Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dedičstvo


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Košice

Otázka: Dedičstvo

Po úmrtí matky, ktorá bola jedinou vlastníčkou majetku, bol tento rozdelený na 6 častí medzi jej deti. Ako najmladší z nich, mal by som po ústnej dohode získať všetko. Finančne som prispieval na nehnuteľnosť, ako aj na prežitie mojej matky. Môj syn žil spolu s mojou mamou v jednom dome, pričom mal trvalé bydlisko u mňa. Mama mala jediné trvalé bydlisko v dedenom majetku. Na jej adresu som posielať rôzne finančné prostriedky, vrátane sirotského, výživného, rodinného a iných, ktoré mohla preberať len ona, hoci boli na moje meno. Podľa môjho názoru som týmto prispieval na chod domácnosti. Počul som, že ak sa jeden zo spolubývajúcich stará 20 rokov o chod domácnosti, dedičstvo mu automaticky pripadá v jeho prospech. Mojou finančnou podporou bola vydávaná dvojnásobná suma oproti dôchodku mojej matky, pričom som v domácnosti nebýval, ale platil náklady, ktoré boli však uvedené na meno mojej matky. Po jej úmrtí som všetko prepísal na svoje meno na základe rozhodnutia dedičského konania, kde mi bolo nariadené, že preberám všetky aktíva aj pasíva po mojej mame. Nebydlím tam, ale moji súrodenci sa domáhajú peňazí prevyšujúcich hodnotu stanovenú súdnoznaleckým posudkom, ktorý som dal vypracovať dva mesiace po jej smrti. Musím teda vyplatiť súrodencov, aj keď som sa 20 rokov staral o svoju mamu, pričom s ňou inak nebýval ja, ale môj syn? On však predčasne zahynul pri autonehode ešte pred smrťou mojej matky. Ďakujem a srdečne pozdravujem.

Odpoveď: Dedičstvo

 


Dobrý  večer,
ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :


Základná právna úprava úprava predmetnej problematiky je upravená v ust.  Obč. zákonníka  a zákona o rodine.


1./ V otázke uvádzate, že ste finančne podporovali Vašu matku, a aj keď ste tam neboli stále, posielali ste na uvedenú adresu peniaze titulom výživného, rodinných prídavkov a sirotského dôchodku /zrejme synov/,  ktoré mohla prebrať iba ona. Tieto platby podľa ustanovaní prísl. predpisov, ako aj zákona o rodine, slúžia na zabezpečenie potrieb a výživy maloletého.

Nevieme, či Vaša mama bola odkázaná výživou na Vás.
Podľa ust. § 66 zákona o rodine platí, že "deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú. Každé dieťa plní vyživovaciu povinnosť voči rodičom v takom rozsahu, aký zodpovedá pomeru jeho schopností, možností a majetkových pomerov k schopnostiam, možnostiam a k majetkovým pomerom ostatných detí. Vyživovacia povinnosť medzi manželmi a poskytovanie príspevku na výživu rozvedenému manželovi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom."

Sme toho názoru, že pokiaľ ste Vašu mamu finančne podporovali bez súdneho rozhodnutia, bolo to na základe dobrovoľnosti a Vašej dobrej vôle.

2./ Píšete, že po úmrtí matky na základe dedičského konania došlo k prepisu majetku na Vaše meno. Uvádzate, že ste zdedili všetky aktíva - majetok a pasíva - dlhy v rámci dedičského konania aj keď Vás bolo celkom 6 súrodencov. 

Podľa nového civilného mimosporového poriadku v rámci dedičského konania pojem pojem majetok predstavuje súhrn všetkých aktív poručiteľa a pojem dlhy predstavuje  všetky pasíva poručiteľa.  Notár vykonáva súpis majetku a dlhov poručiteľa a uznesením určuje  všeobecnú hodnotu majetku, výšku dlhov a čistú hodnotu dedičstva, prípadne výšku jeho predlženia.
"Všeobecnou hodnotou majetku je cena, ktorá by sa mala dosiahnuť na trhu v podmienkach voľnej súťaže pri poctivom predaji, keď kupujúci i predávajúci budú konať s náležitou informovanosťou a opatrnosťou a s predpokladom, že cena nie je ovplyvnená neprimeranou pohnútkou." Zvyčajne je ním súdnoznalecký posudok, prípadne ak by sa jednalo o nehnuteľnosti, aj údaje poskytnuté realitnými kanceláriami.

V otázke neuvádzate, či výsledkom dedičského konania bola dohoda dedičov o tom, že sa vzdávajú dedičstva vo Váš prospech, s tým, že v určenej lehote, prípadne na základe inej určitej podmienky,  im uhradíte na nich pripadajúci podiel, alebo Vy sám ste dedičstvo nadobudli bez povinnosti výplaty ustupujúcim dedičom. Rovnako sa nezmieňujete  bližšie ani o pasívach /dlhoch/, ktoré ste prevzali, ako ani o tom, či zo strany notára došlo k vydaniu uznesenia,  ktorým by vyzval veriteľov, aby mu oznámili svoje pohľadávky v lehote, ktorú v uznesení určí a ktorá nesmie byť kratšia ako jeden mesiac. Uznesenie sa zverejňuje na úradnej tabuli súdu, na webovej stránke príslušného súdu a webovom sídle Notárskej komory SR.

Posudok, ktorý spomínate v otázke, ste zrejme predložili aj v dedičskom konaní a na jeho podklade došlo k určeniu hodnoty všeobecnej hodnoty  majetku podľa vyššie uvedeného.

To tú podstatné veci. 

 

3./ Podľa ust.§ 460 a nasl. Obč. zákonnníka platí, že "dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa.
Dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov. Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona."

Ďalej platí, že "dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou. Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.
"Ak je dedičstvo predlžené, môžu sa dedičia s veriteľmi dohodnúť, že im dedičstvo prenechajú na úhradu dlhov. Súd túto dohodu schváli, ak neodporuje zákonu alebo dobrým mravom.  Ak nedôjde k dohode medzi dedičmi a veriteľmi, spravuje sa povinnosť dedičov plniť tieto dlhy ustanoveniami Civilného mimosporového poriadku o likvidácii dedičstva. Dedičia pritom nezodpovedajú veriteľom, ktorí svoje pohľadávky neoznámili i napriek tomu, že ich na to súd na návrh dedičov vyzvalo, pokiaľ je uspokojením pohľadávok ostatných veriteľov cena nimi nadobudnutého dedičstva vyčerpaná."


ODPORÚČANIE :
1./ Pokiaľ  uvádzate Vašu informáciu o tom, že ak niekto sa 20 rokov stará o poručiteľa, automaticky mu pripadne dedičstvo, nie je tomu tak.  V zmysle obč. zákonníka dedí sa zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov. Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona, všetko za podmienky že nedošlo k zákonnému vydedeniu potomka, prípadne k splneniu podmienok dedičskej nespôsobilosti.

2./ Ak z uznesenia o dedičstve Vám nevznikla žiadna povinnosť k výplate ostatných dedičov, nie je právny dôvod, aby ste im čokoľvek z titulu nadobudnutia dedičstva platili. Na toto nemajú žiaden právny nárok. Ak z uznesenia vyplývajú pre Vás povinnosti, potom ich musíte splniť v stanovenej lehote, pokiaľ sa s dedičmi nedohodnete inak. Bližšie k uzneseniu o dedičstve sa môžeme vyjadriť až na základe vzhliadnutia predmetného dokladu.

3./ Z Vašej strany pokiaľ ste nadobudli nehnuteľnosť a v tejto nebývate, je potrebné, aby ste túto otázku riešili prípadne aj nájomnou zmluvou s osobami, ktoré ju aj reálne užívajú, vrátane úhrady nákladov spojených s jej užívaním. Najlepšia je  samozrejme písomná zmluva o nájme, prípadne zmluva o krátkodobom nájme bytu.

 

Vo veci posúdenia uznesenia o dedičstve sa môžete obrátiť aj na našu advokátsku kanceláriu na hlavný email podľa inštrukcií na úvodnej stránke JUDr. Ficeka, rovnako aj vo veci spísania vyššie uvedených zmlúv o nájme.

Ak  by sa Vám naša odpoveď pozdávala veľmi obsiahla, uvádzame, že našim cieľom je ako zodpovedať otázku, tak aj poskytnúť  pýtajúcemu sa odpoveď v širších súvislostiach.
Dúfame, že naša právna rada Vám pomôže.
Budeme radi, ak nám dáte vedieť, ako ste dopadli.


 

Trápi vás "Dedičstvo" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, som slovenská občianka vydatá za maďarského občana. Môj muž má dve deti z predchádzajúceho manželstva. Máme spoločné dieťa. Tento rok som dedila po zosnulých rodičoch a peniaze chcem investovať do nehnuteľnosti. Otázka: Ako môžem zabezpečiť, aby po mojej smrti všetok majetok, ktorý mám alebo v budúcnosti nadobudnem, zdedila iba moja dcéra? Chcem sa ubezpečiť, že z môjho dedičstva nebudú mať prospech manželove deti, ale iba naše spoločné, aby sa predišlo tomu, že po mne dedí manžel a po ňom jeho deti z predchádzajúceho manželstva. Za radu vopred ďakujem! S pozdravom, [kontaktná osoba]

Odpoveď: Dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 22.11.2024)

Dobrý deň,

predmetné viete zabezpečiť jedina zriadením závetu, ktorým svoj majetok odkážete svojím deťom. Tento je ideálne zriadiť prostredníctvom otára, ktorý závet uloží do centrálneho registra závetov, čím zabezpečí jeho dohľadateľosť v prípade Vašej smrti. 

Ak nadobudnete nehnuteľnosť výlučne zo zdedených peňazí , potom bude nehnuteľnoť patriť len Vám. Inak by to bolo, ak by sa na kúpu nehnuteľnosť použili čo aj len časť spoločných peňazí patriacich do vášho BSM. Potom by sa malo za to, že nehnuteľnosť je v BSM a v prípade vašej smrti by do dedičstva spadala len jej časť, t.j. nie celá nehnuteľnosť, ale len podiel na Vás pripadajúci podľa vyporiadania BSM, ktoré napríklad zanikne  smrťou niektorého z manželov.

Čo by ste ešte vedeli urobiť je, ak by sa mali použiť vo veľmi malej časti na kúpu nehnuteľnosti aj spoločné peniaze, že by ste túto nehnuteľnosť vylúčili z BSM a to tým, že by ste si vo vzťahu k nej pred jej nadobudnutím zúžili BSM. Zúžiť BSM je možné len vo forme notárskej zápisnice, ktorú Vám vie zriadiť notár. V nej by ste určili, že nehnuteľnosť bude len vo Vašom výlučnom vlastníctve a následne by ste nehnuteľnosť kúpili. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, zomrel nám otec a pri dedičstve notárka zahrnula mamin bankový účet do dedičstva. Otec k danému účtu nemal žiaden právny vzťah. Je takéto konanie notárky správne?

Odpoveď: Dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 05.11.2024)

Dobrý deň,
bude tomu tak pravdepodobne z dôvodu, že prostriedky na danom účte patrili do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). V dedičskom konaní sa totiž v prípade smrti manžela vyporiadava aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.  O rozsahu BSM hovorí ust. § 143 Občianskeho zákonníka: 

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka

Ak bol napríklad na daný účet vyplácaný príjem matky, tak tento majetok patrí do BSM a bude sa vyporiadavať.


Podotázka: Dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, či som mala nárok na nejakú čiastku. Rodičia predali rodičovský dom. Peniaze rozdelili medzi dve sestry a mne ako tretej nedali nič. V dome som bývala do 18-tky s nimi. Môžem žiadať súdnou cestou o vyplatenie určitej čiastky? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 28.10.2024)

Dobrý deň,

v predmetnom prípade, ak rodičia ešte žijú, nemáte v zásade žiadny nárok voči sestrám. Jednalo sa totiž zo strany rodičov voči sestrám o peňažný dar, ktorí im darovali. Je na rodičoch ako vlastníkoch ako naložia so svojím majetkom, je to na ich vôli, komu ho darujú predajú a pod. Čo by ste mohli urobiť je, že by ste s predmetnou situáciu konfrontovali priamo rodičov. Možno rodičia majú aj pre vás prichystaný istý obnos peňazí. Pokúste sa im komunikovať, že cítite krivdu, nakoľko to ako rozdelili peniaze z predaja domu nie je podľa vášho názoru spravodlivé. 

Čo je však dôležité povedať je, že v prípade ich smrti budete, ak budete dedič (t. j. ak vás rodičia nevydedia) budete môcť žiadať, aby sa vašim sestrám započítali na ich dedičské podiely po rodičoch to, čo za života od nich dostali, ak sa jednalo o dary neobvyklej hodnoty, ktorá podmienka v predmetnom prípade predpokladám, že bola splnená. Jedná sa o inštitút kolácie, na ktorý musí notár v dedičskom konaní prihliadať. Preto, ak by sa teraz neučinilo spravodlivosti zadosť, môže k tomu dôjsť ešte po smrti rodičov za splnenia vyššie uvedených predpokladov. 


Trápi vás "Dedičstvo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu a vysvetlenie. Náš otec sa chystá po smrti našej mamy opäť oženiť. My ako deti sme sa vzdali dedičstva po mame v prospech otca. Čo sa stane s majetkom otca v prípade jeho smrti, ak bude opäť ženatý? Na čo má nárok druhá manželka, jej deti a jeho vlastné deti, teda my? Ďakujem.

Odpoveď: Dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 17.10.2024)

Dobrý deň,

v prípade, ak sa Váš otec opäť ožení, pričom pre prípad smrti nezanechá ani závet ani žiadnu listinu o vydedení (vydediť je možné iba potomkov, nakoľko iba oni sú neopomenuteľnými dedičmi), bude sa dediť podľa zákona v prvej dedičskej skupine. V zmysle nej budete dediť po otcovi (všetky jeho deti) spolu s jeho novou manželkou. Táto by nedelila iba vtedy, ak by otec zanechal po sebe závet, ktorým by celé dedičstvo odkázal iba vám ako svojim deťom. Deti jeho novej manželky po ňom dediť nebudú. K časti dedičstva po ňom sa však vedia dostať vtedy, ak by po ňom v zmysle zákona dedila jeho nová manželka (otec by nezanechal závet), pričom časť, ktorú by zdedila, budú po jej smrti dediť jej deti. 


Podotázka: Dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa informovať ohľadom dedičstva. Matka má 87 rokov. Ešte stále nechce spísať závet. Má mňa a môjho brata. Keďže sa chcem ešte pred jej smrťou vzdať dedičstva v prospech môjho syna, tak chcem vedieť, či sa to dá ešte pred smrťou mojej matky? Mám strach, keďže mám exekúcie, že mi po smrti matky časť dedičstva zoberie exekútor. Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 01.10.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že Vaša mama nie je zo zákona povinná spísať závet, k tomuto ju nemôžete prinútiť ani cestou súdu, je to jej slobodné rozhodnutie.

Vy ako jej dcéra sa nemôžete vzdať dedičstva po Vašej mame, keďže v právnom slova zmysle dedičstvo neexistuje, lebo Vaša mama žije. Ku dňu jej úmrtia môže byť situácia ohľadom majetku, ktorý je v jej vlastníctve, celkom iná než aká je dnes.

Pochopili sme Váš záujem riešiť majetok matky v prípade jej úmrtia a preto by bolo vhodné sa s ňou o tom porozprávať. Právnou cesotu k ďalej uvedneému riešeniu  ju prinútiť nemôžete. RIešením Vašej situácie by bolo, aby Vaša mama podiel na majetku darovala Vášmu synovi a bratovi. Predpokladáme vzhľadom na vek Vašej pani matky, že Váš syn je plnoletý, preto na uzatvorenie darovacej zmluvy nebude potrebný súhlas súdu, ktorý sa vyžaduje v prípade maloletého ako obdarovaného. Ak by išlo o nehnuteľnosť, potom v darovacej zmluve netreba zabudnúť na zriadenie vecného bremena v prospech matky, ako aj Vás ako matky obdarovaného.

Na riešenie a spísanie darovacej zmluvy môžete kontaktovať aj našu adovkátsku kanceláriu.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, vydala som sa. Mám dospelú dcéru. Rodičia mi pred 20 rokmi darovali dom. Teraz s manželom v ňom bývame. Manžel má tiež dospelú dcéru. Bol už raz ženatý a s bývalou manželkou postavil rodinný dom. Jeho bývalá manželka ostala v ňom bývať aj s dcérou. Po rozvode neurobili majetkové vysporiadanie, dom majú na polovicu. V prípade, že jeden z nás zomrie, bude moja dcéra dediť časť manželovho domu, alebo manželova dcéra časť môjho domu?

Odpoveď: Dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 12.09.2024)

Dobrý deň,
dedia iba deti poručiteľa, teda v prípade, ak nedošlo k osvojeniu, tak potom Vaša dcéra, ak nie je súčasne aj dcérou Vášho súčasného manžela, tak dediť po ňom nebude. To isté sa vzťahuje aj na dcéru manžela, ak táto súčasne nie je Vašou dcérou a nedošlo k osvojeniu. 


Trápi vás "Dedičstvo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, zdedil som dom, ktorý som bratovi vyplatil s tým, že má predkupné právo. Čo z toho vyplýva a ako z toho vycúvať? Ďakujem.

Odpoveď: Dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 06.09.2024)

Dobrý deň,

v prípade, že Váš brat má predkupné právo na dom, znamená to, že keď sa rozhodnete ho predať, musíte mu najprv ponúknuť túto nehnuteľnosť za rovnakých podmienok na predaj, ako by ste ju ponúkli tretej osobe. Podľa zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník ust. § 602 ods. 1 a 2: "(1) Kto predá vec s výhradou, že mu ju kupujúci ponúkne na predaj, keby ju chcel predať, má predkupné právo.

(2) Také právo možno dohodnúť aj pre prípad iného scudzenia veci než predajom."

Závisí to od zmluvy, ktorú máte s bratom dojednanú, či sa to vzťahuje iba na predaj alebo aj darovanie. Ak ide iba o predaj, dom môžete niekomu darovať bez toho, aby ste ho ponúkli ako dar bratovi. 

Riešením je uzavretie dohody s bratom o zrušení tohto predkúpneho práva, prípadne ponúknutie mu nehnuteľnosť na odkúpenie a ak predkúpne právo nevyužije, môžete ho za rovnakých podmienok, ako ste mu ponúkli predať. 

V prípade ak dôjde k porušeniu predkúpneho práva, môže sa brat domáhať na súde vyslovenia neplatnosti kúpnej zmluvy, ktorú by ste uzavreli.


Podotázka: Dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, som vlastníčkou bytu a osobného auta. Všetko som nadobudla pred sobášom. Som vydatá 3 roky a manžel má adoptovanú plnoletú dcéru, s ktorou sa nestýka od jej troch rokov. Ako je to s dedením a čo by bolo právne najlepšie? Ja mám dospelého syna z prvého manželstva. Ďakujem.

Odpoveď: Dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 16.08.2024)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade je potrebné zvážiť viacero aspektov ohľadom dedenia majetku, ktorý ste nadobudli pred sobášom. Podľa slovenského práva, majetok nadobudnutý pred manželstvom nie je súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) a teda po Vašej smrti tento majetok by nemal byť automaticky považovaný za súčasť BSM.

Čo sa týka dedenia, ak by ste nezriadili závet, bude sa dediť podľa zákonných dedičských skupín. V prvej skupine dedia Vaši potomkovia a manžel, pričom každý dostane rovnaký diel. Pre zabezpečenie, že po Vašej smrti bude dedičom Váš syn, je najlepšie spísať závet, v ktorom konkrétne určíte svojho syna ako dediča celého Vášho majetku. Manželova dcéra po Vás dediť nebude. 


Podotázka: Dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem vás poprosiť o informáciu. V krátkom čase sa uskutoční dedičské konanie v súvislosti s úmrtím mojej sestry. Bola slobodná a bezdetná. Žila spolu s mojou druhou sestrou, tiež slobodnou a bezdetnou, a našou matkou v spoločnej domácnosti, v byte, ktorého vlastníkom bola naša matka. Matka zomrela pred 3 rokmi a ešte pred smrťou "prepísala" byt na moje sestry, ktoré sa tak stali spoluvlastníčkami bytu. Ako to bude s dedením? Ďakujem.

Odpoveď: Dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 06.08.2024)

Dobrý deň,

predmetom dedičstva po Vašej sestre bude všetok majetok, ktorého bola vlastníčkou v čase smrti. Ak bola spoluvlastníčkou bytu, ktorý jej darovala Vaša mama, tento spoluvlastnícky podiel sa stane predmetom dedenia. Pokiaľ Vaša sestra nezanechla po sebe žiaden závet, zomrela ako slobodná a bezdetná, bude sa dediť v zmysle zákona, a síce podľa tretej dedičskej skupiny. V zmysle tejto skupiny dedia súrodenci a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Vzhľadom na to budete dediť po vašej zosnulej sestre všetok majetok vy a vaša sestra, a to rovným dielom (prípadne spolu s vami aj ďalší súrodenci ak existujú). 


Trápi vás "Dedičstvo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, po úmrtí môjho otca som sa spolu s mojím bratom stala dedičkou majetku. Žijem v zahraničí a môj brat rieši všetko ohľadne dedičského konania sám. Bola som len informovaná, že je v kontakte s právnikmi a všetka korešpondencia ohľadne súpisu majetku ide cez neho. Problém je, že ja som k tomuto nedala žiadne splnomocnenie a akákoľvek korešpondencia ide len k bratovi, ku mne sa nič nedostane. Moje meno, rodný list, adresa, telefónne číslo a aj e-mailová adresa boli podané na príslušný úrad, takže som predpokladala, že ma niekto bude kontaktovať. Pýtala som si od brata kontakt na notariát alebo na ľudí, s ktorými jedná, ale na túto otázku nedostávam odpoveď. Od úmrtia uplynulo už skoro 6 mesiacov a nemám žiadne informácie. Môžete mi, prosím vás, poradiť na koho sa môžem obrátiť?

Odpoveď: Dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 23.07.2024)

Dobrý deň,
vo veci odporúčam kontaktovať infocentrum okresného súdu podľa miesta trvalého bydliska otca v čase úmrtia a povedia vám meno notára. Následne môžete kontaktovať notára. Zoznam súdov nájdete na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.

Ak je situácia taká ako uvádzate v otázke, potom sa v dedičskom konaní nechajte zastupovať advokátom, aby ste dostali váš zákonný podiel na dedičstve.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedičstvo" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.