Premlčanie nároku na dedičstvo

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Banská Bystrica

Otázka: Premlčanie nároku na dedičstvo

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadne dedičstva. Od smrti starého otca uplynuli dva roky. Rada by som vedela, či aj v takomto prípade platí premlčacia doba na nárok dedičstva, keďže krstný otec nám odmieta vyplatiť našu časť a dva roky s nami vôbec nekomunikuje. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Premlčanie nároku na dedičstvo

Dobrý deň

podľa § 110 ods. 1 zák. č. 40/1964Zb. Občiansky zákonník: “1) Ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Ak právo dlžník písomne uznal čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo; ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty.” Osvedčenie o dedičstve je exekučný titul a teda plynie Vám lehota na podanie návrhu na vykonanie exekúcie, čo je 10 rokov.