Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilinský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Dobrý večer, chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu, ako mám postupovať, pretože som sa stal obeťou podvodu. Cez inzerát na internete som si chcel kúpiť auto od predávajúceho z Nemecka. Malo mi byť doručené prepravnou firmou, ktorej som zaslal 100% hodnoty, za ktorú ho predávali na základe emailom zaslanej zmluvy. Po obdržaní peňazí mi však napísali, že kamión mal nehodu a auto mi nedodajú. Žiadal som ich o vrátenie peňazí, ale už sa viac neozvali. Ďakujem za Váš čas a radu.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Dobrý deň, môžete podať trestné oznámenie na najbližšom oddelení policajného zboru SR, pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu. Polícii je potrebné čo najpresnejšie a najrozsiahlejšie popísať celý skutkový stav veci a predložiť im všetky doklady, ktoré máte. Odporúčam Vám vytlačiť si i e-mailové správy, v ktorých ste komunikovali s predajcom a dopravcom z Nemecka. V obdobných prípadoch však trestné konanie býva vo väčšine prípadov zastavené, z dôvodu, že sa čin nepodarí polícii preukázať (je otázne, či Vám osoby poskytli pravdivé údaje). V prípade, že trestné konanie nebude úspešné je možné ešte uvažovať nad vymáhaním Vašej pohľadávky, avšak tú budete musieť vymáhať v Nemecku, nakoľko dlžník sa nachádza v Nemecku. Pre posúdenie vymáhateľnosti Vašej pohľadávky by však bolo potrebné vidieť presné znenie Vašej zmluvy.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, ak na 1. Otázku dostanem kladnú odpoveď, zrejme sa na Vás obrátim v zastupovaní. Zatiaľ stručne. Manžel naletel podvonikovi (79ročný), že mu zhodnotí peniaze. Dal mu veľkú sumu. Podala som trestne oznámenie, keďže sa nezmyselné skoro rok vyhováral. Manžel tr.oznámenie potvrdil. Pán bol predvolaný na políciu a neviem, či pod vplyvom vyhrážok alebo opätovných sľubov, manžel poprel moju /našu výpoveď, Manžel je neuveriteľne dobrý a čestný človek a padol do pasce. Vždy sme si mysleli, že nám sa to stat nemôže. Moja otázka je, môžeme podať opäť trestne oznámenie v tej istej veci, bojím sa, aby nemal problémy za krivú výpoveď. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.06.2020)

Dobrý deň,

ak by potvrdil na polícii, že sa mu vyhrážali a preto zmenil výpoveď, tak by sa to dalo použiť, ale musel by preukázať tie vyhrážky. 

Ak Vám už raz zastavili trestné stíhanie, tak v tej istej veci nie je možné opätovne podať trestné oznámenie.

Vec je potrebné vymáhať súdnou (civilnou) cestou.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, mám na Vás otázku týka sa to dedičstva mojej mamy. Sú štyria súrodenci zdedili pozemok každý má 1/4, medzičasom si traja spravili ROEP bez mamy, spravili geometrický plán bez mamy. Pozemok má teraz 6292 m2, mame zostala 1/16 to je 393,25 m2 ostatní majú 1/16+2/8 z podielu to je 1966,25 m2. Chcem sa opýtať, či ROEP je čosi viac ako dedičské konanie, lebo jej "dobrí" súrodenci jej tvrdia kde bola, keď sa robila ROEP, lebo oni tam boli a mama sa toho nezúčastnila tak nemá nárok na podiel dokonca ani o tom nevedela, že sa také niečo robí bez jej súhlasu. Je to parcela E parcelné číslo 168- 6292m2 druh pozemku záhrada je možné na takýto pozemok dať urobiť geometrický plán a rozdeliť si ho tak ako to spravili oni aj bez súhlasu mojej mamy? Kľudne si pozrite aj LIST VLASTNÍCTVA č. 1569. Ďakujem Vám ak mi poradíte.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.06.2020)

Dobrý deň,
nie je nám z Vašej otázky a chýbajúcich ďalších údajov zrejmé, že prečo došlo u Vašej mamy k zmene jej spoluvlastníckeho podielu na pozemku. Z otázky nevyplýva, že by bol tento pozemok rozdelený geometrickým plánom na viaceré parcely a následne delené medzi súrodencov. Pri žiadnom ROEP-e nemôže dôjsť k zmene vlastníckeho práva takým spôsobom, že Vaša mama stratí veľkú väčšinu podielov.

ROEP sa dá "opraviť" v lehote 3 rokov od vyhotovenia. Ak táto lehota už uplynula, bude po posúdení veci potrebné podať žalobu o určenie vlastníckeho práva, aby Vaša mama dostala späť svoj podiel.

Odporúčame Vám vyhľadať advokáta vo Vašom okolí, ktorý by Vám vedel v tejto veci pomôcť a zastúpiť Vašu mamu v konaní.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň. Chcem sa informovať ohľadne môjho auta. V decembri som si dala opraviť auto no mechanik odvádzal svju prácu na čierno o čom som nebola informvana. Bola mi vystavená faktúra, ktorú som dostala na mail. Peniaze som poslala na účet. Avšak po opravení auta mi žiaden doklad nebol dodaný. Po 3 mesiacoch sa mi auto znovu pokazilo s tým istým problémom. Tak som išla reklamovať ale mechanik neuznal reklamáciu a nauctoval si za ďalšiu opravu znovu vysokú čiastku na 5000 euro. Zohnala som si kvalitný servis kde mi zistili, že na aute neboli menené žiadne veci, ktoré mi automechanik predtým zaúčtoval a auto mám znovu nepoazdne. Dá sa to riešiť s políciou, či súdom, aby mi boli vrátené peniaze, ktoré mám zdokladované? Prípadne zažalovanie alebo niečo podobne? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.05.2020)

Dobrý deň,
v tomto prípade by sa mohlo jednať o trestný čin podvodu. Ak od Vás vzal viac ako 266 eur a pritom nevykonal to, čo Vám fakturoval a vzal za to peniaze, tak v takom prípade Vás mohol uviesť do omylu, v dôsledku čoho ste prišli o peniaze (vznikla Vám škoda). Odporúčam nechať si od servisu potvrdiť, že tam nebolo dotyčným nič, čo fakturoval vymenené, kontaktovať ho písomne, aby Vám vrátil peniaze a pokiaľ to neurobí, podať trestné oznámenie. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, ako postupovať v takom prípade, keď mám pocit, že som sa stala obeťou podvodu?

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.02.2020)

Dobrý deň. Pokiaľ sa domnievate, že ste sa stali obeťou trestného činu podvodu, je na mieste o tom spraviť oznámenie - trestné oznámenie. To môžete podať v zásade na hociktorej polícii, prokuratúre, či dokonca na súde. Následne si toto podanie orgány postúpia medzi sebou tak, aby podanie vybavoval príslušný orgán.

Pri podaní trestného oznámenia Vám odporúčam neoznačovať určitú osobu za páchateľa, aby ste sa nevystavili sama riziku trestného stíhania pre krivé obvinenie. Treba teda využívať napríklad nasledovnú formuláciu "mám dôvodné podozrenie, že mohlo dôjsť k spáchaniu podvodu" a iné jej podobné.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, mala by som otázku: predávala som telefón cez bazos a jeden pán mi na to odpísal. Dohodli sme sa, že si ho vezme a ešte na kúpe jedného telefónu. Poslala som ho a už vyše dvoch týždňov mi nezaplatil. Navyše to bolo posielané do SAE, tým pádom neviem ako by sa to dalo ďalej riešiť. Dožaduje sa momentálne, aby som zaplatila ďalšie peniaze na nejakú adresu do Nigérie, vraj mi pošle tie peniaze k tej sume za telefón a píše, že jeho banka momentálne drží jeho peniaze( pričom v tom emaile bolo písané, že môžu poslať peniaze až od 800e ale stále to klesá- teraz sme na 500e), no kontaktovala som jeho banku a očividne ide o podvod. Neviem, či by sa dalo vôbec niečo riešiť cez políciu ( cena, ktorú ma zaplatiť je vyše 300e). Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.01.2020)

Dobrý deň prajem,

v tomto prípade by sa podľa toho, čo uvádzate, teoreticky mohlo jednať o podvod. Muselo by sa však preukázať, že už v čase, keď ste sa dohadovali vedel, že Vám nezaplatí. Tým, že je suma viac než 300 eur, je prekročená hranica škody podľa Trestného zákona (266 eur). Formálne by tak mohli byť splnené podmienky, pre podanie trestného oznámenia. Dôležité však je, či je dotyčný Slovák, resp. či býva v SR. Ak by totiž všetko zrealizoval zo zahraničia, potom by ste oznámenie museli podať na tamojšiu políciu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Aký je trest, keď finančný poradca oklamal o investícií a zmenil na dokladoch bankové číslo a peniaze som poslala na účet finančného poradcu a nie do investičnej spoločnosti. Teraz tie peniaze nemám.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.10.2019)

Dobrý deň. Pri podvode, ako trestnom čine, závisí trestná sadzba od rôznych okolností, ktoré podmieňujú použitie vyššej trestnej sadzby. V zásade sa dá skonštatovať, že čím väčšia škoda bola v dôsledku podvodu spôsobená, tým prísnejšia trestná sadzba páchateľovi hrozí.

Z hľadiska hroziaceho trestu je teda vo Vašom prípade rozhodujúce to, o akú sumu ide:

- pri malej škode (suma prevyšujúca 266 €) je sadzba do 2 rokov trestu odňatia slobody,

- pri väčšej škode (suma najmenej 2660 €) je sadzba od 1 do 5 rokov trestu odňatia slobody,

- pri značnej škode (suma najmenej 26600 €) je sadzba od 3 do 10 rokov trestu odňatia slobody,

- pri škode veľkého rozsahu (suma najmenej 133000 €) je sadzba od 10 do 15 rokov trestu odňatia slobody.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, prajem! Ako veľa ľudí pred nami, tak aj my sme dali nachytať na praktiky veľmi známej firmy "balkóna", teda známa mi je až teraz, keď sa chcem o nej niečo dozvedieť a nič dobrého na internete o nej nepíšu! Ja len nechápem, ako nejaký podvodník, čo ma dlhy na finančnom úrade, na sociálke môže akože"podnikať"ďalej a stále dáva ponuky na Facebook, a človek neznalý veci sa nato chytí! 31. 8. 2018 sme zaplatili zálohu a odvtedy sa neozyvaju, nedvíhajú telefóny, neodpovedajú na sms! Chcem Vás poprosiť, ako teraz postupovať? Dakujem

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.10.2018)

Dobrý deň,

ak sa malo jednať o zmluvu o dielo a Vy ste zaplatili zálohu, avšak dodávateľ ešte dielo nezhotovil, potom môžete odstúpiť od zmluvy a dodávateľ je povinný Vám vrátiť zaplatenú sumu. Ak tak neurobí dobrovoľne môžete ho žalovať. Ak však máte podozrenie, že dotyčný už v čase kedy s Vami uzatváral zmluvu (dohadoval podmienky) vedel, že vezme peniaze, ale dielo nezhotoví, mohlo by sa jednať o podvod, podľa Trestného zákona. V takom prípade máte právo podať orgánom činným v trestnom konaní oznámenie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Čo mám urobiť, ak som sa stala obeťou podvodu. Na internete ponúkali prácu - prácu na doma, po zaslaní peňazí na ich účet mi mali poslať štartovací balíček. Peniaze som poslala, ale nakoniec som zistila, že dotyčnému sa nabúrali na internet a nevie o koho ide. A na emaily mi už po prvom, keď som im mala zaslať moje údaje, neodpisujú. Za skorú odpoveď a radu vopred ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.09.2018)

Dobrý deň,

predkladáme nasledovnú odpoveď :

Zaplatenie za tzv.štartovacie balíčky pri ponuke práce sú vždy pochybnou formou ponuky práce, resp. forma, ako od záujemcu o prácu získať peniaze a po zaslaní peňazí nastane ticho. 

Dôležité pre Vás je to, že máte doklad o tom, na aký účet boli peniaze zaslané, teda máte číslo účtu.

Sme názoru, že pokiaľ Vám bolo oznámené, že účet bol zneužitý, nie je to pravda, je to len výhovorka.

Nevieme o akú firmu sa jedná, ktorá ponúkala prácu za úhradu štartovacieho balíčka.

Vo veci môžete nasledovné kroky :

1./ Vyzvať toho, kto ponúkal prácu, aby Vám obratom vrátil peniaze s uvedením lehoty a oznámením, že ak peniaze nebudú vrátené,  že podávate trestné oznámenie - trestný čin podvodu  /podvedených bude určite viac/.

2./ Oznámte predmetný obchod "ponuky práce" ako podvodné konanie na Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá síce peniaze nevymôže, ale bude vedieť vec po svojej línii prípadne prešetriť,  ako aj na Ústredie práce, soc. vecí a rodiny. 

3./ Pokiaľ  ste peniaze posielali cez Váš bankový účet, požiadajte svoju banku resp. jej oznámte, že ste omylom poslali peniaze na zlé číslo účtu/aj keď toto číslo účtu existuje/, že ste sa pomýlili a aby banka žiadala od príjemcu vrátenie peňazí.  Banky obyčajne na svojich stránkach majú k uvedenému napísané, ako je treba postupovať /osobitná žiadosť/. S touto požiadavkou v banke sú však spojené aj poplatky, ktoré budete musieť uhradiť.

Budeme radi ak nám dáte vedieť ako ste dopadli.

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, som obžalovaný z podvodu 221 paragraf, pravdepodobne mi príde trestný rozkaz z podmienku, a odpor nechcem podávať, neviete, či mi bude okrem podmienky aj nariadený probačný dohľad? V trestnom rozkaze? Chcem odísť na dlho do zahraničia, a začať na novo, a nechcem sa tu zdržovať. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.06.2017)

Dobrý deň,

ak budete odsúdený za spáchanie trestného činu podvodu podľa § 221 ods. 1 Trestného zákona (teda v základnej skutkovej podstate), hrozí Vám trest odňatia slobody až na dva roky. 

Konkrétny druh trestu a jeho výmera závisí vždy od konkrétnych skutkových okolností, možno však uviesť že v týchto prípadoch súdy spravidla výkon trestu odňatia slobody len podmienečne odložia a neuložia aj probačný a mediačný dohľad.

Ako sme ale uviedli, bude to závisieť od konkrétnych okolností - kde, kedy, v akom stave ste sa trestného činu dopustili, či ste pri tom neboli pod vpolyvom omamných a psychotropných látok a pod.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň. V zmysle ustanovenia § 221 zákona č. 300/2005 (Trestný zákon) ako úmyselne konanie pri ktorom niekto obohatí seba alebo iného na škodu cudzieho majetku tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu. Môžno konanie ak som chodil do autoškoly a prestal s ňou posudzovať ako trestný čin podvodu?

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.06.2017)

Dobrý deň. Nemyslím si, že by  Vaše konanie mohlo byť posudzované ako trestný čin podvodu, samozrejme neviem všetky podrobnosti. Predpokladám, že ste nešli do autoškoly s úmyslom uviesť ich do omylu a spôsobiť im škodu. Preto za predpokladu, ak ak ste autoškole tým, že ste ich uviedli do omylu nespôsobili aspoň malú škodu (škodu nad 266 EUR) nebude sa Vaše konanie posudzovať ako trestný čin. Odporúčam Vám pozrieť si zmluvu, prípadne podmienky autoškoly, kedy ste povinný zaplatiť cenu za kurz a či Vám v prípade neabsolvovania kurzu bude suma za kurz vrátená, prípadne krátená. V prípade, ak majú nárok na úhradu kurzu môžu si svoj nárok uplatňovať v súdnom konaní. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň. Mame taký problém, že sme naleteli a obrali nás o strechu nad hlavou a aj peniaze. Totiž minulý rok sme predali byt za účelom stavby domu. Dotyčný, ktorý nám prisľúbil, že nám postaví dom lacnejšie ako firma nám za rok nepostavil dom a obral nás o približne 20 000eur. Rok chodíme po podnájmoch a peniaze na dokončenie nemáme. Nemáme ani bločky za materiál, keďže údajne mal všetko lacnejšie a bločky mu nedali. Kupoval všetko cez známych. Za ten rok vykopal len základy a neostalo ani na platňu. Dotyčná osoba nemá žiadne majetky ani hnuteľné ani nehnuteľne. Ako od neho dostať peniaze? Za skorú odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.06.2017)

Dobrý deň, 

za uvedeného stavu Vám odporúčame urýchlene podať trestné oznámenie. Je možné, že takých poškodených je viacero a peniaze zo strany ochotného "stavbára"  sú investované niekde inde resp. na meno inej osoby. Pozrite aj údaje v obchodnom  a živnostenskom registri /neoprávnené podnikanie/, dlžníkov soc. a zdravotnej poisťovne na ich internetových stránkach.

Pozemok, ak je vo Vašom vlastníctve, je možnosťou ako získať nejaké fin. prostriedky.

Na základe Vami poskytnutých informácií Vám môžeme odporučiť konať urýchlene.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Nemal som pracovnú zmluvu u daného pána nakoľko mi ju nechcel dať. V piatok mi volali pani od polície, aby som sa dostavil na výsluch pýtal som sa ich na meno nechceli sa mi legitimovať a nedali mi podpísať žiadne poučenie ani nič iné. Nakoľko mám podozrenie, že sú to známy toho pána čo ma zamestnával na čierno myslím si, že ma chceli len zastrašiť, a preto mi nepovedali meno a nedali nič podpísať.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.05.2017)

Dobrý deň. 

Na výsluch by ste mali byť predvolaný písomne, aj keď niekedy policajti môžu termín výsluchu dohodnúť telefonicky. Avšak v každom prípade sú povinný sa legitimovať a oznámiť Vám v akej veci máte prísť na výsluch. Následne priamo na polícii sa spisuje zápisnica o výsluchu, ktorú máte právo si prečítať (ak by ste s niečim čo je tam uvedené nesúhlasili, máte právo žiadať o jej opravu), musíte byť poučený o svojich právach a následne ju musíte aj podpísať. Bez spísania zápisnice o výsluch nejde o žiaden výsluch. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, robil som u zamestnávateľa, ktorý mi nedal zmluvu, robil som pre neho takto dva roky počas dvoch rokov som mal povolené chodiť do stavebnín brať materiál na faktúru nakoľko som pracoval u neho na stavbe a on nemal čas chodiť do stavebnín. Po dvoch rokoch spolupráce sa mi naskytla možnosť lepšieho zárobku tak som od neho odišiel a žiadal som províziu, ktorú sme mali vopred dohodnutú za dokončenie a predaj stavieb, na ktorých som robil a dohliadal aj na chod týchto stavieb. Tu nastal problém pán mi povedal, že mi nevyplatí províziu, a že ešte ja jemu dlžím lebo, že som v stavebninách nabral materiál, ktorý nešiel na jeho stavby. Pán dal na mňa trestné oznámenie a ja neviem ako mám pokračovať nakoľko nie som si vedomí toho, že by som mu niečo také spravil. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 08.05.2017)

Dobrý deň. 

V prípade, že bolo na Vás podané trestné oznámenie, budete zo strany polície k danej veci vypočutý a až po ukončení vyšetrovania danej veci polícia rozhodne ako s podaným trestným oznámením naloží. Má možnosť buď odmietnuť trestné oznámenie (skutok nie je trestným činom), postúpiť trestné oznámenie (ak je skutok priestupkom) alebo začať trestné stíhanie (ak preukáže spáchanie trestného činu). Odporúčam zúčastniť sa výsluchu a povedať polícii pravdu o tom, aký ste mali navzájom vzťah pri vykonávaní práce. 

Z Vášho popisu však nie je zrejmé aký zmluvný vzťah bol medzi Vami, keďže ste nemali s ním uzavretú pracovnú zmluvu, aj keď píšete, že to bol Váš zamestnávateľ. Ak ste u neho pracovali na čierno, tak tento zamestnávateľ môže mať problémy s príslušnými úradmi ako aj políciou. Ak ste u neho pracovali ako živnostník, nemuseli ste mať s ním uzavretú žiadnu písomnú zmluvu, avšak bude na Vás dokázať aká dohoda bola medzi Vami uzavretá a že máte nárok na dohodnutú províziu. Na druhej strane ste ako živnostník mali za vykonané práce vystavovať faktúry. 

Odporúčam poradiť sa s advokátom, ktorý Vám po zistení všetkých skutočností poskytne právnu radu týkajúcu sa Vašich práv voči bývalému "zamestnávateľovi".


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň. Obraciam sa na Vás s otázkou, s ktorou si už dlhšiu dobu lámem hlavu. Pracujem v jednej nemenovanej dopravnej spoločnosti. Asi pred rokom k nám prišiel nový špeditér, až do konca roku 2016 bolo z jeho strany všetko viac menej v poriadku. Avšak od začiatku roku 2017 to ide z kopca, pričom sa fakturácie o hodne zmenšili. Nejakú dobu sa to moc neriešilo až do toho momentu, kedy môj šéf našiel komunikáciu nášho špeditéra v mailoch v tom zmysle, ako je napríklad, že jeho meno aj telefónne číslo (súkromné) figuruje v inej firme (tak isto dopravnej). Cez tú firmu prehnal už veľkú časť prepráv, ktoré však sprostredkoval pre našu spoločnosť. Tak isto sa našla aj komunikácia zo strany jednej tuším Nemeckej firmy, kde ho žiadali o vysvetlenie, prečo keď vystupuje pod firmou A a posiela im údaje firmy B. Čiže inej firmy, pričom tá preprava, ale patrila nám. Alebo vzal prepravu cez nás, prehnal ju cez 'svoju' firmu, ktorá si z ceny za prepravu niečo odpočítala a odoslala nám ukrátenú sumu novú objednávku na prepravu. Ďalšiu zaujímavosť sme zistili na niektorých objednávkach, kde figurovalo meno našej firmy, ale adresa bola prepísaná na jeho súkromnú adresu, miesto našej firemnej. A je ešte mnoho iných zistení, ale všetko by sa sem nezmestilo. Pekne Vás poprosím o radu, ako si máme takéto konanie vysvetliť, pretože si myslíme, že sa jedná o podvod. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.04.2017)

Dobrý deň, trestný zákon definuje podvod ako: "Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu". Z Vášho opisu prípadu mi vyplýva, že mohlo dôjsť k uvedeniu niekoľkých osôb do omylu, čím pravdepodobne sledovala táto osoba záujem získať majetkový prospech pre seba. Tým však spôsobil škodu Vašej spoločnosti, ktorú buď obral úplne o obchod alebo Vás ukrátil na zisku získaného z obchodu. O trestnom konaní je potrebné vedieť jedno. Vy ako oznamovateľ čo najpodrobnejšie popíšete skutok tak ako sa stal, predložíte listinné dôkazy, e-mailové komunikácie... Následne orgány činné v trestnom konaní vykonajú potrebné úkony k tomu, aby zistili skutočnosti odôvodňujúce buď začatie trestného stíhania alebo iný postup predvídaný Trestným poriadkom. Tzv. právna kvalifikácia skutku (t.j. či ide o podvod alebo iný trestný čin, prípadne skutok, ktorý nie je trestným činom) prináleží výlučne týmto orgánom. Ak chcete tento problém riešiť oficiálnou cestou bude potrebné na najbližšom oddelení PZ SR podať oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, pred pár rokmi som podal trestné oznámenie na jedného podvodníka, ktorému som zaplatil za sprostredkovanie práce, ku ktorej nedošlo. Zobral peniaze a už sa neozval. Teraz mi došiel poštou trestný rozkaz, že súd ho uznal vinným. Dostal rok podmienku, a musí mi uhradiť škodu, vrátiť mi peniaze. Neviem však sa s ním nijak skontaktovať, tel.číslo nemám, na uvedenej adrese nebýva. Chcem sa opýtať akú lehotu ma na vrátenie peňazí, aký je postup, čo mám robiť. Je to cca 2 mesiace od rozhodnutia súdu. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.04.2017)

Dobrý deň, pokiaľ vo Vašom prípade rozhodol už súd a priamo Vám priznal náhradu škody v rozhodnutí, potom môžete vymáhať svoj dlh exekučne. Exekútor bude priamo kontaktovať dlžníka, aby svoj dlh uhradil. Lehota na vymáhanie pohľadávky je 10 rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia.

Ale odporúčam Vám nečakať a dlh vymáhať už teraz. Exekútor bude zisťovať, či ma dlžník nejaký majetok alebo príjem. Pokiaľ zistí, že áno, potom vykoná exekúciu. Dlžník bude musieť nahradiť všetky trovy exekučného konania. Návrh na exekúciu sa podáva na exekučný súd do Banskej Bystrice


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Bol som podvedený cez Facebook o 40 €. Posielal som peniaze na účet cez banking zo Slsp do Tatra banky. Má cenu to riešiť, ak áno ako? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.03.2017)

Dobrý deň, v prípade, že ste predmetnú finančnú čiastku danej osobe poslali bez akéhokoľvek právneho dôvodu, je možné od nej požadovať vydanie bezdôvodného obohatenia. Ako prvé musíte túto osobu vyzvať na vydanie bezdôvodného obohatenia. V prípade, že by bezdôvodné obohatenie dobrovoľne nevydala, môžete ju následne žalovať na súde o vydanie bezdôvodného obohatenia. Pre účely vypracovania žaloby však budete musieť poznať dátum narodenia a miesto trvalého pobytu Vášho dlžníka. V súdnom konaní Vám však zároveň s podaním žaloby vzniká povinnosť zaplatiť súdny poplatok vo výške 16,50 € a v prípade, že by ste boli zastúpený advokátom, po súdnom konaní uhradiť mu trovy právneho zastupovania. V prípade úspechu v konaní Vám bude súdom priznaná náhrada trov súdneho konania (t.j. zaplateného súdneho poplatku a tiež trov právneho zastupovania). Ak by Vám dlžník dobrovoľne neuhradil súdom priznané sumy, môžete ich vymáhať v rámci exekučného konania.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Predal som mobil v hodnote 170 e a kupcovi prestal fungovať. Bude sa to dať riešiť cez políciu ako podvod alebo je to veľmi nízka suma na takéto vybavovanie. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.03.2017)

Dobrý deň,

na to, aby bol skutok kvalifikovaný ako trestný čin podvodu musí páchateľ byť už vopred rozhodnutý, že úmyselne uvedie dotyčného do omylu, aby sa na jeho úkor obohatil- § 221 TZ  Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Okrem toho, pokiaľ škoda, ktorá poškodenému vznikla je nižšia ako 266,- €, nemal by sa skutok posudzovať ako Trestný čin. Skutok by teda mohol byť posúdený ako priestupok, avšak aj tu by museli byť naplnené skutkové znaky niektorého z priestupkov (subjekt, objekt, subjektívna stránka a objektívna stránka). Túto situáciu je možné riešiť aj v občianskom konaní.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, ak syn nastúpil papierovo na vysokú školu výlučne za účelom poberania výživného, nedá sa to kvalifikovať ako podvod? Totiž syn tam nastúpil a ja som teraz zistil, že nemá ani jeden kredit, ak by sa potvrdilo, že sa nezúčastnil ani jednej prednášky, mohol by som ho žalovať za podvod? Nestalo sa mi to totiž prvý krát, presne to isté urobil druhý syn a vytiahol zo mňa cca 5 000 eur. Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.02.2017)

Dobrý deň, uvedené konanie nie je podľa môjho názoru možne kvalifikovať ako trestný čin Podvodu podľa Trestného zákona. Na uvedené konanie Vášho syna však môžete upozorniť súd a návrhom žiadať zrušenie vyživovacej povinnosti, ktorú voči nemu máte. Váš syn je povinný plniť si všetky svoje povinnosti, ktoré má v závislosti od svojho veku, osobných a iných pomerov. Pokiaľ sa rozhodol pripravovať na povolanie štúdiom na vysokej škole, je povinný svedomito plniť všetky svoje študijné povinnosti a nepredlžovať neprimerane svoje štúdium resp. ho takýmto spôsobom sabotovať. Plnenie vyživovacej povinnosti je potom v rozpore s dobrými mravmi, pre ktoré ho súd nemôže priznať. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Chcela by som poprosiť o radu. Pokiaľ je spáchaný zločin úverového podvodu a škoda vznikla vo výške 150000 eur, chcem sa spýtať, či pri vyplatení škody poškodenému sa bude brať do úvahy táto skutočnosť ako poľahčujúca pri určení výšky trestu. A či je možné dosiahnuť aj podmienečné odsúdenie. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 30.01.2017)

Dobrý deň. V zmysle ustanovenia § 36 písm. k) Trestného zákona je dobrovoľné uhradenie spôsobenej škody poľahčujúcou okolnosťou. Pokiaľ však bola spôsobená škoda vo výške 150.000 €, ide o škodu veľkého rozsahu. Spôsobenie škody veľkého rozsahu je pri úverovom podvode okolnosťou podmieňujúcou najvyššiu možnú trestnú sadzbu odňatia slobody, a síce medzi desiatimi až pätnástimi rokmi. Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody (navyše s probačným dohľadom) je pritom možný len pri trestných činoch, za ktoré sa ukladá trest odňatia slobody neprevyšujúci tri roky. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobry den, moja mladsia sestra vylakala peniaze od mojej mamy na kupu rodinného domu s tym, ze vyplati urcitu ciastku penazi mne, mojmu bratovi a mojej mame zabezpeci byvanie. Dom kupila, ale aj predala a zmizla s peniazmi. Bolo by mozne od nej peniaze vymahat, ak mama dosveci, ze jej peniaze vybrala z banky a dala na kupu domu? Ona vtedy nemala prijem, ktory by stacil na kupu domu.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.11.2016)

Dobrý deň, pokiaľ jej matka poskytla peniaze na kúpu rodinného domu a neexistovala žiadna dohoda medzi nimi o tom kedy má vrátiť peniaze a či ich vôbec má vrátiť, tak potom ide o bezdôvodné obohatenie. Právo na vydanie bezdôvodného obohatenia sa premlčí v dvojročnej premlčacej lehote, ktorá sa počíta odo dňa poskytnutia peňazí. Odporúčam preto Vašej matke, aby konala. Pokiaľ viete aj Vy o tom, že jej peniaze boli poskytnuté a viete to dosvedčiť, tak môžete na súde takisto vypovedať a potvrdiť existenciu pôžičky alebo len poskytnutia samotných peňazí. Na súde bude potom úspešná.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť, ak chcem podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa z dôvodu podvodu alebo nelegálneho obohacovania treba to napísať na zvlášť žiadosť, alebo stačí ak to napíšem na papier spolu s dôkazmi a inými vytlačenými podkladmi? Môj problém sa týka človeka, ktorý sa vydáva za hráča zahraničnej futbalovej ligy, ktorý nemôže stávkovať a preto dáva svoje tipy za províziu, ktorá sa pohybuje od 50 do 500 eur. Vďaka jeho konaniu som prišiel o 400 eur, ale ešte pred tým mu jeden tip vyšiel a žiadal vyplatiť províziu cez paysafecard. Zadáva sa tam číslo a tak by sa ho dalo vypátrať, lebo tú províziu použil na stávkovanie. Dalo by sa s tým dačo robiť ak mám ako takú šancu získať od neho peniaze za škodu, ktorú mi svojim konaním urobil? Komunikoval so mnou cez niekoľko mailových adries. Ďakujem vopred za odpoveď

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.11.2016)

Dobrý deň

pokiaľ chcete podať trestné oznámenie, podajte ho osobne na najbližšej polícii, prípadne na okresnej prokuratúre. 

 

Vosvojej výpovedi uvediete všetky potrebné údaje ako aj dôkazy, ktoré by mohli byť nápomocné pri odhalení páchateľa. 

 

V trestnom konaní môžete požadovať náhradu škody, pokiaľ ju uplatníte riadne a včas, o čom by Vás mali poučiť.

 

V tomto prípade pôjde z jeho strany o podvod. Pripravte sa však na to že podvodníci pri takýchto typoch podvodov majú veľa vecí ošetrených vopred, tak aby nebolo možné sa k nim dostať.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

V „ Zmluve o pôžičke“, pani X si požičiavala peniaze len na krátku dobu, ako slovne uviedla, len na odblokovanie účtu. Slovne nás uistila, že ide do banky a po odblokovaní účtu požičané peniaze ihneď vráti. Preto sme s pani X nepísali Zmluvu o pôžičke pred jej návštevou banky. Pani X nám nepreukázala v ktorej banke má účet, akú finančnú hotovosť má na účte a nepovedala v ktorej banke má prebehnúť odblokovanie účtu. Pani X po návšteve banky slúbené peniaze manželom Y nedoniesla ako slúbila, nezatelefonovala ako slúbila a neinformovala nás, ako prebehlo odblokovanie účtu. Z týchto skutočností vyplýva že, týmto konaním nás pani X uviedla do omylu, aby získala od nás hotovosť 1350 eur bez spísania Zmluva o pôžičke. Otázka znie: Splňa konanie pani X zločin podvodu, môžem podať žaloobu na súde? Ďakujem 

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.04.2016)

Dobrý deň 

podľa § 221 ods. 1 zák. č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon: “1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.” Žalobu na súd ako píšete, pokiaľ to chcete riešiť na základe Trestného zákona, podať nemôžete. Vy môžete ísť podať trestné oznámenie na prokuratúru, príp. policiu, kde opíšete skutočnosti na základe ktorých máte podozrenie zo spáchania trestného činu. Pokiaľ na základe vyšetrovania bude vznesené obvinenie voči konkrétnej osobe, v tomto konaní si môžete uplatniť škodu. Obžalobu na súd môže podať jedine prokurátor.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobry den, prostrednictvom portalu, ktory poskytuje bezplatnu inzerciu. som si objednala tovar od inzerenta (FO), pozadovanu sumu som dotycnemu zaslala na ucet, nakolko ziadal uhradnie sumy prevodom, pricom tovar mi mal nasledne zaslat postou. Po viac ako mesiaci som vsak tovar neobdrzala a tak som ziadala vratenie penazi s tym, ze o tovar uz nemam zaujem. Rada by som sa opytala, ake mam v danej situacii moznosti ohladom dalsieho postup, prip. akym zakonom je upraveny dany zavazkovy vztah, nakolko predavajuci nie je podnikatelom. Je stanovena konkretna lehota, kedy mi je predavajuci povinny vratit peniaze? Vopred dakujem za akekolvek informacie.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 31.03.2016)

Dobrý deň,

v tejto situácii prichádzajú do úvahy najmä dva spôsoby. Prvým je podanie občianskoprávnej žaloby na vydanie bezdôvodného obohatenia, nakoľko sa zrejme dotyčný na Váš úkor obohatil, a to bez právneho dôvodu. Druhým spôsobom je podanie trestného oznámenia. Na základe toho, čo uvádzate by sa mohlo jednať o trestný čin podvodu podľa § 221 Trestného zákona, podľa ktorého Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Trestné oznámenie však formulujte v tom duchu, že máte dôvodné podozrenie, resp. že sa domnievate, že od Vás peniaze úmyselne vylákal s cieľom obohatiť sa. Pokiaľ dotyčný už vopred vedel, že od Vás takto peniaze vyláka a tovar nedodá, mohlo by jeho konanie naplniť skutkovú podstatu trestného činu podvodu. To však záleží na podrobnostiach prípadu a na orgánoch činných v trestnom konaní, ako tento skutok posúdia.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, som spoločníkom v stavebnej firme. Spoločnici sme dvaja a každý koná samostatne. Môj spoločník založil ďaľšiu stavebnú fimu s podobným názvom s naším obchodným riaditeľom. Na základe zmluvy o dielo, ktorú uzavrel môj spoločník realizujeme dodavku materialov a prace na stavbách tejto firmy. Fakturujeme cenu dodaných materiálov a prace podľa faktúr našich subdodavateľov plus 3% na výrobnú a správnu réžiu. Naša skutočná réžia je 6,7% takže máme 3,7% stratu a ďaľšich 7% ušlý zisk. Jedná sa týmto konaním o podvod?

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.01.2016)

Dobrý deň, trestný čin podvodu je v zmysle trestného zákona definovaný nasledovne: Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Zo skutočností uvedených vo Vašej otázke mi však nevyplýva, že by ste boli uvedený do omylu. Váš spoločník a obchodný riaditeľ by museli od začiatku konať s úmyslom poškodiť Vás. Vychádzajúc z toho, že ste spoločníkom spolu s "páchateľom" je túto skutočnosť ťažké predpokladať. V tomto prípade môže ísť skôr o porušenie zákazu konkurencie, avšak na posúdenie toho by bolo potrebné vidieť presné znenie spoločenskej zmluvy. Prípadne môže ísť o porušovanie, resp. obchádzanie daňových a iných obdobných predpisov tým, že vytvára úmyselne stratu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, vopred vád ďakujem za odpoveď, lebo neviem už ako ďalej. Známi ma navliekol do podvodu. Jednalo sa o to, že potrebuje peniaze, že mi ich hneď vráti a odost viac. Nakoľko to bol rodinny známy tak som mu pomohol. Ja som nemal takú hotovosť tak som si zobral pôžičky s tým, že on ich potom vyplatí. Je tomu už asi rok a nevidel som žiadne euro naspäť. Stále sa len vyhovára že také stretnutie má a také a že peniaze mi už poslal a stále nič. Som v koncoch jedná sa približne o 14600 eur a ja s ním nemám žiadnu zmluvu. Mám len potvrdenie z banky, že som vkladal hotovosť na účet jeho družky. A to je nejakých 12000eur. Prosím poraďte mi či mám podať trestné oznámenie alebo ako mam ďalej pokračovať. Mám 25 rokov a zadlženy som na celý život len preto že som chcel niekomu pomôcť. Ďakujem s pozdravom.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 25.09.2015)

Dobrý deň, kamarátovi napíšte, že ak Vám nepodpíše uznanie dlhu, potom podáte na neho trestné oznámenie. Uznanie dlhu si stihanite zadarmo odtiaľto: www.uznanie-dlhu.sk. V uznaní dlhu napíšte do dôvodu vzniku dlhu, že dlh vznikol na základe zmluvy o pôžičke, na základe, ktorej ste mu požičali sumu a túto sa zaviazal vrátiť v celkovej výške ....€ do.... (tu uveďte dátum). 

Ak Vám to nepodpíše, pred tým ako podáte trestné oznámenie je potrebné pohľadávku vymáhať súdne, pretože inak by Vás polícia mohla odkázať na občiansko-súdne konanie a už by ste opätovne nemohli podať trestné oznámenie. 

Veľký pozor si dajte na premlčanie. Ak nemáte žiadnu zmluvu, potom je premčanie 2-ročné. Premlčanie prestáva plynúť podaním žaloby na súd (nie mimosúdnym vymáhaním).


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobry den, chcela by som sa opytat, ci je mozne klasifikovat podvod a klamstva za ucelom sexu ako zneuzitie, resp. znasilnenie, resp. to nejakym sposobom pravne riesit, aby bola dotycna osoba postihnuta. Dalej nasledovalo pol rocne klamanie a psychicke nicenie neustalymi klamstvami, co sa prejavilo na psychike - nespavost, plac, podvizivenost , nechut k sexu. Dokaz - sms komunikacia. Dakujem pekne

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.08.2015)

Dobrý deň, nejde priamo o podvod, pretože nedošlo ku škode na majetku, ale môže ísť o iný trestný čin, napríklad o sexuálne násilie, len na to musia byť splnené podmienky:  "Kto násilím alebo hrozbou bezprostredného násilia donúti iného k orálnemu styku, análnemu styku alebo k iným sexuálnym praktikám alebo kto na taký čin zneužije jeho bezbrannosť, potrestá sa odňatím slobody na päť rokov až desať rokov." 

Prípadne o trestný čin poškodzovania cudzích práv. "Kto inému spôsobí vážnu ujmu na právach tým, že a) uvedie niekoho do omylu alebo b) využije niečí omyl, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky."


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Prosim o informaciu ako sa bude postupovat ak moj muž ktory zije na SVK obvini z podvodu - ja zijem v SLO je možne žeby ste ma zastupovali aj ked som v zahranici? Aky je postup - muz poda trestne oznamenie o podvode a potom? policia mi posle papier alebo ako to ide dalej? Dakujem

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.08.2015)

Dobrý deň, so zastupovaním v podvode Vám môžeme pomôcť. Po podaní trestné oznámenia si Vás policajt predvolá. Po výsluchu vznesnie alebo nevznesie obvinenie, to bude závisieť aj od toho, čo poviete. Ak Vám vznesie obvinenie, potom proti tomuto uzneseniu je prípustná sťažnosť v lehote do 3 dní. Policajt Vám to bude doručovať na adresu, ktorá je policajto známa zo systému. 

V prípade, ak Vám čokoľvek príde, zavolajte alebo napíšte nám.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať ako mam postupovať pri podvode cez Facebookovu stránku? Peniaze som im poslal na účet a vraveli, že mi ich pošlú naspäť, no stále nič. Volal som aj do banky na vratenie peňazí z tohto účtu, kde som im poslal peniaze, no stále mi ich ešte neposlali a ani mi už neodpovedajú na správy. Mohli by ste mi poradiť ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.08.2015)

Dobrý deň, konanie osoby, ktorá vystupovala prostredníctvom anonymne vytvoreného profilu alebo stránky na sociálnej sieti a vylákala od Vás peniaze potom ako Vás uviedla do omylu, môže napĺňať skutkovú podstatu trestného činu Podvodu v zmysle § 221 Trestného zákona. Jednou z podmienok naplnenia tejto skutkovej podstaty je skutočnosť, že Vám bola spôsobená aspoň malá škoda, čo predstavuje viac ako 266,- €. V opačnom prípade sa môže jednať o priestupok proti majetku podľa § 50 ods. 1 zákona o priestupkoch. Pokiaľ osoba, ktorá sa na Vás podvodne obohatila, nereaguje na výzvy, odporúčam Vám podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu Podvodu na príslušnú okresnú prokuratúru. Pre tento prípad Vám odporúčam vyhotoviť a uschovať obrazové, resp. textové záznamy (screen) facebook stránky, prostredníctvom ktorej na Vás bol spáchaný podvod, ďalej elektronickú komunikáciu, prípadne ďalšie záznamy, ktoré môžu slúžiť ako dôkaz. V neposlednom rade je potrebné poskytnúť číslo bankového účtu, na ktoré ste poslali peniaze, prostredníctvom ktorého je možné identifikovať jeho majiteľa.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobry den prajem, prosim o radu v tejto zalezitosti: Sme traja surodenci. Pred zhruba siestimi rokmi sme zdelili po nebohom nasom otcovi o.i. lesny porast a polnohospodarsku podu. Pred dvomi tyzdnami moji bratia zistili, ze je niekto iny na LV, a poda aj lesny porast zmenili vlastnika min. 2x. Zostali sme z toho prekvapeni, lebo sme si boli isti, ze npr. tzv. vydrzat sa moze poda len neznamych vlastnikov, uzivana v dobrej viere viac ako desat rokov. Mame korespondenciu z MU, v ktoreho katastri je poda aj lesy. Nevieme, kde a ako mame zistovat, co sa vlastne stalo a ake mame moznosti. Kazdu radu privitame a vopred dakujeme.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.08.2015)

Dobrý deň, možnosť, ako zistiť na základe akých právnych skutočnosti došlo k prevodu vlastníctva nehnuteľností predtým patriacich do Vášho spoluvlastníctva upravuje § 68 zákona č. 162/1995 Z.z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon). Podľa tohto ustanovenia je katastrálny operát verejný, v dôsledku čoho má každý právo doň nahliadať a robiť si z neho výpisy, odpisy alebo náčrty. Súčasťou katastrálneho operátu je zbierka listín, ktorá obsahuje písomné vyhotovenie zmlúv a iných listín o právach k nehnuteľnostiam. Ako predchádzajúci vlastníci máte v zmysle § 68 ods. 5 citovaného predpisu právo oboznamovať sa s týmito listinami a teda zistiť, na základe akých právnych úkonov došlo k zmene vlastníctva k predmetným nehnuteľnostiam a taktiež ktoré osoby prevádzacie úkony vykonali. Uvedené skutočnosti Vám je povinný sprístupniť miestne príslušný katastrálny odbor okresného úradu. Na základe zistených informácii je následne možné domáhať sa prípadnej neplatnosti právnych úkonov o zmene vlastníckych vzťahov.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Ako, čeliť v samoobhajobe proti uznesenie podľa paragrafu 199 ods.1)Trestného poriadku začatiu trestnému stíhaniu a podľa paragrafu 206 ods.1) Trestného poriadku vznesené obvineniu pre podvod podľa paragrafu 225 ods.1.Tr.z. V štádiu pokusu podľa paragrafu -u 14 ods.1.Tr.z. v Bratislave ďna 21.10. 2014, mne doručené 5.11.2014. V ten isty deň som podla poucenia lehoty 3 dni na podanie sťažnosti, som proti tomuto uzneseniu v časti tykajucej sa vznesenia obvinenia som podal sťažnosť s dovolanim, kde som uviedol odovodnenie. Najme sa mi nepozdáva to, že vyšetrovatel v hlavičke uvedenia mena, dopisané že za komunizmu som bol 10xodsudeny, ktorel bolo amnestovane v roku 1990 slovne vpísane do uznesenia. Prosim vas pomozete mi ako dalej čeliť tomuto obvineniu? Je to praktika Štb za bývaleho režimu. Za odpoveď predom srdečne ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 08.11.2014)

Dobrý deň, vznesenie obvinenia pre podvod ešte neznamená, že z tohto trestného činu budete aj uznaný vinným. Keď ste podali sťažňosť proti uzneseniu o vznesení obvinenia pre podvod, postupovali ste správne. Pri doručovaní uznesenia z polície sa počítajú lehoty inak ako v civilných veciach. Preto, ak necháte poštovú zásielu na pošte a prevezmete si ju až na konci odbernej lehoty (ktorá je 18 dni), sťažňosť môže byť odmietnutá ako podaná oneskorene.

Po vznesení obvinenia budete ešte jeden krát vypočutý. Odporúčam Vám však kontaktovať advokáta, aby ste poznali všetky svoje práva v trestnom konaní, ktorých máte veľmi veľa.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk