil. Ďakujem.

Odpoveď: Daň z dedičstva ?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.05.2021)

Dobrý deň,
nič sa na veci nemenilo. Z dedičstva sa neplatí žiadna daň. Bude musieť zaplatiť iba súdny poplatok a odmenu notárovi.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Daň z dedičstva ? (Dedičské právo)

Dobrý deň,
Chcela by som sa informovať, aká daň sa platí pri predaji nehnuteľnosti z dedenia.
Ďakujem.

Odpoveď: Daň z dedičstva ?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.04.2021)

Dobrý deň,
ak Váš právny predchodca (poručiteľ) vlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, nebudete platiť z predaja zdedenej veci žiadnu daň. Takýto príjem je oslobodený od dane z príjmov.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Daň z dedičstva ?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Daň z dedičstva ? (Dedičské právo)

Dobrý deň,
Chcem sa opýtať, či budem platiť daň z nehnuteľnosti ako dedič po mame. Ďakujem.

Odpoveď: Daň z dedičstva ?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.04.2021)

Dobrý deň,
daň z nehnuteľnosti budete platiť ako vlastník nehnuteľnosti (titulom bude vlastníctvo nehnuteľnosti, a nie dedenie) v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak ste mysleli daň z dedenia (na základe toho, že ste zdedili nehnuteľnosť po nej), tak taká daň sa už na Slovensku neplatí.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Daň z dedičstva ? (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem poprosiť o radu či by platili moji dediči po mojej smrti daň z peňazí uložených v banke na sporiacom účte a vo fondoch. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Daň z dedičstva ?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.12.2020)

Dobrý deň,
daň z dedičstva bola zrušená s účinnosťou od 1.1.2004.

V dedič. konaní by platili za uvedené fin. prostriedky ako aktíva dedičstva len odmenu notára. Výška poplatku závisí od množstva fin. prostriedkov.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Daň z dedičstva ?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Spoluvlastník, dedičstvo po manželke

    Dobrý deň daň z dedičstva neexistuje a preto nebudete platiť žiadnu daň bodka nadobudnutie nehnuteľnosti oznámiť správcovi dane a prvý rok je potrebné ...

  • Daň z predaja zdedenej nehnuteľnosti

    Dobrý deň, potrebovala by som vedieť, či by som bola oslobodená od dane z ... s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa ...

  • Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

    Je možné, aby otec zdedený majetok po matke hneď pri prvom pojednávaní daroval deťom a vyhol sa plateniu dane z dedičstva ? Podľa čoho sa vlastne daň z ...

  • Dedenie financií po predaji nehnuteľnosti

    Prosím o informáciu: Sú predmetom dedičstva financie získané predajom ... Čo sa týka dane, v Slovenskej republike bola daň z dedičstva zrušená. Rovnako ...

  • Ako sa vzdať dedičstva?

    Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného ... chcem sa spýtať, či zo zákona je povinné platiť daň z dedičstva alebo sme od tejto dane ...

  • Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

    Daň z dedičstva už nie je, bola zrušená v roku 2004. ... dedením, nemáte povinnosť priznávať ho formou daňového priznania a teda ani platiť daň z tohto príjmu.

  • Je darovanie nehnuteľnosti oslobodené od daní ?

    Je darovanie v tomto prípade oslobodené od dani z príjmu? ďakujem ... nie je potrebné platiť daň z príjmu ani daň z dedičstva. Daň z dedičstva bola zrušená.




najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku