Napadnutie zámennej zmluvy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trenčín

Otázka: Napadnutie zámennej zmluvy

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či je možné napadnúť zámennú zmluvu dvoch bytov. Moji rodičia sa rozviedli v roku 2005 a ja som bezplatne vymenila svoj 2-izbový byt za ich 3-izbový, ktorý som získala spoločne s manželom. Moji rodičia túto zmluvu podpísali, avšak majetkové vyrovnanie sa uskutočnilo až o tri a pol roka neskôr. Aktuálne mám so svojím manželom súdny spor týkajúci sa tohto bytu. Pred tým, ako sme sa zobrali, som ako slobodná žena vlastnila 2-izbový byt. Keď sme sa vzali, uhradila som bytovému družstvu zostávajúcich 2800 SK a manžel sa dostal do LV, hoci nič nekúpil. V roku 2005 sme tento byt vymenili s rodičmi, ako som už uviedla. Rada by som vedela, či je možné túto zmluvu ešte napadnúť, aby bola neplatná. Rozhodnutie by bolo pre mňa jednoduchšie, keby sa súdil len o 2-izbový byt. Ďakujem.

Odpoveď: Napadnutie zámennej zmluvy

Dobrý deň,

žiaľ vo Vašom prípade z Vami opísaných skutočností nemožno vyvodiť žiadny dôvod neplatnosti uzavretej zámennej zmluvy, nakoľko z otázky nevyplýva žiadna skutočnosť, s ktorou zákon spája absolútnu neplatnosť daného právneho úkonu.

Hoci Vaši rodičia už boli rozvedený v čase uzavretia zámennej zmluvy a teda už v danom čase ich bezpodielové spoluvlastníctvo neexistovalo, podľa Občianskeho zákonníka ako aj ustálenej judikatúry sa aj po zániku BSM až do majetkového vyporiadania už zaniknutého BSM spravujú vzťahy bývalých manželov podľa ustanovení o bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Teda hoci ich manželstvo a ani BSM už v čase uzavretia zámennej zmluvy neexistovalo, no uzatvárali zámennú zmluvu ako bezpodieloví spoluvlastníci daného bytu, ide o platný právny úkon, na ktorý boli oprávnení.