Dedičstvo alebo podvod


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitriansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 9. 4. 2017

Otázka: Dedičstvo alebo podvod

Zdravím: Pred nejakým časom som dostal mail od právnika z Afriky vraj som zdedil nejaké financie od môjho zosnulého príbuzného. Tak som mu na list odpísal, to čo chcel vedieť. Poslal mi údaje do banky čo mám poslať. Banka mi poslala list čo požadovali odo mňa plus poplatok 650 €. Lenže ja na to nemám, aby som to zaplatil. Následne ma informoval nejaký pán a ten mi poslal list s prefotenou kreditnou kartou, ktorá je vystavená na moje meno, ale s tým, že mám poslať peniaze na jeho adresu a to je 210 dolárov, lenže on mi poslal iba prijímač: adresa: mesto: krajina a č.tel. Chcel by som vedieť ako mám postupovať ako dedič, a či mám poslať peniaze alebo, či to nie je náhodou podvod, aby niekto vymámil odo mňa peniaze. Listom mi nič neprišlo, iba mailom komunikujem, ak budete potrebovať viac info. Som ochotní Vám všetko poslať mailom spolu s dátumami poslania. Vopred za všetko ďakujem.

Odpoveď: Dedičstvo alebo podvod

Dobrý deň, v tomto prípade bol spáchaný na Vás pokus o podvod. S veľmi vysokou pravdepodobnosťou ste nezdedili žiadny majetok, ale iba sa snažia od Vás vylákať financie. Žiadny právnik by Vás neskontaktoval e-mailom. Keby ste boli dedičom v nejakom konaní, súd alebo notár by Vás informoval o Vašom práve písomne. Takýto druh podvodu je veľmi bežný a častý. V prípade jeho naplnenia je prakticky nemožné sa dostať späť k svojim peniazom alebo nájsť páchateľa. Na internete nájdete o týchto druhoch podvodu veľa informácií (bežne sa označujú takéto veci ako Nigerijský podvod). Najistejšie z Vášho pohľadu bude vôbec s nimi ďalej nekomunikovať a hlavne im neposkytovať žiadne osobné údaje, ktoré by mohli zneužiť.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Dedičstvo alebo podvod (Dedičské právo)

Dobrý deň, kontaktoval ma pán z Francúzka, že umiera a chce mi darovať peniaze v sume 250.000,- €. Kontaktoval ma cez facebook a potom cez mail. Mám kontaktovať jeho notára a dohodnúť si podrobnosti. Pravdepodobne sa jedna o podvod. Ako postupovať? Dá sa to niekde nahlásiť ako podvodné konanie? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Dedičstvo alebo podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.04.2020)

Dobrý deň, ak nejde o Vášho príbuzného alebo kamaráta, s vysokou pravdepodobnosťou sa jedná o podvod. Odporúčame na takéto správy nereagovať. Takéto konanie môžete jednak nahlásiť aj priamo na Facebooku, ale najmä Policajnému zboru SR. Hoci zatiaľ nedošlo k spáchaniu podvodu, môžu preventívne tieto informácie využiť a upozorniť ďalších potencionálnych ľudí, ktorých by sa mohli snažiť podviesť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Dedičstvo alebo podvod (Dedičské právo)

Dobrý deň, manželke prišiel email od advokáta z USA, že hľadá príbuzných jeho klientov, ktorí zahynuli pri auto nehode a majú na účte veľkú čiastku, z ktorej 45 % môžeme dostať my. Požaduje osobne údaje ale len meno, priezvisko, adresu a tel. číslo teda žiadne číslo účtu ani iné hesla a pod. Príde mi to ako podvod, ale na celej veci je zaujímavé, že pred pár rokmi sme potrebovali vysporiadať pozemok a dlho sme nemohli obnoviť jedno dedičské konanie po jednej pani narodenej ešte koncom 19 storočia, pretože sme nemali o nej info nakoniec sme zistili, že ide o príbuznú manželkinej babky, ktorá emigrovala do USA aj s manželom. Neskôr sa nám ozval cez email jej pravnuk, ktorý hľadal príbuzných na Slovensku
Písal aj niečo o tom, že podnikajú s ropou a zhodou náhod aj v tomto emaili teraz sa spomína ropná spoločnosť respektíve nejaká sieť benzínok a aj meno zosnulého je povedome.

Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičstvo alebo podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.03.2020)

Dobrý deň, ako ste uviedli na začiatku Vašej správy, takéto konanie je vo veľkej miere podozrivé a často spojené s podvodom. Ak si chcete byť istý, vyžiadajte informácie z viacerých strán. Jednak vyžiadajte ďalšie informácie o prebiehajúcom dedičskom konaní od advokáta (nech Vám pošle rozhodnutie o začatí dedičského konania), následne budete môcť túto informáciu overiť priamo na úrade v USA, na ktorom prebieha údajné dedičské konanie. Rovnako sa skúste skontaktovať s Vaším príbuzným v USA, či má o tejto veci nejaké informácie. Ak sa Vám potvrdia informácie o dedičskom konaní z viacerých zdrojov, nemusí sa jednať o podvod. Prioritne však k tomu pristupujte obozretne a opatrne. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Dedičstvo alebo podvod (Dedičské právo)

Dobrý deň, aj keď to dar dedičstva.

Odpoveď: Dedičstvo alebo podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.02.2020)

Dobrý deň, neviem čo máte na mysli pod darom dedičstva. Ak ide o spísanie závetu, kde chce nejaká osoba odkázať Vášmu synovi peniaze, tak áno, je potrebné na tento úkon poskytnúť osobné údaje. To však odporúčame spraviť tak, že osobne sa Váš syn zúčastní vyhotovenia závetu, aby mal istotu, že jeho osobné údaje nebudú zneužité.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Dedičstvo alebo podvod (Dedičské právo)

Dobrý deň, synovi prišiel e-mail od nejakej pani, že mu chce darovať určitú časť peňazí s tým, že to vybaví jej notár ten chcel od neho osobne údaje, ktoré sme zatiaľ neposlali syn je študent na strednej škole to jediné im napísal nechápem čo by mohli chcieť, keď vedia, že je bez príjmu. Notárovi sme odpísali, že to s ním bude riešiť právnik a on súhlasil. Ako máme vedieť, či to nie je nejaký podvod prosím pomôžte nám.

Odpoveď: Dedičstvo alebo podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 30.01.2020)

Dobrý deň, takéto konanie je neštandardné a nesie znaky podvodu. Osobné údaje nikomu v požadovanom rozsahu neposkytujte, nakoľko by ich mohli zneužiť. V prípade, že pani naozaj chce Vášmu synovi darovať peniaze, to môže spraviť aj prevodom na jeho bankový účet bez nutnosti vyhotovenia notárskej zápisnice. Ak dochádza k odovzdaniu daru pri darovaní, nie je potrebná písomná darovacia zmluva.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Dedičstvo alebo podvod (Dedičské právo)

Dobrý deň, prišiel mi testament na email z Francúzska, aby som to podpísala a k tomu som poslala svoje údaje pas a občiansky, poprosím ako viem, či sa jedna o podvod, či pravdu ?

Odpoveď: Dedičstvo alebo podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.05.2019)

Dobrý deň,

základná a jednoduchá otázka je či ste vôbec poznali poručiteľa ? Ale to je len naša poznámka.

Neodporúčame posielať ani prefotený OP a ani pas.

Postup odosielateľa emailu v dedičských veciach jej viac ako neštandardný.

Dovoľujeme si Vás usmerniť, aby ste sa s emailom /nepíšete od koho/ obrátili s pomocou na Veľvyslanectvo SR v Paríži /https://www.mzv.sk/web/pariz/konzularne_informacie/.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Dedičstvo alebo podvod (Dedičské právo)

Dobrý deň, Vám prajem mala by som na Vás jednu otázku došli mi maili z Toga že som zdedila nejaké peniaze zamotali sa do toho viacerí už a chcú odo mňa sumu 350 €, ja som im zatiaľ neposlala, lebo mám pocit, že je to podvod buďte tak dobrý a poraďte mi, že čo mám ďalej robiť majú moje údaje o banke, a tak tiež prefotený občiansky preukaz čakám na Vašu skorú odpoveď mám obavy teraz o všetko. S pozdravom Oláhová.

Odpoveď: Dedičstvo alebo podvod

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.10.2018)

Dobrý deň, 

na podobné emaily ani neodpovedajte, jedná sa o podvod. 

Predpokladáme, že Vám napísali, že 350 € máte poslať preto, aby oni mohli peniaze poslať Vám, že je to poplatok za prevod prípadne daň.

Žiadne peniaze neposielajte, lebo žiadne dedičstvo neexistuje.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk