Máte
otázku?

Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Dobrý večer, chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu, ako mám postupovať, pretože som sa stal obeťou podvodu. Cez inzerát na internete som si chcel kúpiť auto od predávajúceho z Nemecka. Malo mi byť doručené prepravnou firmou, ktorej som zaslal 100% hodnoty, za ktorú ho predávali na základe emailom zaslanej zmluvy. Po obdržaní peňazí mi však napísali, že kamión mal nehodu a auto mi nedodajú. Žiadal som ich o vrátenie peňazí, ale už sa viac neozvali. Ďakujem za Váš čas a radu.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Dobrý deň, môžete podať trestné oznámenie na najbližšom oddelení policajného zboru SR, pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu. Polícii je potrebné čo najpresnejšie a najrozsiahlejšie popísať celý skutkový stav veci a predložiť im všetky doklady, ktoré máte. Odporúčam Vám vytlačiť si i e-mailové správy, v ktorých ste komunikovali s predajcom a dopravcom z Nemecka. V obdobných prípadoch však trestné konanie býva vo väčšine prípadov zastavené, z dôvodu, že sa čin nepodarí polícii preukázať (je otázne, či Vám osoby poskytli pravdivé údaje). V prípade, že trestné konanie nebude úspešné je možné ešte uvažovať nad vymáhaním Vašej pohľadávky, avšak tú budete musieť vymáhať v Nemecku, nakoľko dlžník sa nachádza v Nemecku. Pre posúdenie vymáhateľnosti Vašej pohľadávky by však bolo potrebné vidieť presné znenie Vašej zmluvy.

Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň,
cez inzertný portál som si od pani kúpila oblečenie, ktoré malo byt nové. Žiaľ došli mi deravé, žmolkové, zakázené veci. Suma s poštovným bola 13, 60e. Navrhla som jej, aby mi peniaze poslala spať a oblečenie jej odošlem, s čím nesúhlasila. Pani sa z portálu vymazala a neviem ju ďalej kontaktovať. Mám prosím nejakú šancu dostať peniaze spať (keď je to taká nízka suma)? Ide mi asi skôr o princíp, no v dnešnej dobe sa každé e počíta.
Ďakujem veľmi pekne za každú radu.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 23.09.2022)

Dobrý deň,
podľa § 597 ods. 1 Občianskeho zákonníka

(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.

(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

To, že tovar mal byť nový, by som považoval za vlastnosti vymienené kupujúcim. Pokiaľ Vám prišiel tovar použitý, máte právo na odstúpenie od zmluvy. Trestný čin, ani priestupok to nie je. Je potrebné jej poslať odstúpenie (do správy na sociálnych sieťach, alebo emailom, alebo na jej adresu, ak ju máte). Ak odmietne vrátiť peniaze, potom ju môžete už len žalovať. 


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, mám podozrenie, že som sa stala obeťou podvodu. Prišiel mi email, aby som uhradila službe dpd 100 e sumu, ako poistenie, keď som postupovala podľa ich pokynov, sumu uhradila, následne mi mal prísť 10 miestny kód, ktorý som neobdržala, teraz mi posielajú email, že som nesplnila ich podmienky a začnú trestné konanie voči mojej osobe, aj keď som si ich služby neobjednala, ako mám postupovať, čo mám robiť ? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 29.08.2022)

Dobrý deň, úvodom našej odpovede sa pýtame : na základe čoho ste spoločnosti "dpd" uhradili 100 €, keď ste si od nej žiadne služby neobjednali. Odpoveď je vám určite zrejmá, že išlo o podvod zo strany spoločnosti, ktorá sa za uvedenú spoločnosť vydáva.

Vyhrážanie sa trestným oznámením a trestným konaním zo strany spoločnosti, ktorá vám email poslala, je len planou vyhrážkou, žiadne trestné oznámenie a následné trestné konanie nebude. Na email nereagujte a uchovajte si ho. Nič neuhradzujte, lebo ste si nič neobjednali.

Odporúčam vo veci kontaktovať spoločnosť DPDcom  /nájdete na internete/, a oznámiť im, ako sa zneužívajú ich meno. Samotná spoločnosť na svojej stránke upozorňuje na podvodné konania.

Môžete urobiť aj to, aby prípadne k takýmto situáciám nedochádzalo, informovať aj komerčné média o takýchto praktikách /napr. JOJ/, kde ich požiadate, aby vaše údaje zverejnené neboli.

Pokiaľ ide o vrátenie 100 €, požiadajte spoločnosť, na účet ktorej ste peniaze poslali, aby vám ich obrazom vrátila. K vráteniu však zrejme nedôjde, preto kontaktujte vašu banku, aby vyžiadali od príjemcu platby jej vrátenie. Ak k dobrovoľnému vráteniu uvedenej sumy nedôjde, potom sa budete musieť obrátiť na súd.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň,
chcela som pôžičku cez fb aj som ju podpísala. Ale chceli, aby som im zaplatila, ale ja som nechcela. Teraz chcú, aby som za zrušenie zmluvy zaplatila 100 eur. Vyhrážajú sa mi, že keď nezaplatím príde po mňa interpol FBI. Chcem vidieť, či je to podvod. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 23.07.2022)

Dobrý deň,
riešenie vami uvedenej problematiky je jednoduché : neposielajte žiadne peniaze. Vo vašom prípade ide len o tom, aby ste uhradili 100 € a žiadna pôžička sa nekoná, žiadne peniaze vám nepožičajú. Interpol a FBI sú len plané vyhrážky.

Ak máte aspoň správy na FB o uvedených vyhrážkach, kontaktujte rašej políciu s uvedením kominikácie, lebo určite nie ste ojedinelý prípad.


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň,
chcem sa opýtať, keď som sa stala obeťou podvodníkov s kryptomenami a obrali ma o všetky úspory ako mám postupovať? Cez aplikáciu anydesk sa dostali na môj účet v banke a vybielili mi ho.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 19.07.2022)

Dobrý deň,

takéto konanie jednoznačne bude podvodom. Banky sa snažia zabraňovať tomu, aby sa niečo také dialo, ale ak už raz pustíte niekoho do svojho účtu a dáte mu povolenie, tak banky to berú ako chybu klienta a nenesú za to zodpovednosť. Klient banky sa potom nemôže domáhať náhrady škody priamo od banky. 

Pokiaľ ide o toto, čo sa stalo Vám, tak z právneho hľadiska skutkovú podstatu trestného činu podvodu upravuje Trestný zákon. Túto skutkovú podstatu naplní osoba, ktorá na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu. Termín malá škoda je definovaný trestným zákonom na sumu prevyšujúcu 266 eur, to znamená, že o trestný čin podvodu pôjde iba vtedy, ak to bude suma vyššia než spomínaných 266 eur.

V prípade, ak bola naplnená skutková podstata trestného činu, je potrebné podať trestné oznámenie. Trestné oznámenie podajte buď na políciu alebo na prokuratúru. Je potrebné čo najskôr zistiť, kam peniaze odišli. Často sa stáva, že tieto peniaze odídu na účty iných "bielych koní". Obyčajne to majú podvodníci tak podchytené, že je veľmi ťažké sa dopátrať, kto to vlastne bol, pretože nemáte žiadne dôkazy, o akú konkrétnu osobu išlo. Určite však čo najskôr podajte trestné oznámenie.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň,
stal som sa obeťou internetového podvodu v spoločnosti I.A., kde som kúpil dva z viacerých programov, ktoré ponúkali. Pred kúpou a za časovú dobu programov ma neinformovali o podmienkach po skončení programov. Ako spoločnosť zodpovedá za predaj svojých poskytnutých produktov. To znamená, že po ukončení programov po mne žiadajú, aby som zaplatil niekam 15% zo sumy na vymyslený platobný kanál, cca 17 000eur), ktorú mi majú po zaplatení poslať spať aj s výslednú sumou na osobný bankový účet. Taktiež sa mi vyhrážajú každodennou pokutou 356 eur za to, že stále vediem peniaze na účet v spoločnosti I.A.... pokiaľ zaplatím cca 17 000eur. Toto je vrchol spoločnosti I.A., lebo za vytvorenie môjho účet som zaplatil spoločnosti 250 eur. Dominik

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 05.07.2022)

Dobrý deň,
zrejme ide o spoločnosť, ktorá láka na vysoké výnosy pri vysokom investovaní. Uvádzame, že v zmysle upozornení Národnej banky Slovenska je potrebné si vždy najprv overiť spoločnosť, v ktorej by ste chceli investovať vaše finančné prostriedky. 

S vami uedeneou spoločnsťou ste zrejme len v emailovom kontakte a chcú od vás vylákať 17000 €, ktoré podľa ich podmienok vám vrátia avšak až po zaplatení 17000 € z vašej strany. Uvádzate, že vám účtujú pokutu 365 € za každý deň omeškania.

Vo veci odporúčam odstúpiť od zmluvy formou emailu, nič nepodpisovať a neposielať žiadne peniaze ani za prísľub vysokých výnosov, lebo neuvidíte ani vložených 17 000 €. Uvádzame, že ohľadom uvedenej spoločnosti sme nenašli žiaden rozsudok, ktorým by bolo vyhovené jej prípadným nárokom na zaplatenie pokuty a podobne. Opakujem : nič neuhradzovať.

Odporúčam vám súčasne na uvedené praktiky vami uvedenej spoločnosti informovať aspoň emailom aj Národnú banku Slovenska, aby prípadne na svojej internetovej stránke zverejnila upozornenie na uvedenú spoločnosť.  Národná banka Slovnenska vaše údaje nezverejní.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, stal som sa obeťou podvodu kde som mal získať 500 000 € ako dedič, znelo to naozaj uveriteľne, pretože za darovaciu listinu som platil i za DPH a právnik, s ktorým som si písal, vraj právnik, tak ten mi, ako keby odpustil 500 €, že doplatí, a tak mi pomôže, tak som zaplatil spolu nejakých 1300 €, tak prišla ďalšia ra na, že 5000e za nejaké špinavé peniaze. Už som toľko nemal. Predtým som veril, že to tak bude, pretože poslali mi dokumenty prevodu, daňový úrad, občiansky preukaz. Naozaj to bolo presvedčivé, aj účtovníčka hovorila, že si mysli, že je to pravda aj ľudia s, ktorými som sa o tomto rozprával. Ako mám vyriešiť tento podvod ? Bude stačiť, keď som to posielal cez prevod v banke, že by som to vyriešil s bankou, aby som do toho neťahal políciu? Ďakujem. M.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 22.04.2022)

Dobrý deň,
zrejme Vás niekto kontaktoval ako dediča, že zdedíte veľa peňazí, ale je potredbné predtým uhradiť rôzne poplatky. Je to nereálne, aj keby Vám poslali zmluvy, atď. Ide o známy podvod, o ktorých na našej stránke sme už písali.

Ak ste peniaze ako uvádzate v otázke uhradili cez banku, potom bude najlepšie kontaktovať vašu banku, aby žiadala prijímateľa platby, aby peniaze vrátil. Ak ich nevráti na základe výzvy banky, potom Vám banka oznámi údaje prijímateľa platby a peniaze budete musieť vymáhať cestou súdu.  Ak však peniaze boli zaslané na zahraničný účet, potom tomu nedávame velkú nádej, aby peniaze prijímca vrátil.

Netreba sa pýtať účtovníčky, ani rôznych ľudí, lebo ak ste osobu nepoznali, nie je ani predpoklad, aby Vám niekto len tak daroval resp. ste zdedili peniaze po osobe, ktorú ste nikdy nevideli a ani o nej neviete či už v bližšej alebo vzdialenejšej rodine. V uvedených prípadoch ide len o to, aby od Vás dostali peniaze /DPH, poplatky a podobne/ a potom nastane ticho, žiadne € titulom dedenia.

Žiaľ v uvedenej veci vám nemôžeme dať priznivejšiu odpoveď.

Ak máte nejaký problém, radšej vopred kontaktujte našu advokátsku kanceláriu, prípadne nás sledujte na tejto stránke, prípadne na FB, kde nájdete mnoho zaujímavých článkov k rôznych aktálnym situáciám, ako aj odpovede na otázky našich čitatelov.

 

 


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň,
stala som sa obeťou podvodníkov, ktorí mi povedali, že dostanem dar vo výške 42000  €, ale stále pýtajú peniaze odo mňa je aj dokument o tom kde je uvedená suma 42000 €. Magdaléna

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 09.02.2022)

Dobrý deň,
zrejme Vám došiel email, že Vám niekto vo vážnom zlopm zdrav. stave daruje 42 000 €. Následne od Vás pýtajp peniaze ako poplatok zaich prevod na Váš účet. Táto problematika je často uvádzaná aj v komerčných televíziách. Ide o podvod a len o to, aby ste poslali peniaze za prevod vopred a následne nič nedostanete.

Na podobné výzvy a prísĽuby nereagujte, nič neposielajte, lebo žiadne darovanie sa konať nebude.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň,
hľadali sme si narýchlo krátkodobý prenájom a ozval sa nám jeden pán, že ma k dispozícii byt v našom meste. Ale pýtal si peniaze dopredu z dôvodu, aby mal istotu, že máme o byt vážny záujem, a peniaze sme mu poslali resp. Išli do banky a vložili mu ich na účet. Už sme zistili, že je to podvodník a oklamal veľa ľudí. Nevieme ako máme danú situáciu riešiť. Keď pôjdeme do banky s potvrdzovacim listom, že sme mu vložili danú sumu na účet tak nám peniaze vrátia ? Alebo to riešiť cez políciu alebo rovno súd? Erika

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 03.02.2022)

Dobrý deň, v otázke uvádzate, že ste vopred uhradili nájom prípadne peňažnú zábezpeku pred uzatvorením zmluvy o krátkodobom nájme bytu, pričom ste nemali uzatvorenú nájomnú zmluvu. Zmluva o nájme následne uzatvorená nebola.
Je dobré, že máte aspoň doklad o prevode peňzí na účet prijímateľa.

Odporúčame v tomto smere kontaktovať priamo banku osobne a spísať reklamáciu a prostredníctvom banky žiadať vrátenie peňazí od prijmateľa. Banka Vám peniaze priamo nevyplatí, lebo išlo o úhradu na Váš podnet a s Vašim súhlasom. Ak priíjemca platby peniaze na základe výzvy banky nevráti, banka Vám oznámi údaje prijímateĺa peňazí a peniaze budete musieť vymáhať prípade cestou súdu. Otázkou je, či príjemca peňazí je totožný s osobou, s ktorou ste rokovali o nájme bytu.

Ak nedôjde k vráteniu peňazí na základe výzvy banky a peniaze ani na základe Vašej výzvy príjemca nevráti, odporúčame vo veci podať trestné oznámenie. Dlžnú sumu od príjemcu budete musieť vymáhať cestou súdu.

V prípade záujmu kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.

 


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň,
Chcem sa spýtať, stala som sa obeťou podvodu. Pán inzeroval prácu a pýtal občiansky preukaz a kartičku poistenca, aby mohol pripraviť zmluvu- online. Na dohodnuté miesto som prišla no žiaľ žiadna práca to nebola a pán si vymazal soc. Siete a nemám naň žiaden kontakt viem, že som neni jediná obeť podvodu je viac žien ako mám postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 14.01.2022)

Dobrý deň,
odporúčam skontaktovať sa s ostatnými oklamanými a podvedenými ženami a následne podať na túto osobu trestné oznámenie. Ak bude poškodených viac, budú k tomu pristupovať inak, než by ste boli len jediná poškodená.


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň,
Stal som sa obeťou podvodu asi 7 mesiacov dozadu je to ohlásené na polícii ale nič sa nedeje podal som im vysvetlenie všetky správy dôkazy. Čo som mal, ale stále nič bolo to cez bazos.cz dotyčný mi stále sľubuje peniaze, ale nič mi neposiela neustále sa vyhovára mohli by ste mi nejak pomôcť? Čo mám robiť prosim Vas.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 17.11.2021)

Dobrý deň,
okrem trestného konania môžete voči takejto osobe viesť aj civilné konanie. V prvom rade je potrebné posúdiť, či nie je možné založiť právomoc slovenských súdov. Ak to nebude možné (najmä ak ste tovar od neho neobjednávali ako od dodávateľa), budete musieť Vášho dlžníka žalovať na súde v ČR a následne aj prípadnú exekúciu viesť na súdoch v ČR.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň,
čo mám urobiť, ak som zaplatila za tovar kartou a tovar som nedostala? Na mojom e-maili žiadna správa o prijatí tovaru. Chcela by som vrátiť peniaze naspäť na účet. Ako postupovať ? Kika

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 11.09.2021)

Dobrý deň,
vo Vami uvedenom prípade platí ust. §  7 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho, ktoré znie nasledovne :

"Spotrebiteľ môže odstúpiť od zmluvy, predmetom ktorej je dodanie tovaru, aj pred začatím plynutia lehoty na odstúpenie od zmluvy."

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že Vy ako kupujúca môžete odstúpiť od zmluvy ešte pred dodaním tovar.

Na základe uvedeného odporúčame emailom odstúpiť od zmluvy s poukázaním na uvedené zák. ustanovenia, resp. na odstúpenie od zmluvy použite formulár, ktorý by mal byť uvedený na stránke predávajúceho alebo použite prílohu č. 3 cit. zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho.

Následne predávajúci je povinný Vám vrátiť všetky peniaze bez zbytočného odkladu, najneskoršie do 14 kalendárnych dní. Ak k vráteniu peňazí nedôjde, upozornite tiež predávajúceho, že vec postúpite na súd a o tomto konaní budete informovať aj Slovenskú obchodnú inšpekciu.

 


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň,
objednal som si cez FB v časti Marketplace elektroniku za 25e. Predávajúci sa ozval a ponúkol aj možnosť prepravy. Dohodli sme sa na poslaní. Spolu to bola suma 26,95e. Tu som mu aj uhradil okamžite bankovým prevodom z môjho na jeho účet /obidva účty sú v rovnakej banke/. Prijatie platby potvrdil. Sľúbil zaslať prepravné číslo, no tak neurobil. Vo večerných hodinách sľúbil, že po príchode domov to určite pošle. Ďalší deň už pri telefonickom dopytovaní hral divadielko, že nepočuje, ma zlý signál. Druhý telefonát už nedvíhal. Tretí telefonát po cca 3 hodinách zrušil. Neozval sa. Písal som mu sms a takisto aj kópiu na messenger, aby dal veci do poriadku. Keďže sa neunúva reagovať /mimochodom doporučená zásielka 2 dni neprišla/ napísal som mu sms v znení, že objednávam si danú elektroniku od iného predávajúceho a žiadam o vrátenie peňazí v sume 26, 95 e na účet, z ktorého mu peniaze prišli. Mám jeho telefónne číslo, mám jeho účet v banke, profil na FB. Mimochodom, po mojej platby predaj z marketplacu mal zrušiť. Na druhý deň som videl znovu ponuku tej istej elektroniky. Mám screenshot z danej veci ako aj uloženú komunikáciu, či už v sms alebo na messengeri. Čo by som mohol spraviť? Ďakujem.
Peter.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 28.08.2021)

Dobrý deň, ak ste sumu za tovar uhradili bankovým prevodom, potom máte dôkaz a doklad o úhrade kúpnej ceny.

Vo veci odporúčame menovaného vyzvať na Vám známu adresu /email, SMS/, aby Vám vrátil uhradenú sumu vo Vami uvedenej lehote a to s tým upozornením, že ak dlžnú sumu neuhradí, vec postúpite na vymáhanie cestou súdu.

Odporúčam súčasne, ak dlžnú sumu neuhradí, aby ste kontaktovali banku, aby majiteľa účtu, na ktorý ste poslali peniaze, vyzvala k ich vráteniu, lebo došlo k omylu z Vašej strany. Ak na výzvu banky reagovať nebude a peniaze nevráti, banka Vám aspoň oznámi meno majiteľa účtu a následne budete mať identifikačné údaje osoby, ktorej ste peniaze aj reálne poslali a vykonať podanie na súd.

Neodporúčame nákup tovaru takouto formou, lebo aj v našej poradni sú takéto otázky pomerne časté - platba vopred, tovar neposlaný a predajca sa zatajuje.


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň,
Chodia mi gmaili s kanady z banky, že som dedič veľkého majetku.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 28.07.2021)

Dobrý deň,
ide po podvod. Nereagujte na email.

Princíp tohto podvodu spočíva v tom, že nemenovaná osoba Vám uviedla, že je zrejme veľmi chorá, čoskoro zomrie a pod. a chce Vám peniaze darovať, pričom ide o veľkú sumu. Podmienkou, aby ste peniaze "dostali" je to, aby ste vopred Vy zaplatili pomerne vysokú sumu uvedenej osobe - darcovi, ináč Vám peniaze nemôžu poukázať.

Záver :  Nič neuhradzovať a nereagovať.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň,
Požičala som známej peniaze, ktoré mi nevrátila. Poslala som ich na účet jej manžela a spísali sme notársky overenú zmluvu. Zistila som, že známa ma 22 exekúcii a suma sa nedá vymôcť. Podniká veselo ďalej a vykazuje stratu. Byt a auto je na manžela a rozdelili si bezpodielové spoluvlastníctvo. Môžem na nich podať tresné oznámenie pre podvod? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 05.07.2021)

Dobrý deň,
trestné oznámenie podať môžete, ale kvalifikácia a posúdenie veci je výlučne v kompetenciách orgánov činných v trestnom konaní. Pri podvode je dôležitý úmysel páchateľa, že už v čase, keď si peniaze požičala vedela, že Vám ich nevráti.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, objednal som záhradný domček a zaplatil som zálohu. Vo výške 760 euro od istej firmy a ani domček nedodali ani zálohu nevrátili.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 30.03.2021)

Dobrý deň,
predpokladám, že ste spotrebiteľ. Ak ste objednávali cez internet, môžete odstúpiť od zmluvy bez udania dôvodu a musia Vám vrátiť peniaze. Ak ste objednávali osobne, tak a nedodržali termín dodania, napriek výzvam, tiež môžete odstúpiť od zmluvy. Môžete to urobiť jedným listom, v ktorom napíšete, že napriek tomu, že ste zaplatili zálohu a dohodli ste si dodanie, nedodržali zmluvu, a preto odstupujete od zmluvy. Zároveň ich žiadate o vrátenie sumy do 5 dní. List pošlite poštou aj na email. Ak by sumu nevrátili, treba podať žalobu.


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň,
kontaktoval ma na insagrame jeden pán  - uviedol aj svoje meno a sľúbil mi, že ak mu pošlem 100e bude mi posielať výherné tikety. Už od júla 2020 mu píšem, aby mi vrátil peniaze a odpovede prichádzajú, že už poslal na sľubuje hory doly, ale nič sa nedeje, na koho sa mám obrátiť ďakujem. A sľuboval mi, že mi pošle 50 eur naviac ako za čakanie, ale do dnešného dňa nič neprišlo ako ho donútiť, aby mi všetky peniaze poslal. Keď mu napíšem, že podám na neho trestne oznámenie,  tak mi nechce vôbec odpísať a ani poslať peniaze som zúfalá.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 01.03.2021)

Dobrý deň, ide najskôr o internetový podvod  žiadne tikety Vám zaslané nebudú.

Ak ste peniaze posielali bankovým prevodom, potom budete musieť kontaktovať Vašu banku, aby požiadala príjemcu platby, aby peniaze vrátil. Ak peniaze na základe výzvy banky nevráti, banka Vám poskytne údaje príjemcu platby (meno a adresa) a sumu 100 eur budete musieť vymáhať cestou súdu. Je skôr pravdepodobné, že meno prezentované na instagrame nie je skutočné meno.

Odporúčame kontaktovať aj komerčné televízie a opozorniť na takýto druh nečestného vylákania peňazí od ľudí ( napr. TV JOJ).

Následne v prípade potreby kontakujte našu AK.

 


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako mám postupovať, keď som sa stala obeťou podvodu. Dala som si robiť sprchový kút a pri jeho stavaní firma rozbila jeden diel. Zaplatila som im s tým, že objednajú novú stenu a prídu ho dokončiť. No Bohužiaľ neberú mi už telefón 3 týždne a nereagujú vôbec na moje správy. Tak neviem čo kam robiť. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 18.11.2020)

Dobrý deň,
odporúčam poslať im list na adresu firmy, aby dokončili dielo v zmysle objednávky a opravili danú vadu do 30 dní. Pokiaľ tak neurobia, je potrebné na nich podať žalobu a vymáhať od nich splnenie tejto povinnosti. Prípadne potom môžete odstúpiť od zmluvy a žiadať náhradu škody.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, reagovala som na mail slovenskej pošty a cez link zaplatila poštovné vo výške 2,99 €. Išlo o podvod a z kreditnej karty mi odišlo 700 €. Chcem podať trestné oznámenie, aj keď pochybujem, že bude úspešné. Už len z princípu. Vďaka M.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 23.10.2020)

Dobrý deň,
ako aj Slovenská pošta informuje na svojej stránke, pošta nikdy neposiela emaily, aby ste uhradili poštovné.

Keďže viete bankové spojenie na prijímateľa platby, odporúčame kontaktovať Vašu banku, aby vyzvala prijímateľa platby, aby platbu vrátil. Služba je v banke spoplatnená. Ak platbu v lehote stanovenej bankou prijímateľ platby nevráti, banka Vám poskytne údaje prijímateľa platby a sumu 700 € budete musieť vymáhať cestou súdu.

Trestné oznámenie prichádza do úvahy, ale budete musieť vedieť meno, na koho toto oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu podáte. Predpokladáme, že všetku emailovú komunikáciu ste si ponechali.


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň
manželku niekto cez internet klame a ona mu posiela finančne obnosy za sľúbenú lásku a nie sú to malé obnosy, ako jej môžem pomôcť? Nevie, že to viem a všetky naše úspory poslala niekomu neznámemu na zahraničný bankový účet. Podľa mňa sa jedna o podvor, ale klame mi a nechce mi nič povedať a vôbec jej nevadí, že jej nedôverujem.

Marián.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 15.08.2020)

Dobrý deň,
zasielame Vám odpoveď :

1. S manželkou sa musíte porozprávať a zistiť okolnosti. Ak by išlo o FB, kontaktujte správcu stránky.

2. Ak manželka posiela peniaze z účtu, treba jej zrušiť dispozičné oprávnenie.

3. Odporúčame súčasne kontaktovať banku a podať reklamáciu platby a to s tým, že peniaze boli zaslané omylom, aby banka vyzvala prijímateľa k vráteniu peňazí. Banky uvedenú službu spoplatňujú. Ak nedôjde k vráteniu peňazí, banka Vám oznámi meno vlastníka účtu a peniaze budete musieť vymáhať cestou súdu, prípadne podať aj trestné oznámenie.

4. Riešením je aj vec medializovať prostredníctvom TV.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, ak na 1. Otázku dostanem kladnú odpoveď, zrejme sa na Vás obrátim v zastupovaní. Zatiaľ stručne. Manžel naletel podvonikovi (79ročný), že mu zhodnotí peniaze. Dal mu veľkú sumu. Podala som trestne oznámenie, keďže sa nezmyselné skoro rok vyhováral. Manžel tr.oznámenie potvrdil. Pán bol predvolaný na políciu a neviem, či pod vplyvom vyhrážok alebo opätovných sľubov, manžel poprel moju /našu výpoveď, Manžel je neuveriteľne dobrý a čestný človek a padol do pasce. Vždy sme si mysleli, že nám sa to stat nemôže. Moja otázka je, môžeme podať opäť trestne oznámenie v tej istej veci, bojím sa, aby nemal problémy za krivú výpoveď. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 22.06.2020)

Dobrý deň,

ak by potvrdil na polícii, že sa mu vyhrážali a preto zmenil výpoveď, tak by sa to dalo použiť, ale musel by preukázať tie vyhrážky. 

Ak Vám už raz zastavili trestné stíhanie, tak v tej istej veci nie je možné opätovne podať trestné oznámenie.

Vec je potrebné vymáhať súdnou (civilnou) cestou.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, mám na Vás otázku týka sa to dedičstva mojej mamy. Sú štyria súrodenci zdedili pozemok každý má 1/4, medzičasom si traja spravili ROEP bez mamy, spravili geometrický plán bez mamy. Pozemok má teraz 6292 m2, mame zostala 1/16 to je 393,25 m2 ostatní majú 1/16+2/8 z podielu to je 1966,25 m2. Chcem sa opýtať, či ROEP je čosi viac ako dedičské konanie, lebo jej "dobrí" súrodenci jej tvrdia kde bola, keď sa robila ROEP, lebo oni tam boli a mama sa toho nezúčastnila tak nemá nárok na podiel dokonca ani o tom nevedela, že sa také niečo robí bez jej súhlasu. Je to parcela E parcelné číslo 168- 6292m2 druh pozemku záhrada je možné na takýto pozemok dať urobiť geometrický plán a rozdeliť si ho tak ako to spravili oni aj bez súhlasu mojej mamy? Kľudne si pozrite aj LIST VLASTNÍCTVA č. 1569. Ďakujem Vám ak mi poradíte.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 05.06.2020)

Dobrý deň,
nie je nám z Vašej otázky a chýbajúcich ďalších údajov zrejmé, že prečo došlo u Vašej mamy k zmene jej spoluvlastníckeho podielu na pozemku. Z otázky nevyplýva, že by bol tento pozemok rozdelený geometrickým plánom na viaceré parcely a následne delené medzi súrodencov. Pri žiadnom ROEP-e nemôže dôjsť k zmene vlastníckeho práva takým spôsobom, že Vaša mama stratí veľkú väčšinu podielov.

ROEP sa dá "opraviť" v lehote 3 rokov od vyhotovenia. Ak táto lehota už uplynula, bude po posúdení veci potrebné podať žalobu o určenie vlastníckeho práva, aby Vaša mama dostala späť svoj podiel.

Odporúčame Vám vyhľadať advokáta vo Vašom okolí, ktorý by Vám vedel v tejto veci pomôcť a zastúpiť Vašu mamu v konaní.


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň. Chcem sa informovať ohľadne môjho auta. V decembri som si dala opraviť auto no mechanik odvádzal svju prácu na čierno o čom som nebola informvana. Bola mi vystavená faktúra, ktorú som dostala na mail. Peniaze som poslala na účet. Avšak po opravení auta mi žiaden doklad nebol dodaný. Po 3 mesiacoch sa mi auto znovu pokazilo s tým istým problémom. Tak som išla reklamovať ale mechanik neuznal reklamáciu a nauctoval si za ďalšiu opravu znovu vysokú čiastku na 5000 euro. Zohnala som si kvalitný servis kde mi zistili, že na aute neboli menené žiadne veci, ktoré mi automechanik predtým zaúčtoval a auto mám znovu nepoazdne. Dá sa to riešiť s políciou, či súdom, aby mi boli vrátené peniaze, ktoré mám zdokladované? Prípadne zažalovanie alebo niečo podobne? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 26.05.2020)

Dobrý deň,
v tomto prípade by sa mohlo jednať o trestný čin podvodu. Ak od Vás vzal viac ako 266 eur a pritom nevykonal to, čo Vám fakturoval a vzal za to peniaze, tak v takom prípade Vás mohol uviesť do omylu, v dôsledku čoho ste prišli o peniaze (vznikla Vám škoda). Odporúčam nechať si od servisu potvrdiť, že tam nebolo dotyčným nič, čo fakturoval vymenené, kontaktovať ho písomne, aby Vám vrátil peniaze a pokiaľ to neurobí, podať trestné oznámenie. 


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, ako postupovať v takom prípade, keď mám pocit, že som sa stala obeťou podvodu?

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 12.02.2020)

Dobrý deň. Pokiaľ sa domnievate, že ste sa stali obeťou trestného činu podvodu, je na mieste o tom spraviť oznámenie - trestné oznámenie. To môžete podať v zásade na hociktorej polícii, prokuratúre, či dokonca na súde. Následne si toto podanie orgány postúpia medzi sebou tak, aby podanie vybavoval príslušný orgán.

Pri podaní trestného oznámenia Vám odporúčam neoznačovať určitú osobu za páchateľa, aby ste sa nevystavili sama riziku trestného stíhania pre krivé obvinenie. Treba teda využívať napríklad nasledovnú formuláciu "mám dôvodné podozrenie, že mohlo dôjsť k spáchaniu podvodu" a iné jej podobné.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, mala by som otázku: predávala som telefón cez bazos a jeden pán mi na to odpísal. Dohodli sme sa, že si ho vezme a ešte na kúpe jedného telefónu. Poslala som ho a už vyše dvoch týždňov mi nezaplatil. Navyše to bolo posielané do SAE, tým pádom neviem ako by sa to dalo ďalej riešiť. Dožaduje sa momentálne, aby som zaplatila ďalšie peniaze na nejakú adresu do Nigérie, vraj mi pošle tie peniaze k tej sume za telefón a píše, že jeho banka momentálne drží jeho peniaze( pričom v tom emaile bolo písané, že môžu poslať peniaze až od 800e ale stále to klesá- teraz sme na 500e), no kontaktovala som jeho banku a očividne ide o podvod. Neviem, či by sa dalo vôbec niečo riešiť cez políciu ( cena, ktorú ma zaplatiť je vyše 300e). Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 16.01.2020)

Dobrý deň prajem,

v tomto prípade by sa podľa toho, čo uvádzate, teoreticky mohlo jednať o podvod. Muselo by sa však preukázať, že už v čase, keď ste sa dohadovali vedel, že Vám nezaplatí. Tým, že je suma viac než 300 eur, je prekročená hranica škody podľa Trestného zákona (266 eur). Formálne by tak mohli byť splnené podmienky, pre podanie trestného oznámenia. Dôležité však je, či je dotyčný Slovák, resp. či býva v SR. Ak by totiž všetko zrealizoval zo zahraničia, potom by ste oznámenie museli podať na tamojšiu políciu.


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Aký je trest, keď finančný poradca oklamal o investícií a zmenil na dokladoch bankové číslo a peniaze som poslala na účet finančného poradcu a nie do investičnej spoločnosti. Teraz tie peniaze nemám.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 17.10.2019)

Dobrý deň. Pri podvode, ako trestnom čine, závisí trestná sadzba od rôznych okolností, ktoré podmieňujú použitie vyššej trestnej sadzby. V zásade sa dá skonštatovať, že čím väčšia škoda bola v dôsledku podvodu spôsobená, tým prísnejšia trestná sadzba páchateľovi hrozí.

Z hľadiska hroziaceho trestu je teda vo Vašom prípade rozhodujúce to, o akú sumu ide:

- pri malej škode (suma prevyšujúca 266 €) je sadzba do 2 rokov trestu odňatia slobody,

- pri väčšej škode (suma najmenej 2660 €) je sadzba od 1 do 5 rokov trestu odňatia slobody,

- pri značnej škode (suma najmenej 26600 €) je sadzba od 3 do 10 rokov trestu odňatia slobody,

- pri škode veľkého rozsahu (suma najmenej 133000 €) je sadzba od 10 do 15 rokov trestu odňatia slobody.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, prajem! Ako veľa ľudí pred nami, tak aj my sme dali nachytať na praktiky veľmi známej firmy "balkóna", teda známa mi je až teraz, keď sa chcem o nej niečo dozvedieť a nič dobrého na internete o nej nepíšu! Ja len nechápem, ako nejaký podvodník, čo ma dlhy na finančnom úrade, na sociálke môže akože"podnikať"ďalej a stále dáva ponuky na Facebook, a človek neznalý veci sa nato chytí! 31. 8. 2018 sme zaplatili zálohu a odvtedy sa neozyvaju, nedvíhajú telefóny, neodpovedajú na sms! Chcem Vás poprosiť, ako teraz postupovať? Dakujem

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 17.10.2018)

Dobrý deň,

ak sa malo jednať o zmluvu o dielo a Vy ste zaplatili zálohu, avšak dodávateľ ešte dielo nezhotovil, potom môžete odstúpiť od zmluvy a dodávateľ je povinný Vám vrátiť zaplatenú sumu. Ak tak neurobí dobrovoľne môžete ho žalovať. Ak však máte podozrenie, že dotyčný už v čase kedy s Vami uzatváral zmluvu (dohadoval podmienky) vedel, že vezme peniaze, ale dielo nezhotoví, mohlo by sa jednať o podvod, podľa Trestného zákona. V takom prípade máte právo podať orgánom činným v trestnom konaní oznámenie.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Čo mám urobiť, ak som sa stala obeťou podvodu. Na internete ponúkali prácu - prácu na doma, po zaslaní peňazí na ich účet mi mali poslať štartovací balíček. Peniaze som poslala, ale nakoniec som zistila, že dotyčnému sa nabúrali na internet a nevie o koho ide. A na emaily mi už po prvom, keď som im mala zaslať moje údaje, neodpisujú. Za skorú odpoveď a radu vopred ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 05.09.2018)

Dobrý deň,

predkladáme nasledovnú odpoveď :

Zaplatenie za tzv.štartovacie balíčky pri ponuke práce sú vždy pochybnou formou ponuky práce, resp. forma, ako od záujemcu o prácu získať peniaze a po zaslaní peňazí nastane ticho. 

Dôležité pre Vás je to, že máte doklad o tom, na aký účet boli peniaze zaslané, teda máte číslo účtu.

Sme názoru, že pokiaľ Vám bolo oznámené, že účet bol zneužitý, nie je to pravda, je to len výhovorka.

Nevieme o akú firmu sa jedná, ktorá ponúkala prácu za úhradu štartovacieho balíčka.

Vo veci môžete nasledovné kroky :

1./ Vyzvať toho, kto ponúkal prácu, aby Vám obratom vrátil peniaze s uvedením lehoty a oznámením, že ak peniaze nebudú vrátené,  že podávate trestné oznámenie - trestný čin podvodu  /podvedených bude určite viac/.

2./ Oznámte predmetný obchod "ponuky práce" ako podvodné konanie na Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá síce peniaze nevymôže, ale bude vedieť vec po svojej línii prípadne prešetriť,  ako aj na Ústredie práce, soc. vecí a rodiny. 

3./ Pokiaľ  ste peniaze posielali cez Váš bankový účet, požiadajte svoju banku resp. jej oznámte, že ste omylom poslali peniaze na zlé číslo účtu/aj keď toto číslo účtu existuje/, že ste sa pomýlili a aby banka žiadala od príjemcu vrátenie peňazí.  Banky obyčajne na svojich stránkach majú k uvedenému napísané, ako je treba postupovať /osobitná žiadosť/. S touto požiadavkou v banke sú však spojené aj poplatky, ktoré budete musieť uhradiť.

Budeme radi ak nám dáte vedieť ako ste dopadli.

 

 


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, som obžalovaný z podvodu 221 paragraf, pravdepodobne mi príde trestný rozkaz z podmienku, a odpor nechcem podávať, neviete, či mi bude okrem podmienky aj nariadený probačný dohľad? V trestnom rozkaze? Chcem odísť na dlho do zahraničia, a začať na novo, a nechcem sa tu zdržovať. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 21.06.2017)

Dobrý deň,

ak budete odsúdený za spáchanie trestného činu podvodu podľa § 221 ods. 1 Trestného zákona (teda v základnej skutkovej podstate), hrozí Vám trest odňatia slobody až na dva roky. 

Konkrétny druh trestu a jeho výmera závisí vždy od konkrétnych skutkových okolností, možno však uviesť že v týchto prípadoch súdy spravidla výkon trestu odňatia slobody len podmienečne odložia a neuložia aj probačný a mediačný dohľad.

Ako sme ale uviedli, bude to závisieť od konkrétnych okolností - kde, kedy, v akom stave ste sa trestného činu dopustili, či ste pri tom neboli pod vpolyvom omamných a psychotropných látok a pod.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň. V zmysle ustanovenia § 221 zákona č. 300/2005 (Trestný zákon) ako úmyselne konanie pri ktorom niekto obohatí seba alebo iného na škodu cudzieho majetku tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu. Môžno konanie ak som chodil do autoškoly a prestal s ňou posudzovať ako trestný čin podvodu?

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 12.06.2017)

Dobrý deň. Nemyslím si, že by  Vaše konanie mohlo byť posudzované ako trestný čin podvodu, samozrejme neviem všetky podrobnosti. Predpokladám, že ste nešli do autoškoly s úmyslom uviesť ich do omylu a spôsobiť im škodu. Preto za predpokladu, ak ak ste autoškole tým, že ste ich uviedli do omylu nespôsobili aspoň malú škodu (škodu nad 266 EUR) nebude sa Vaše konanie posudzovať ako trestný čin. Odporúčam Vám pozrieť si zmluvu, prípadne podmienky autoškoly, kedy ste povinný zaplatiť cenu za kurz a či Vám v prípade neabsolvovania kurzu bude suma za kurz vrátená, prípadne krátená. V prípade, ak majú nárok na úhradu kurzu môžu si svoj nárok uplatňovať v súdnom konaní. 


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň. Mame taký problém, že sme naleteli a obrali nás o strechu nad hlavou a aj peniaze. Totiž minulý rok sme predali byt za účelom stavby domu. Dotyčný, ktorý nám prisľúbil, že nám postaví dom lacnejšie ako firma nám za rok nepostavil dom a obral nás o približne 20 000eur. Rok chodíme po podnájmoch a peniaze na dokončenie nemáme. Nemáme ani bločky za materiál, keďže údajne mal všetko lacnejšie a bločky mu nedali. Kupoval všetko cez známych. Za ten rok vykopal len základy a neostalo ani na platňu. Dotyčná osoba nemá žiadne majetky ani hnuteľné ani nehnuteľne. Ako od neho dostať peniaze? Za skorú odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 10.06.2017)

Dobrý deň, 

za uvedeného stavu Vám odporúčame urýchlene podať trestné oznámenie. Je možné, že takých poškodených je viacero a peniaze zo strany ochotného "stavbára"  sú investované niekde inde resp. na meno inej osoby. Pozrite aj údaje v obchodnom  a živnostenskom registri /neoprávnené podnikanie/, dlžníkov soc. a zdravotnej poisťovne na ich internetových stránkach.

Pozemok, ak je vo Vašom vlastníctve, je možnosťou ako získať nejaké fin. prostriedky.

Na základe Vami poskytnutých informácií Vám môžeme odporučiť konať urýchlene.

 


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Nemal som pracovnú zmluvu u daného pána nakoľko mi ju nechcel dať. V piatok mi volali pani od polície, aby som sa dostavil na výsluch pýtal som sa ich na meno nechceli sa mi legitimovať a nedali mi podpísať žiadne poučenie ani nič iné. Nakoľko mám podozrenie, že sú to známy toho pána čo ma zamestnával na čierno myslím si, že ma chceli len zastrašiť, a preto mi nepovedali meno a nedali nič podpísať.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 12.05.2017)

Dobrý deň. 

Na výsluch by ste mali byť predvolaný písomne, aj keď niekedy policajti môžu termín výsluchu dohodnúť telefonicky. Avšak v každom prípade sú povinný sa legitimovať a oznámiť Vám v akej veci máte prísť na výsluch. Následne priamo na polícii sa spisuje zápisnica o výsluchu, ktorú máte právo si prečítať (ak by ste s niečim čo je tam uvedené nesúhlasili, máte právo žiadať o jej opravu), musíte byť poučený o svojich právach a následne ju musíte aj podpísať. Bez spísania zápisnice o výsluch nejde o žiaden výsluch. 


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, robil som u zamestnávateľa, ktorý mi nedal zmluvu, robil som pre neho takto dva roky počas dvoch rokov som mal povolené chodiť do stavebnín brať materiál na faktúru nakoľko som pracoval u neho na stavbe a on nemal čas chodiť do stavebnín. Po dvoch rokoch spolupráce sa mi naskytla možnosť lepšieho zárobku tak som od neho odišiel a žiadal som províziu, ktorú sme mali vopred dohodnutú za dokončenie a predaj stavieb, na ktorých som robil a dohliadal aj na chod týchto stavieb. Tu nastal problém pán mi povedal, že mi nevyplatí províziu, a že ešte ja jemu dlžím lebo, že som v stavebninách nabral materiál, ktorý nešiel na jeho stavby. Pán dal na mňa trestné oznámenie a ja neviem ako mám pokračovať nakoľko nie som si vedomí toho, že by som mu niečo také spravil. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 08.05.2017)

Dobrý deň. 

V prípade, že bolo na Vás podané trestné oznámenie, budete zo strany polície k danej veci vypočutý a až po ukončení vyšetrovania danej veci polícia rozhodne ako s podaným trestným oznámením naloží. Má možnosť buď odmietnuť trestné oznámenie (skutok nie je trestným činom), postúpiť trestné oznámenie (ak je skutok priestupkom) alebo začať trestné stíhanie (ak preukáže spáchanie trestného činu). Odporúčam zúčastniť sa výsluchu a povedať polícii pravdu o tom, aký ste mali navzájom vzťah pri vykonávaní práce. 

Z Vášho popisu však nie je zrejmé aký zmluvný vzťah bol medzi Vami, keďže ste nemali s ním uzavretú pracovnú zmluvu, aj keď píšete, že to bol Váš zamestnávateľ. Ak ste u neho pracovali na čierno, tak tento zamestnávateľ môže mať problémy s príslušnými úradmi ako aj políciou. Ak ste u neho pracovali ako živnostník, nemuseli ste mať s ním uzavretú žiadnu písomnú zmluvu, avšak bude na Vás dokázať aká dohoda bola medzi Vami uzavretá a že máte nárok na dohodnutú províziu. Na druhej strane ste ako živnostník mali za vykonané práce vystavovať faktúry. 

Odporúčam poradiť sa s advokátom, ktorý Vám po zistení všetkých skutočností poskytne právnu radu týkajúcu sa Vašich práv voči bývalému "zamestnávateľovi".


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň. Obraciam sa na Vás s otázkou, s ktorou si už dlhšiu dobu lámem hlavu. Pracujem v jednej nemenovanej dopravnej spoločnosti. Asi pred rokom k nám prišiel nový špeditér, až do konca roku 2016 bolo z jeho strany všetko viac menej v poriadku. Avšak od začiatku roku 2017 to ide z kopca, pričom sa fakturácie o hodne zmenšili. Nejakú dobu sa to moc neriešilo až do toho momentu, kedy môj šéf našiel komunikáciu nášho špeditéra v mailoch v tom zmysle, ako je napríklad, že jeho meno aj telefónne číslo (súkromné) figuruje v inej firme (tak isto dopravnej). Cez tú firmu prehnal už veľkú časť prepráv, ktoré však sprostredkoval pre našu spoločnosť. Tak isto sa našla aj komunikácia zo strany jednej tuším Nemeckej firmy, kde ho žiadali o vysvetlenie, prečo keď vystupuje pod firmou A a posiela im údaje firmy B. Čiže inej firmy, pričom tá preprava, ale patrila nám. Alebo vzal prepravu cez nás, prehnal ju cez 'svoju' firmu, ktorá si z ceny za prepravu niečo odpočítala a odoslala nám ukrátenú sumu novú objednávku na prepravu. Ďalšiu zaujímavosť sme zistili na niektorých objednávkach, kde figurovalo meno našej firmy, ale adresa bola prepísaná na jeho súkromnú adresu, miesto našej firemnej. A je ešte mnoho iných zistení, ale všetko by sa sem nezmestilo. Pekne Vás poprosím o radu, ako si máme takéto konanie vysvetliť, pretože si myslíme, že sa jedná o podvod. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 29.04.2017)

Dobrý deň, trestný zákon definuje podvod ako: "Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu". Z Vášho opisu prípadu mi vyplýva, že mohlo dôjsť k uvedeniu niekoľkých osôb do omylu, čím pravdepodobne sledovala táto osoba záujem získať majetkový prospech pre seba. Tým však spôsobil škodu Vašej spoločnosti, ktorú buď obral úplne o obchod alebo Vás ukrátil na zisku získaného z obchodu. O trestnom konaní je potrebné vedieť jedno. Vy ako oznamovateľ čo najpodrobnejšie popíšete skutok tak ako sa stal, predložíte listinné dôkazy, e-mailové komunikácie... Následne orgány činné v trestnom konaní vykonajú potrebné úkony k tomu, aby zistili skutočnosti odôvodňujúce buď začatie trestného stíhania alebo iný postup predvídaný Trestným poriadkom. Tzv. právna kvalifikácia skutku (t.j. či ide o podvod alebo iný trestný čin, prípadne skutok, ktorý nie je trestným činom) prináleží výlučne týmto orgánom. Ak chcete tento problém riešiť oficiálnou cestou bude potrebné na najbližšom oddelení PZ SR podať oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu.


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, pred pár rokmi som podal trestné oznámenie na jedného podvodníka, ktorému som zaplatil za sprostredkovanie práce, ku ktorej nedošlo. Zobral peniaze a už sa neozval. Teraz mi došiel poštou trestný rozkaz, že súd ho uznal vinným. Dostal rok podmienku, a musí mi uhradiť škodu, vrátiť mi peniaze. Neviem však sa s ním nijak skontaktovať, tel.číslo nemám, na uvedenej adrese nebýva. Chcem sa opýtať akú lehotu ma na vrátenie peňazí, aký je postup, čo mám robiť. Je to cca 2 mesiace od rozhodnutia súdu. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 13.04.2017)

Dobrý deň, pokiaľ vo Vašom prípade rozhodol už súd a priamo Vám priznal náhradu škody v rozhodnutí, potom môžete vymáhať svoj dlh exekučne. Exekútor bude priamo kontaktovať dlžníka, aby svoj dlh uhradil. Lehota na vymáhanie pohľadávky je 10 rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia.

Ale odporúčam Vám nečakať a dlh vymáhať už teraz. Exekútor bude zisťovať, či ma dlžník nejaký majetok alebo príjem. Pokiaľ zistí, že áno, potom vykoná exekúciu. Dlžník bude musieť nahradiť všetky trovy exekučného konania. Návrh na exekúciu sa podáva na exekučný súd do Banskej Bystrice


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Bol som podvedený cez Facebook o 40 €. Posielal som peniaze na účet cez banking zo Slsp do Tatra banky. Má cenu to riešiť, ak áno ako? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 04.03.2017)

Dobrý deň, v prípade, že ste predmetnú finančnú čiastku danej osobe poslali bez akéhokoľvek právneho dôvodu, je možné od nej požadovať vydanie bezdôvodného obohatenia. Ako prvé musíte túto osobu vyzvať na vydanie bezdôvodného obohatenia. V prípade, že by bezdôvodné obohatenie dobrovoľne nevydala, môžete ju následne žalovať na súde o vydanie bezdôvodného obohatenia. Pre účely vypracovania žaloby však budete musieť poznať dátum narodenia a miesto trvalého pobytu Vášho dlžníka. V súdnom konaní Vám však zároveň s podaním žaloby vzniká povinnosť zaplatiť súdny poplatok vo výške 16,50 € a v prípade, že by ste boli zastúpený advokátom, po súdnom konaní uhradiť mu trovy právneho zastupovania. V prípade úspechu v konaní Vám bude súdom priznaná náhrada trov súdneho konania (t.j. zaplateného súdneho poplatku a tiež trov právneho zastupovania). Ak by Vám dlžník dobrovoľne neuhradil súdom priznané sumy, môžete ich vymáhať v rámci exekučného konania.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Predal som mobil v hodnote 170 e a kupcovi prestal fungovať. Bude sa to dať riešiť cez políciu ako podvod alebo je to veľmi nízka suma na takéto vybavovanie. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 01.03.2017)

Dobrý deň,

na to, aby bol skutok kvalifikovaný ako trestný čin podvodu musí páchateľ byť už vopred rozhodnutý, že úmyselne uvedie dotyčného do omylu, aby sa na jeho úkor obohatil- § 221 TZ  Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Okrem toho, pokiaľ škoda, ktorá poškodenému vznikla je nižšia ako 266,- €, nemal by sa skutok posudzovať ako Trestný čin. Skutok by teda mohol byť posúdený ako priestupok, avšak aj tu by museli byť naplnené skutkové znaky niektorého z priestupkov (subjekt, objekt, subjektívna stránka a objektívna stránka). Túto situáciu je možné riešiť aj v občianskom konaní.


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, ak syn nastúpil papierovo na vysokú školu výlučne za účelom poberania výživného, nedá sa to kvalifikovať ako podvod? Totiž syn tam nastúpil a ja som teraz zistil, že nemá ani jeden kredit, ak by sa potvrdilo, že sa nezúčastnil ani jednej prednášky, mohol by som ho žalovať za podvod? Nestalo sa mi to totiž prvý krát, presne to isté urobil druhý syn a vytiahol zo mňa cca 5 000 eur. Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 17.02.2017)

Dobrý deň, uvedené konanie nie je podľa môjho názoru možne kvalifikovať ako trestný čin Podvodu podľa Trestného zákona. Na uvedené konanie Vášho syna však môžete upozorniť súd a návrhom žiadať zrušenie vyživovacej povinnosti, ktorú voči nemu máte. Váš syn je povinný plniť si všetky svoje povinnosti, ktoré má v závislosti od svojho veku, osobných a iných pomerov. Pokiaľ sa rozhodol pripravovať na povolanie štúdiom na vysokej škole, je povinný svedomito plniť všetky svoje študijné povinnosti a nepredlžovať neprimerane svoje štúdium resp. ho takýmto spôsobom sabotovať. Plnenie vyživovacej povinnosti je potom v rozpore s dobrými mravmi, pre ktoré ho súd nemôže priznať. 


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Chcela by som poprosiť o radu. Pokiaľ je spáchaný zločin úverového podvodu a škoda vznikla vo výške 150000 eur, chcem sa spýtať, či pri vyplatení škody poškodenému sa bude brať do úvahy táto skutočnosť ako poľahčujúca pri určení výšky trestu. A či je možné dosiahnuť aj podmienečné odsúdenie. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 30.01.2017)

Dobrý deň. V zmysle ustanovenia § 36 písm. k) Trestného zákona je dobrovoľné uhradenie spôsobenej škody poľahčujúcou okolnosťou. Pokiaľ však bola spôsobená škoda vo výške 150.000 €, ide o škodu veľkého rozsahu. Spôsobenie škody veľkého rozsahu je pri úverovom podvode okolnosťou podmieňujúcou najvyššiu možnú trestnú sadzbu odňatia slobody, a síce medzi desiatimi až pätnástimi rokmi. Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody (navyše s probačným dohľadom) je pritom možný len pri trestných činoch, za ktoré sa ukladá trest odňatia slobody neprevyšujúci tri roky. 


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, rad by som Vás požiadal o pomoc alebo radu, z ktorej sa neviem vymotať. Ide o nehnuteľnosť (byt), ktorý je môj, ale bývajú tam rodičia, ktorí ma donútili vybrať hypotéku na nehnuteľnosť. Keďže som sa odsťahoval a oženil do inej dediny, tak rád by som sa zbavil bytu alebo našiel nejaké iné riešenie lebo sa neviem pohnúť a som zaťažený s viacerými pôžičkami, ktoré na moje meno vybrali, ktoré jasne, že neviem dokázať. Sú vo veľkom omeškaní so splátkami, či  s mojimi, tak aj ich pôžičkami, preto som sa obrátil takouto cestou a prosím vás o pomoc. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 28.01.2017)

Dobrý deň,

rozumiem Vašej ťažkej situácii. Do úvahy prichádza v prvom rade návšteva banky so žiadosťou o splátkový kalendár. Ak banka bude vidieť, že si dlh uvedomujete a ste ochotný ho zaplatiť, potom by sa s ňou možno dalo dohodnúť. Ak je dlh vedený na Vaše meno, musíte ho splatiť Vy. Ak si Vaši rodičia vzali pôžičky na Vaše meno, bez Vášho vedomia a súhlasu (napr. zneužitím Vašich údajov) jedná sa o podvodné konanie, ktoré je možné sankcionovať v trestnom konaní. Do úvahy prichádza aj možnosť žiadať od nich náhradu škody. Bude však lepšie navštíviť advokáta osobne, aby sa na Vašu vec pozrel dôkladnejšie.


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobry den, moja mladsia sestra vylakala peniaze od mojej mamy na kupu rodinného domu s tym, ze vyplati urcitu ciastku penazi mne, mojmu bratovi a mojej mame zabezpeci byvanie. Dom kupila, ale aj predala a zmizla s peniazmi. Bolo by mozne od nej peniaze vymahat, ak mama dosveci, ze jej peniaze vybrala z banky a dala na kupu domu? Ona vtedy nemala prijem, ktory by stacil na kupu domu.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 27.11.2016)

Dobrý deň, pokiaľ jej matka poskytla peniaze na kúpu rodinného domu a neexistovala žiadna dohoda medzi nimi o tom kedy má vrátiť peniaze a či ich vôbec má vrátiť, tak potom ide o bezdôvodné obohatenie. Právo na vydanie bezdôvodného obohatenia sa premlčí v dvojročnej premlčacej lehote, ktorá sa počíta odo dňa poskytnutia peňazí. Odporúčam preto Vašej matke, aby konala. Pokiaľ viete aj Vy o tom, že jej peniaze boli poskytnuté a viete to dosvedčiť, tak môžete na súde takisto vypovedať a potvrdiť existenciu pôžičky alebo len poskytnutia samotných peňazí. Na súde bude potom úspešná.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť, ak chcem podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa z dôvodu podvodu alebo nelegálneho obohacovania treba to napísať na zvlášť žiadosť, alebo stačí ak to napíšem na papier spolu s dôkazmi a inými vytlačenými podkladmi? Môj problém sa týka človeka, ktorý sa vydáva za hráča zahraničnej futbalovej ligy, ktorý nemôže stávkovať a preto dáva svoje tipy za províziu, ktorá sa pohybuje od 50 do 500 eur. Vďaka jeho konaniu som prišiel o 400 eur, ale ešte pred tým mu jeden tip vyšiel a žiadal vyplatiť províziu cez paysafecard. Zadáva sa tam číslo a tak by sa ho dalo vypátrať, lebo tú províziu použil na stávkovanie. Dalo by sa s tým dačo robiť ak mám ako takú šancu získať od neho peniaze za škodu, ktorú mi svojim konaním urobil? Komunikoval so mnou cez niekoľko mailových adries. Ďakujem vopred za odpoveď

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 04.11.2016)

Dobrý deň

pokiaľ chcete podať trestné oznámenie, podajte ho osobne na najbližšej polícii, prípadne na okresnej prokuratúre. 

 

Vosvojej výpovedi uvediete všetky potrebné údaje ako aj dôkazy, ktoré by mohli byť nápomocné pri odhalení páchateľa. 

 

V trestnom konaní môžete požadovať náhradu škody, pokiaľ ju uplatníte riadne a včas, o čom by Vás mali poučiť.

 

V tomto prípade pôjde z jeho strany o podvod. Pripravte sa však na to že podvodníci pri takýchto typoch podvodov majú veľa vecí ošetrených vopred, tak aby nebolo možné sa k nim dostať.

 


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

V „ Zmluve o pôžičke“, pani X si požičiavala peniaze len na krátku dobu, ako slovne uviedla, len na odblokovanie účtu. Slovne nás uistila, že ide do banky a po odblokovaní účtu požičané peniaze ihneď vráti. Preto sme s pani X nepísali Zmluvu o pôžičke pred jej návštevou banky. Pani X nám nepreukázala v ktorej banke má účet, akú finančnú hotovosť má na účte a nepovedala v ktorej banke má prebehnúť odblokovanie účtu. Pani X po návšteve banky slúbené peniaze manželom Y nedoniesla ako slúbila, nezatelefonovala ako slúbila a neinformovala nás, ako prebehlo odblokovanie účtu. Z týchto skutočností vyplýva že, týmto konaním nás pani X uviedla do omylu, aby získala od nás hotovosť 1350 eur bez spísania Zmluva o pôžičke. Otázka znie: Splňa konanie pani X zločin podvodu, môžem podať žaloobu na súde? Ďakujem 

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 19.04.2016)

Dobrý deň 

podľa § 221 ods. 1 zák. č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon: “1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.” Žalobu na súd ako píšete, pokiaľ to chcete riešiť na základe Trestného zákona, podať nemôžete. Vy môžete ísť podať trestné oznámenie na prokuratúru, príp. policiu, kde opíšete skutočnosti na základe ktorých máte podozrenie zo spáchania trestného činu. Pokiaľ na základe vyšetrovania bude vznesené obvinenie voči konkrétnej osobe, v tomto konaní si môžete uplatniť škodu. Obžalobu na súd môže podať jedine prokurátor.

 


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobry den, prostrednictvom portalu, ktory poskytuje bezplatnu inzerciu. som si objednala tovar od inzerenta (FO), pozadovanu sumu som dotycnemu zaslala na ucet, nakolko ziadal uhradnie sumy prevodom, pricom tovar mi mal nasledne zaslat postou. Po viac ako mesiaci som vsak tovar neobdrzala a tak som ziadala vratenie penazi s tym, ze o tovar uz nemam zaujem. Rada by som sa opytala, ake mam v danej situacii moznosti ohladom dalsieho postup, prip. akym zakonom je upraveny dany zavazkovy vztah, nakolko predavajuci nie je podnikatelom. Je stanovena konkretna lehota, kedy mi je predavajuci povinny vratit peniaze? Vopred dakujem za akekolvek informacie.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 31.03.2016)

Dobrý deň,

v tejto situácii prichádzajú do úvahy najmä dva spôsoby. Prvým je podanie občianskoprávnej žaloby na vydanie bezdôvodného obohatenia, nakoľko sa zrejme dotyčný na Váš úkor obohatil, a to bez právneho dôvodu. Druhým spôsobom je podanie trestného oznámenia. Na základe toho, čo uvádzate by sa mohlo jednať o trestný čin podvodu podľa § 221 Trestného zákona, podľa ktorého Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Trestné oznámenie však formulujte v tom duchu, že máte dôvodné podozrenie, resp. že sa domnievate, že od Vás peniaze úmyselne vylákal s cieľom obohatiť sa. Pokiaľ dotyčný už vopred vedel, že od Vás takto peniaze vyláka a tovar nedodá, mohlo by jeho konanie naplniť skutkovú podstatu trestného činu podvodu. To však záleží na podrobnostiach prípadu a na orgánoch činných v trestnom konaní, ako tento skutok posúdia.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, som spoločníkom v stavebnej firme. Spoločnici sme dvaja a každý koná samostatne. Môj spoločník založil ďaľšiu stavebnú fimu s podobným názvom s naším obchodným riaditeľom. Na základe zmluvy o dielo, ktorú uzavrel môj spoločník realizujeme dodavku materialov a prace na stavbách tejto firmy. Fakturujeme cenu dodaných materiálov a prace podľa faktúr našich subdodavateľov plus 3% na výrobnú a správnu réžiu. Naša skutočná réžia je 6,7% takže máme 3,7% stratu a ďaľšich 7% ušlý zisk. Jedná sa týmto konaním o podvod?

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 11.01.2016)

Dobrý deň, trestný čin podvodu je v zmysle trestného zákona definovaný nasledovne: Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Zo skutočností uvedených vo Vašej otázke mi však nevyplýva, že by ste boli uvedený do omylu. Váš spoločník a obchodný riaditeľ by museli od začiatku konať s úmyslom poškodiť Vás. Vychádzajúc z toho, že ste spoločníkom spolu s "páchateľom" je túto skutočnosť ťažké predpokladať. V tomto prípade môže ísť skôr o porušenie zákazu konkurencie, avšak na posúdenie toho by bolo potrebné vidieť presné znenie spoločenskej zmluvy. Prípadne môže ísť o porušovanie, resp. obchádzanie daňových a iných obdobných predpisov tým, že vytvára úmyselne stratu.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, vopred vád ďakujem za odpoveď, lebo neviem už ako ďalej. Známi ma navliekol do podvodu. Jednalo sa o to, že potrebuje peniaze, že mi ich hneď vráti a odost viac. Nakoľko to bol rodinny známy tak som mu pomohol. Ja som nemal takú hotovosť tak som si zobral pôžičky s tým, že on ich potom vyplatí. Je tomu už asi rok a nevidel som žiadne euro naspäť. Stále sa len vyhovára že také stretnutie má a také a že peniaze mi už poslal a stále nič. Som v koncoch jedná sa približne o 14600 eur a ja s ním nemám žiadnu zmluvu. Mám len potvrdenie z banky, že som vkladal hotovosť na účet jeho družky. A to je nejakých 12000eur. Prosím poraďte mi či mám podať trestné oznámenie alebo ako mam ďalej pokračovať. Mám 25 rokov a zadlženy som na celý život len preto že som chcel niekomu pomôcť. Ďakujem s pozdravom.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 25.09.2015)

Dobrý deň, kamarátovi napíšte, že ak Vám nepodpíše uznanie dlhu, potom podáte na neho trestné oznámenie. Uznanie dlhu si stihanite zadarmo odtiaľto: www.uznanie-dlhu.sk. V uznaní dlhu napíšte do dôvodu vzniku dlhu, že dlh vznikol na základe zmluvy o pôžičke, na základe, ktorej ste mu požičali sumu a túto sa zaviazal vrátiť v celkovej výške ....€ do.... (tu uveďte dátum). 

Ak Vám to nepodpíše, pred tým ako podáte trestné oznámenie je potrebné pohľadávku vymáhať súdne, pretože inak by Vás polícia mohla odkázať na občiansko-súdne konanie a už by ste opätovne nemohli podať trestné oznámenie. 

Veľký pozor si dajte na premlčanie. Ak nemáte žiadnu zmluvu, potom je premčanie 2-ročné. Premlčanie prestáva plynúť podaním žaloby na súd (nie mimosúdnym vymáhaním).


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobry den, chcela by som sa opytat, ci je mozne klasifikovat podvod a klamstva za ucelom sexu ako zneuzitie, resp. znasilnenie, resp. to nejakym sposobom pravne riesit, aby bola dotycna osoba postihnuta. Dalej nasledovalo pol rocne klamanie a psychicke nicenie neustalymi klamstvami, co sa prejavilo na psychike - nespavost, plac, podvizivenost , nechut k sexu. Dokaz - sms komunikacia. Dakujem pekne

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 19.08.2015)

Dobrý deň, nejde priamo o podvod, pretože nedošlo ku škode na majetku, ale môže ísť o iný trestný čin, napríklad o sexuálne násilie, len na to musia byť splnené podmienky:  "Kto násilím alebo hrozbou bezprostredného násilia donúti iného k orálnemu styku, análnemu styku alebo k iným sexuálnym praktikám alebo kto na taký čin zneužije jeho bezbrannosť, potrestá sa odňatím slobody na päť rokov až desať rokov." 

Prípadne o trestný čin poškodzovania cudzích práv. "Kto inému spôsobí vážnu ujmu na právach tým, že a) uvedie niekoho do omylu alebo b) využije niečí omyl, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky."


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Prosim o informaciu ako sa bude postupovat ak moj muž ktory zije na SVK obvini z podvodu - ja zijem v SLO je možne žeby ste ma zastupovali aj ked som v zahranici? Aky je postup - muz poda trestne oznamenie o podvode a potom? policia mi posle papier alebo ako to ide dalej? Dakujem

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 13.08.2015)

Dobrý deň, so zastupovaním v podvode Vám môžeme pomôcť. Po podaní trestné oznámenia si Vás policajt predvolá. Po výsluchu vznesnie alebo nevznesie obvinenie, to bude závisieť aj od toho, čo poviete. Ak Vám vznesie obvinenie, potom proti tomuto uzneseniu je prípustná sťažnosť v lehote do 3 dní. Policajt Vám to bude doručovať na adresu, ktorá je policajto známa zo systému. 

V prípade, ak Vám čokoľvek príde, zavolajte alebo napíšte nám.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať ako mam postupovať pri podvode cez Facebookovu stránku? Peniaze som im poslal na účet a vraveli, že mi ich pošlú naspäť, no stále nič. Volal som aj do banky na vratenie peňazí z tohto účtu, kde som im poslal peniaze, no stále mi ich ešte neposlali a ani mi už neodpovedajú na správy. Mohli by ste mi poradiť ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 11.08.2015)

Dobrý deň, konanie osoby, ktorá vystupovala prostredníctvom anonymne vytvoreného profilu alebo stránky na sociálnej sieti a vylákala od Vás peniaze potom ako Vás uviedla do omylu, môže napĺňať skutkovú podstatu trestného činu Podvodu v zmysle § 221 Trestného zákona. Jednou z podmienok naplnenia tejto skutkovej podstaty je skutočnosť, že Vám bola spôsobená aspoň malá škoda, čo predstavuje viac ako 266,- €. V opačnom prípade sa môže jednať o priestupok proti majetku podľa § 50 ods. 1 zákona o priestupkoch. Pokiaľ osoba, ktorá sa na Vás podvodne obohatila, nereaguje na výzvy, odporúčam Vám podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu Podvodu na príslušnú okresnú prokuratúru. Pre tento prípad Vám odporúčam vyhotoviť a uschovať obrazové, resp. textové záznamy (screen) facebook stránky, prostredníctvom ktorej na Vás bol spáchaný podvod, ďalej elektronickú komunikáciu, prípadne ďalšie záznamy, ktoré môžu slúžiť ako dôkaz. V neposlednom rade je potrebné poskytnúť číslo bankového účtu, na ktoré ste poslali peniaze, prostredníctvom ktorého je možné identifikovať jeho majiteľa.


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobry den prajem, prosim o radu v tejto zalezitosti: Sme traja surodenci. Pred zhruba siestimi rokmi sme zdelili po nebohom nasom otcovi o.i. lesny porast a polnohospodarsku podu. Pred dvomi tyzdnami moji bratia zistili, ze je niekto iny na LV, a poda aj lesny porast zmenili vlastnika min. 2x. Zostali sme z toho prekvapeni, lebo sme si boli isti, ze npr. tzv. vydrzat sa moze poda len neznamych vlastnikov, uzivana v dobrej viere viac ako desat rokov. Mame korespondenciu z MU, v ktoreho katastri je poda aj lesy. Nevieme, kde a ako mame zistovat, co sa vlastne stalo a ake mame moznosti. Kazdu radu privitame a vopred dakujeme.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 04.08.2015)

Dobrý deň, možnosť, ako zistiť na základe akých právnych skutočnosti došlo k prevodu vlastníctva nehnuteľností predtým patriacich do Vášho spoluvlastníctva upravuje § 68 zákona č. 162/1995 Z.z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon). Podľa tohto ustanovenia je katastrálny operát verejný, v dôsledku čoho má každý právo doň nahliadať a robiť si z neho výpisy, odpisy alebo náčrty. Súčasťou katastrálneho operátu je zbierka listín, ktorá obsahuje písomné vyhotovenie zmlúv a iných listín o právach k nehnuteľnostiam. Ako predchádzajúci vlastníci máte v zmysle § 68 ods. 5 citovaného predpisu právo oboznamovať sa s týmito listinami a teda zistiť, na základe akých právnych úkonov došlo k zmene vlastníctva k predmetným nehnuteľnostiam a taktiež ktoré osoby prevádzacie úkony vykonali. Uvedené skutočnosti Vám je povinný sprístupniť miestne príslušný katastrálny odbor okresného úradu. Na základe zistených informácii je následne možné domáhať sa prípadnej neplatnosti právnych úkonov o zmene vlastníckych vzťahov.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Ako, čeliť v samoobhajobe proti uznesenie podľa paragrafu 199 ods.1)Trestného poriadku začatiu trestnému stíhaniu a podľa paragrafu 206 ods.1) Trestného poriadku vznesené obvineniu pre podvod podľa paragrafu 225 ods.1.Tr.z. V štádiu pokusu podľa paragrafu -u 14 ods.1.Tr.z. v Bratislave ďna 21.10. 2014, mne doručené 5.11.2014. V ten isty deň som podla poucenia lehoty 3 dni na podanie sťažnosti, som proti tomuto uzneseniu v časti tykajucej sa vznesenia obvinenia som podal sťažnosť s dovolanim, kde som uviedol odovodnenie. Najme sa mi nepozdáva to, že vyšetrovatel v hlavičke uvedenia mena, dopisané že za komunizmu som bol 10xodsudeny, ktorel bolo amnestovane v roku 1990 slovne vpísane do uznesenia. Prosim vas pomozete mi ako dalej čeliť tomuto obvineniu? Je to praktika Štb za bývaleho režimu. Za odpoveď predom srdečne ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 08.11.2014)

Dobrý deň, vznesenie obvinenia pre podvod ešte neznamená, že z tohto trestného činu budete aj uznaný vinným. Keď ste podali sťažňosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia pre podvod, postupovali ste správne. Pri doručovaní uznesenia z polície sa počítajú lehoty inak ako v civilných veciach. Preto, ak necháte poštovú zásielu na pošte a prevezmete si ju až na konci odbernej lehoty (ktorá je 18 dni), sťažňosť môže byť odmietnutá ako podaná oneskorene.

Po vznesení obvinenia budete ešte jeden krát vypočutý. Odporúčam Vám však kontaktovať advokáta, aby ste poznali všetky svoje práva v trestnom konaní, ktorých máte veľmi veľa.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku