Máte
otázku?

Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Dobrý večer, chcem Vás poprosiť o radu, ako mám postupovať, keďže som sa stal obeťou podvodu. Na internete som sa pokúsil kúpiť auto od predávajúceho z Nemecka prostredníctvom inzerátu. Auto malo byť doručené prepravnou firmou, ktorej som zaslal celú sumu jeho ceny na základe zmluvy, ktorú mi poslali emailom. Po obdržaní peňazí mi však oznámili, že kamión mal nehodu a auto mi nedodajú. Požiadal som ich o vrátenie peňazí, ale už sa viac neozvali. Ďakujem za Váš čas a radu.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

Dobrý deň, môžete podať trestné oznámenie na najbližšom oddelení policajného zboru SR, pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu. Polícii je potrebné čo najpresnejšie a najrozsiahlejšie popísať celý skutkový stav veci a predložiť im všetky doklady, ktoré máte. Odporúčam Vám vytlačiť si i e-mailové správy, v ktorých ste komunikovali s predajcom a dopravcom z Nemecka. V obdobných prípadoch však trestné konanie býva vo väčšine prípadov zastavené, z dôvodu, že sa čin nepodarí polícii preukázať (je otázne, či Vám osoby poskytli pravdivé údaje). V prípade, že trestné konanie nebude úspešné je možné ešte uvažovať nad vymáhaním Vašej pohľadávky, avšak tú budete musieť vymáhať v Nemecku, nakoľko dlžník sa nachádza v Nemecku. Pre posúdenie vymáhateľnosti Vašej pohľadávky by však bolo potrebné vidieť presné znenie Vašej zmluvy.

Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, zdravím, na profesii.sk a na sociálnych sieťach mi vyskočila reklama na privyrobenie s možnosťou zárobku od 18 do 300 eur. Je to stránka ckoteam, ktorá nie je zaregistrovaná v obchodnom registri. Spočiatku mi poslali peniaze – najprv 18 eur, potom 67 eur, a napokon 80 eur. Postupne, keď sa zvyšovali sumy, navrhovali mi vyššiu investíciu za sľub vyšších ziskov, takže som investoval pomerne veľkú sumu peňazí a videl som aj nejaké výsledky. Teraz som však v situácii, keď odo mňa požadujú zaplatenie sumy 987 eur a ak to neurobím, nemôžem pokračovať ďalej. Mám možnosť s takouto situáciou ísť na políciu alebo do banky? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 17.05.2024)

Dobrý deň,
z Vášho opisu mi vyplýva, že by sa mohlo jednať o akýsi pyramídový podvod. Trestný čin podvodu je upravený v ust. § 221 Trestného zákona:

Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.   V danej veci môžete podať trestné oznámenie, ktoré môžete formulovať tak, že máte iba podozrenie, že by sa mohlo jednať o podvod, aby ste sa vyhli riziku krivého obvinenia. Správnym krokom by bola aj návšteva advokáta, ktorého by ste s prípadom oboznámili podrobnejšie, a ktorý by tiež trestné oznámenie mohol aj následne vypracovať. 
4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela by som Vás pekne poprosiť o radu, pretože naozaj neviem, ako mám postupovať a čo robiť. Zaplatila som zálohu vo výške 298 eur za letnú dovolenku v Chorvátsku, kde som chcela pre moju rodinu rezervovať pobyt na 7 dní v dome. Dom prenajímala pani, ktorá na Facebooku použila fotografie úplne iného domu a ponúkala na prenájom cudzi objekt ľuďom túžiacim po dovolenke. Hoci som vedela, že by som mala byť opatrnejšia, no po vyhľadaní domu na Google Maps som ho našla a presvedčilo ma to. Komunikovali sme spolu počas dvoch dní cez Messenger, a keď som jej poslala zálohu, napadlo ma overiť si informácie a zavolať priamo do Chorvátska do toho domu, aby som zistila, či tú pani poznajú. Odpovedali mi, že nie. Žiadala som od nej vrátenie peňazí, no odpísala mi, že dala pokyn svojmu manažérovi, aby mi peniaze poslal, napriek tomu mi však nič neposlali. Prosím Vás, poraďte mi, ako postupovať ďalej. Ďakujem a s pozdravom, Mária

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 06.05.2024)

Dobrý deň, v prípade, že ste sa stali obeťou podvodu pri rezervácii ubytovania, je potrebné postupovať v niekoľkých krokoch. Najprv je dôležité zhromaždiť všetky dostupné dôkazy o komunikácii a platbe, ktorú ste uskutočnili. Zároveň kontaktujte vašu banku ohľadom možnej stopy platby a jej vrátenia, ak je to ešte možné. Je vhodné podať podnet na políciu pre podozrenie z podvodu s poskytnutím všetkých získaných informácií o podozrivej osobe a transakcii.

Pokiaľ sa nachádzate v situácii, keď sa cítite neistí alebo potrebujete ďalšiu právnu pomoc, je vhodné obrátiť sa na právneho zástupcu alebo advokátsku kanceláriu, ktorá sa špecializuje na oblasť spotrebiteľského práva. 

Treba byť veľmi opatrný. Pretože každý si môže otvoriť inzerát a ponúkať niečo, čo mu nepatrí. Najlepšie je ísť cez overené stránky, kde sa žiadny podvodník neregistruje za niekoho iného ako je napríklad booking.com. 


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, ako postupovať, keď som sa stala obeťou podvodu. Vložila som dôveru jednému mužovi, ktorý ponúkal na predaj mobilný telefón, a poslala som mu 50 eur ako zálohu. Žiaľ, vyplatená suma mi nebola vrátená a mobil taktiež nebol dodaný. Situáciu som už začala riešiť s mojou bankou, ale doposiaľ som od nej nedostala žiadnu odozvu. Mohli by ste mi, prosím, poradiť, aké kroky by som mala ďalej podniknúť? Vopred ďakujem za vašu pomoc.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 23.04.2024)

Dobrý deň,
aby sa jednalo o podvod, tak by musela daná osoba od počiatku konať v úmysle obohatiť sa na Váš úkor, teda Vám mobil nikdy nedodať. V tomto prípade, nakoľko škoda dosahuje hodnotu 50 eur, tak by sa nejednalo o trestný čin, ale o priestupok, avšak rovnako len v prípade, ak by mala daná osoba úmysel spomínaný v úvode.

Čo sa týka ďalšieho postupu. Odporúčame Vám adresovať dlžníkovi písomnú výzvu. Určite mu primeranú lehotu na dodanie mobilu, inak nech výzvu po uplynutí danej lehoty považuje za odstúpenie od zmluvy, čo sa spája s jeho povinnosťou vrátiť Vám peniaze. Tiež ho môžete upozorniť, že situácia sa Vám javí ako podvod, a že zvážite príslušné právne kroky, v prípade, ak Vám mobil, resp. peniaze nedodá, prípadne, ak nebude reagovať.


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, v januári som dohodla práce na prerábke kúpeľne s istým pánom, ktorý si vypýtal zálohu vo výške 70 eur za materiál. Túto sumu som mu poslala na účet. Deň pred plánovanou realizáciou mi oznámil, že ochorel a neschopnosťou vykonať prácu ma ospravedlnil. Navrhol, aby som v prípade naliehavosti našla iného majstra a sľúbil vrátenie zálohy, keďže jeho najbližší voľný termín bol až o dva mesiace vzdialený. Súhlasila som a čakala na vrátenie peňazí nasledujúci pracovný deň. Keďže sa platba na účte neobjavila, kontaktovala som ho opakovane. Po niekoľkých pokusoch, keď uplynul mesiac a on prestal reagovať na správy aj telefonáty, stále som peniaze nespäť nedostala. Rada by som sa spýtala, či mám prípad nahlásiť na polícii, hoci ide "iba" o 70 eur. Pre mňa, ako osobu na rodičovskom príspevku, je aj táto suma významná. Problém je, že si nepamätám jeho meno, pretože mi ho pán povedal len cez telefón a ja som si ho nezapísala. V priebehu času som o ňom zabudla. Mám však jeho telefónne číslo a číslo účtu, ktoré by mohli pomôcť pri identifikácii osoby. Chcela by som vedieť, aké dôkazy polícia vyžaduje. Budú potrebovať celú kopírovanú konverzáciu, alebo postačí moja výpoveď a výpis z účtu? Dá sa očakávať, že peniaze mi budú vrátené? Ďakujem Vám pekne za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 14.04.2024)

Dobrý deň, vo veci odporúčam nemenovaného pána kontaktovať frmou SMS a oznámiť mu, že v prípade že obratom peniaze nevráti na váš bankový účet, vec odstúpite advokátovi za účelom podania žaloby na súd, čím mu vzniknú náklady spojené so súdnym konaním /súdny poplatok a trovy právneho zastupovania/ a vec oznámite na polícii.
V prípade, že k úhrade nedôjde, budete musieť kontaktovať vašu banku, aby od príjemcu peňazí žiadala ich vrátenie. Ak na výzvu banky reagovať nebude, banka vám poskytne meno majiteľa účtu a vo veci budete musieť podať žalobu na súd.

V prípade problémov kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, čo mám robiť, ak som prišla o peniaze kvôli podvodníkom na internete. Išlo o situáciu, kde mi mali poskytnúť pôžičku až po tom, ako som uhradila poplatky a zaslala im fotokópiu občianskeho preukazu. Mala by som sa v tejto situácii obrátiť na políciu?

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 19.03.2024)

Dobrý deň,

z Vášho popisu nie je celkom zrejmé akého konania sa dopustil páchateľ. Skutková podstata trestného činu podvodu je upravená v ust. § 221 Trestného zákona: 

Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.   Minimálnou škodou je suma 266 eur a 1 cent. Preto, ak Vám bola spôsobená aspoň takáto škoda, tak by sa mohlo jednať o trestný čin za predpokladu, že boli naplnené aj zvyšné znaky trestného činu podvodu. V takom prípade bude na mieste podanie trestného oznámenia na políciu alebo prokuratúru, a to ústne do zápisnice alebo písomne poštou.  

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris GálPodotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, potrebujem poradiť, neviem, ako postupovať ďalej. Požiadala som o pôžičku vo výške 1500 eur od nemeckej banky, ktorá má pobočku vo Francúzsku. Táto banka mi neustále vyžaduje rôzne poplatky, ktoré sa už vyšplhali na viac ako polovicu sumy úveru, ktorý som ešte nedostala. Som úplne zúfalá a obávam sa, že prídem o peniaze. Zároveň ma trápi myšlienka, že ak odstúpim od zmluvy, budem musieť zaplatiť pokutu. Banka má skratku CMA, ale neuvádzate jej celý názov. Môžete mi, prosím, poradiť, ako mám v tejto situácii postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 09.02.2024)

Dobrý deň, určite ide o úverovú družstevnú akciovú spoločnosť, problematika je to pomerne zložitá, keďže sa nejedná o banku na území SR. Žiadne svoje údaje banke neposielajte, rovnako ani číslo platobnej karty.

Uvádzame, že žiadna banka na Slovensku od vás nebude pýtať peniaze - poplatky za to, že si chcete od nej požičať peniaze. Nič neuhradzujte ani jeden jediný cent.

Môžete len kontaktovať vašu banku, aby od príjemcu vyžiadala platby, ktoré ste uhradili. Ak platby sa vám dobrovoľne nevrátia, banka oznámi meno majiteľa účtu a peniaze budete musieť vymáhať cestou súdu. 

 


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, nedávno som absolvovala pracovný pohovor na základe inzerátu na stránke bazoš.sk. Osoba, ktorá pohovor viedla, prejavovala len minimálny záujem o moje predchádzajúce pracovné skúsenosti a o firmu mi poskytla len veľmi stručné informácie. Počas pohovoru som mala vyplniť žiadosť, ktorá obsahovala aj dohodu o školení, ktoré sa malo uskutočniť o týždeň. Bolo mi povedané, že je potrebné zaplatiť 30 eur na účel školenia s tým, že táto čiastka mi bude vrátená v prvej výplate. Moja budúca úloha by mala spočívať v hľadaní ľudí na pracovné pohovory prostredníctvom inzercie. Po príchode domov som začala firmu i osobu z vizitky podrobne overovať. Narazila som na negatívne recenzie a dozvedela sa o existujúcich dlhoch firmy. Mohli by ste mi poradiť, ako mám v tejto situácii ďalej postupovať? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 07.02.2024)

Dobrý deň,
je nám ľúto v akej situácií ste sa ocitli. Odporúčam Vám počkať či sa predmetné školenie zrealizuje, a v prípade, ak nie a prestanú Vám odpovedať, tak im adresujte písomnú výzvu na vrátenie peňazí. Dobré by tiež bolo, ak by sa vám podarilo nájsť aj iných ľudí, ktorých takýmto spôsobom oklamali a následne by ste mohli podať spoločne trestné oznámenie, nakoľko, ak by Vás podviedli o 30 eur, tak nejde o trestný čin, avšak v prípade, že by sa takýto podvod týkal väčšieho počtu ľudí, tak by sa mohlo jednať o hromadný trestný čin v zmysle ust. § 122 ods. 11 Trestného zákona:

Za hromadný trestný čin sa považuje jeho spáchanie viacerými činmi, ktoré samostatne ešte nie sú trestným činom. Trestnosť všetkých takých činov sa posudzuje spoločne.

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, stala som sa obeťou internetového podvodu. Kúpila som telefón cez internet od jednej dámy, ktorý ponúkala ako tovar z druhej ruky. Zaplatila som zaň vopred, ale telefón som doteraz nedostala. Keď som ju žiadala o vrátenie peňazí alebo o dôkaz, že tovar bol skutočne odoslaný, zablokovala ma a inzerát vymazala. Mám jej meno, o ktorom si nie som istá, či je pravé, a číslo účtu, na ktoré som poslala peniaze. Môžete mi poradiť, ako by som mala ďalej postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 04.02.2024)

Dobrý deň, vo vami uvedenej veci odporúčam kontaktovať vašu banku, aby od príjemcu platbu vyťžiadala jej vrátenie. Ak k vráteniu na základe výzvy banky nedôjde, banka vám poskytne údaje o majiteľovi účtu a uhradenú kúppnu cenu za mobil. telefón budete musieť vymáhať samostatne prípadne aj cestou súdu. Meno, ktoré vám pani povedala, nemusí byť to isté ako osoby, ktorá je majiteľom účtu. Ak následne ani na zákalde vašej výzvy nedôjde k vráteniu peňazí, vec budete musieť postúpiť na súd podaním žaloby.


Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, na Facebooku som našiel inzerát na telefón Samsung S24 Ultra za 42 eur. Poslal som objednávku, a oni mi poslali potvrdenie. Po troch týždňoch mi prišiel balík, za ktorý som zaplatil 42 eur. Keď som ho otvoril, našiel som v ňom hračku v hodnote 3 eur. Premýšľam nad tým a došiel som k záveru, že ide o medzinárodnú skupinu podvodníkov, ktorá to má celé precízne naplánované. Stále mi odpisovali, že potrebujú číslo balíka, QR kód a podobne. Keď som im odpísal, že neviem anglicky, obrátili sa na mňa písomne v poľštine. Niekedy môžu tieto podvody zasiahnuť viacero ľudí, ktorí si tiež objednajú telefón a dostanú len hračku.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 03.02.2024)

Dobrý deň, odporúčam kontatkovať komerčné média /napr. TV JOJ/, aby váš prípad zverejnili. Vaše osobné údaje zverejnené nebudú.

Pokiaľ ide o platbu 42 €, odporúčam obrátiť sa na banku, aby vyžiadali peniaze od prijímateľa platby.

Naša rad na záver : Nikdy nekupujte a netreba platiť za niečo, čo je veľmi lacné vzhľadom na skutočnú hodnotu veci a naviac pri platbe vopred. Pred nákupom cez internet výdy pozrite zoznam rizikových eshopov, ktoré zverejňuje Slov. obchodná inepškcia a nenakupujte veci cez eshopy, ktoré sú len sprostredkovateľom cez tzv. nákupné galérie. Pred nákupom si vždy prečítajte obchodné podmienky konkr. ehopu, aby nemal sídlo napr. niekde v Číne, a podobne.


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu (Trestné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať o možnostiach, ktoré mám v situácii, keď som sa stal obeťou podvodu na internete. Konkrétne sa jednalo o podvod na webovej stránke Bazoš. Zakúpil som si mobilný telefón a s predávajúcim sme sa dohodli, že pošlem polovicu sumy vopred a druhú polovicu po prevzatí tovaru. Po zaslaní prvej polovice sumy som zistil, že predávajúci neponúka žiadny tovar, pretože inzeruje pod rôznymi inzerátmi. Poslaná suma bola presne 349 eur. Aké možnosti mám v tejto situácii? Ďakujem za Vašu pomoc.

Odpoveď: Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu

(odpoveď odoslaná: 31.01.2024)

Dobrý deň,
v takomto prípade by sa mohlo jednať o trestný čin podvodu. V zmysle ust. § 221 Trestného zákona:

Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.   Malá škoda je v súčasnosti 266 eur a 1 cent, preto vo Vami spomínanom prípade je táto podmienka splnená. Pokúste sa adresovať výzvu danej osobe a vyzvite ju na vrátenie peňazí do určitej lehoty, nakoľko ste neobdržali žiadny tovar. Po uplynutí predmetnej lehoty nech považuje výzvu za odstúpenie od zmluvy, čo zakladá Váš nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia. Súčasne uveďte, že sa Vám to celé javí ako podvod, a že ak Vám peniaze vrátené v lehote nebudú, tak podáte trestné oznámenie. 

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako postupovať keď som sa stal obeťou podvodu" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.