Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Premlčanie nároku na dedičstvo


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Banská Bystrica

Otázka: Premlčanie nároku na dedičstvo

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadne dedičstva. Od smrti starého otca uplynuli dva roky. Rada by som vedela, či aj v takomto prípade platí premlčacia doba na nárok dedičstva, keďže krstný otec nám odmieta vyplatiť našu časť a dva roky s nami vôbec nekomunikuje. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Premlčanie nároku na dedičstvo

Dobrý deň

podľa § 110 ods. 1 zák. č. 40/1964Zb. Občiansky zákonník: “1) Ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Ak právo dlžník písomne uznal čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo; ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty.” Osvedčenie o dedičstve je exekučný titul a teda plynie Vám lehota na podanie návrhu na vykonanie exekúcie, čo je 10 rokov.

Trápi vás "Premlčanie nároku na dedičstvo" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Premlčanie nároku na dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, pred šiestimi rokmi som po smrti rodičov zdedila so sestrou byt. Sestra nechcela ten byt predať a dovolila svojmu synovi, aby ho zrekonštruoval s tým, že ho potom lepšie predáme a peniaze rozdelíme. No doteraz sa to nestalo, pretože sestrin syn tam zostal so svojou priateľkou bývať. Potom sľubovali, že ma vyplatia, keď splatia pôžičku. Pôžičku splatili, ale potom povedali, že ďalšiu pôžičku im nedajú, pretože nepravidelne platil, a nedávno synovca z práce prepustili, takže nemal z čoho platiť, a jeho manželka teraz už vyše dva roky s dvoma deťmi na materskej, a teda nezarába. Synovec našiel inú prácu, takže zas je zamestnaný. Keď sestre pripomeniem, že by som konečne chcela svoj podiel, povie, že momentálne nemajú. Čo v takom prípade? Kedy vzniká premlčacia doba? Je mi to nepríjemné súdiť sa s rodinou, no svoj podiel chcem dostať.

Odpoveď: Premlčanie nároku na dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 09.09.2024)

Dobrý deň, úvodom poznamenávame, že vlastnícke právo sa nepremlčuje. Vy ste sa stali spoluvlastníčkou bytu na základe dedičského uznesenia.

Vami položená otázka pozostáva v podstate z dvoch problémov, ktoré je potrebné riešiť :

1./ Užívanie bytu a investície zo strany synovca, ktorý nie je spoluvlastníkom bytu. Tu vyvstáva otázka pre vás požadovať od neho platenie nájmu za užívanie vášho podielu na nehnuteľnosti.

2./ Ste spoluvlastníčkou bytu a preto spor o vyporiadanie bytu a teda zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlatníctva musíte riešiť so sestrou ako spoluvlastníkom nehnuteľnosti a nie s jej synom. Ak sa so sestrou na vyporiadaní nedohodnete a teda nevyplatí vám podiel na nehnuteľnosti, potom riešením je len podanie návrhu na súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastnctva v zmysle ust. § 142 Občianskeho zákonníka :

 

"(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov."

 

Odporúčam vo veci kontaktovať advokáta.

 

 

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Premlčanie nároku na dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o nasledujúcu pomoc. Na liste vlastníctva figurujú piati dediči. Z toho traja zomreli pred viac ako 20 rokmi. Dvaja dediči žijú. Vzťahuje sa na tento prípad premlčacia doba? Majú nárok na zvyšné podiely žijúci vlastníci? Ďakujem.

Odpoveď: Premlčanie nároku na dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 15.08.2024)

Dobrý deň,
nie je to tak ako uvádzate v otázke. V tomto prípade nepaltí premlčacia doba.

Ak dedič, ktorý bol spoluvlastníkom nehnuteľnosti, predmetný podiel mal byť predmetom dedenia po konkrétnom dedičovi ako poručiteľovi. Ak podiel na nehnuteľnosti nebol predmetom dedenia, je potrebné podať v zmysle ust. § 211 Civilného mimosporpvého poriadku návrh na dodatočné konanie o dedičstve :

"Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, dodatočné konanie o dedičstve sa nevykoná.""Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve."

 

Návrh treba podať na okresný súd, v obvode ktorého bolo skončené pôvodné konanie o dedičstve. Dedenie sa bude spravovať ust. Občianskeho zákonníka - podľa dedičských skupín. Nie je vylúčené, že dedičom po uvedenom podielovom spoluvlastníkovi bude iný spoluvlastník pozemku, ale samotný spoluvlastnícky podiel žijúceho spoluvlastníka ho nepredurčuje na to zo zákona, že zdedí podiel po nebohom spoluvlastníkovi pozemku, lebo  dedičské skupiny sú určené zákonom.


Podotázka: Premlčanie nároku na dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, naši rodičia zomreli v roku 1996. Máme nárok na dedičské konanie ohľadom domu našich rodičov, v ktorom teraz býva náš brat?

Odpoveď: Premlčanie nároku na dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 26.06.2023)

Dobrý deň, ak predmetný dom bol vo vlastníctve Vašich rodičov a nebol predmetom dedenia, potom v súlade s ust. § 211 Civil. mimosporového poriadku je potrebné podať návrh na súd  ktorý prejednával dedičstvo po úmrtí rodičov /citujeme/ :

"Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, dodatočné konanie o dedičstve sa nevykoná."


Trápi vás "Premlčanie nároku na dedičstvo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Premlčanie nároku na dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, môj otec bol v roku 1982 vynechaný z dedičstva po svojej matke, keďže sa dlhodobo zdržiaval v zahraničí. Dedenie prebiehalo podľa zákona, bez závetu. Celý majetok preto zdedila jeho sestra, moja teta. Bol tento postup v súlade so zákonom? Je možné takéto rozhodnutie o dedičstve po takej dobe napadnúť na súde? Ďakujem, Stano.

Odpoveď: Premlčanie nároku na dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 16.06.2023)

Dobrý deň, v zmysle práva uplynuli všetky premlčacie doby na vydanie dedičstva podľa ust. Občianskeho zákonníka. Takže je možné len dobrovoľné vydanie Vášho podielu na dedičstve na základe dohody s dedičom. V prípade, že by ste podali žalobu na súd, táto by bola zamietnutá pre uplynutie premlčacej doby.


Podotázka: Premlčanie nároku na dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, prosím o radu. Moja mama zomrela pred 30 rokmi, keď som mala 17 rokov. Pred rokom som sa dozvedela, že mi nezanechala nič z dedičstva. Rozhodla som sa vybrať závet z súdneho archívu. V ňom je uvedené, že dom a pozemky zanecháva mojim dvom starším bratom. V závete som vôbec nebola spomenutá a ani nie je zmienka o vydedení. Takže mám pocit, že ma "okradli" a už s tým nič nespravím. Existuje nejaké riešenie? Ďakujem.

Odpoveď: Premlčanie nároku na dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 20.04.2023)

Dobrý deň, je nám ľúto, ako vec s dedičstvom po Vašej matke dopadla. Vzhľadom na okolnosť, že uplynuli všetky premlčacie doby /maximálna premlčacia doba je 10 rokov v zmysle ust. § 107 ods. 2 Obč. zákonníka/ s vecou už nič neurobíte ani cestou súdu.

Jediná možnosť je tá, že súrodenci by Vám dobrovoľne darovali časť majetku, ktorý zdedili po Vašej matke. Ale aj tu musíme uviesť, že ani cestou súdu by ste ich k tomu nemohli donútiť.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Premlčanie nároku na dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mám ešte nárok na dedičstvo po otcovi, keď už uplynulo 23 rokov.

Odpoveď: Premlčanie nároku na dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 23.02.2023)

Dobrý deň, v otázke neuvádzate aký je výsledok dedičského rozhodnutia a čo je jeho obsahom.

Ak napr. dedič podľa dedičského rozhodnutia Vám mal vyplatiť určitú konkrétnu sumu v určitom čase po dedičskom konaní, potom už nemôžete podať návrh na vykonanie exekúcie, lebo uplynula premlčacia doba 10 rokov v zmysle ust. § 110 Obč. zákonníka.

Otázkou však je či dedič podľa dedičského rozhodnutia Vám nebol povinný vyplatiť určitú sumu ako ustupujúcemu dedičovi v prípade predaja nehnuteľnosti, ktorá bola predmetom dedenia a ktorú nadobudol iný dedič. V tomto prípade musíte sledovať kataster a na základe zistení ak neuplynula premlčacia doba vymáhať svoj podiel z predaja nehnuteľnosti.

V prípade, že ste neboli účastníkom dedičského konania z rôznych dôvodov, potom už v podstate nemôžete nič urobiť ani cestou súdu.


Trápi vás "Premlčanie nároku na dedičstvo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Premlčanie nároku na dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mám nárok na dedičstvo po zosnulom otcovi. Rodičia boli rozvedení. Otec zomrel približne pred 11 rokmi a od tej doby sme nemali žiadny kontakt. Nebol som pozvaný na dedičské konanie, napriek tomu, že som jeho prvorodené dieťa. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Premlčanie nároku na dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 21.09.2022)

Dobrý deň, z otázky predpokladáme, že dedičské konanie po vašom nebohom otcovi bolo ukončené dávno, minimálne pred viac ako 3 rokmi, čo uvádzame z dôvodu, že plynie premlčacia doba na vydanie dedičstva v zmysle § 485 Obč. zákonníka, ktorá je 3 roky od právoplatnosti rozhodnutia vydaného v dedičskom konaní v zmysle ust. § 105 Obč. zákonníka.

Ak je náš predpoklad správny, potom už nemôžete od dedičov ani súdnou cestou vymáhať svoj podiel na dedičstve.

Pre vaše uspokojenie ako dopadlo dedičské konanie odporúčam kontaktovať okresný súd v mieste trvalého bydliska vášho otca v čase úmrtia a žiadať o nahliadnutie do spisu. Zoznam súdov nájdete na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.

Uvádzame, že je teoreticky je možné, že že dedičské konanie bolo zastavené z dôvodu nepatrného majetku, ktorý v súlade s ust. zákona sa vydá osobe, ktorá bola obstarávateľom pohrebu. Je tiež možné, že váš otec všetok majetok predal alebo daroval a preto bolo dedičské konanie zastavené.


Podotázka: Premlčanie nároku na dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Existuje pozemok, ktorý vlastnia traja vlastníci. Jeden z vlastníkov zomrel a jeho dedičstvo prešlo na jeho deti. Tí však nie sú dostupní, keďže žijú v zahraničí. Chcela by som vedieť, po akej dobe im zaniká nárok na dedičstvo, ak sa neohlásia? A komu potom prepadne ich dedičstvo? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Premlčanie nároku na dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 10.08.2022)

Dobrý deň,
ak má poručiteľ potomkov, tak títo budú majetok dediť. V takom prípade nemôže dôjsť k tomu, že by majetok prepadol štátu. Dedičské konanie bude ukončené tým, že títo jeho potomci nadobudnú vlastnícke právo k nehnuteľnosti. Už len tým, že píšete že dedičstvo prešlo na jeho deti, predpokladám, že jeho deti sú už aj zapísané na liste vlastníctva ako vlastníci.


Podotázka: Premlčanie nároku na dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, zaujímam sa o nasledujúcu situáciu: Povedzme, že 14 rokov po úmrtí manžela, kedy už prebehlo dedičské konanie, sa zistí, že manžel mal pred manželstvom dieťa z nemanželského vzťahu. Môže si toto dieťa nárokovať časť dedičstva? Ďakujem.

Odpoveď: Premlčanie nároku na dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 28.05.2022)

Dobrý deň,
po uplynutí takej doby je jeho práva na vydanie dedičstva už premlčané. Právo oprávneného dediča na vydanie majetku sa totiž tiež premlčuje, dokonca je tam aj výnimka na vlastnícke právo, ktoré sa tiež premlčí (jediná možnosť kedy sa môže podľa zákona premlčať vlastnícke právo). Ak by sa v súčasnosti požadoval vydania dedičstva ako oprávnený dedič, tomu kto majetok naozaj zdedil by stačilo namietnuť premlčanie.


Trápi vás "Premlčanie nároku na dedičstvo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Premlčanie nároku na dedičstvo (Dedičské právo)

Dobrý deň, píšem v mene mojej mamy, ktorej otec zomrel pred približne 30 rokmi. Nevíme, či by stálo za to zisťovať, či by mohla niečo zdediť, keďže bola jedinou dcérou. Všetko, čo jej otec vlastnil, zdedila jeho druhá manželka, ktorá sama nemala žiadnych spoločných potomkov a už tiež nie je medzi nami. Prosím o radu, na koho sa v tejto veci obrátiť. Pekne ďakujem a s pozdravom.

Odpoveď: Premlčanie nároku na dedičstvo

(odpoveď odoslaná: 01.05.2022)

Dobrý deň,
v tomto prípade sa jedná o situáciu, kedy dedičstvo zdedil nepravý dedič, resp. ten kto dedil nemal dediť celý majetok. Oprávnený dedič, kam spadá aj Vaša mama, mala nárok požadovať vydanie dedičstva. Žiaľ 30 rokov je veľmi dlhá doba a jej práva na vydanie dedičstva od nepravého dediča sa v kontexte ustanovenia § 105 Občianskeho zákonníka premlčali. Premlčanie totiž začína plynúť odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o ukončení dedičského konania.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Premlčanie nároku na dedičstvo" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.