Dobrý deň,
pokiaľ ide o zámennú zmluvu, na ňu sa použijú ustanovenia o kúpnej zmluve s tým, že podľa zámennej zmluvy si zmluvné strany vymieňajú vec za vec, a to tak, že každá zo strán sa považuje ohľadne veci, ktorú výmenou dáva, za predávajúcu stranu, a ohľadne veci, ktorú výmenou prijíma, za kupujúcu stranu.
V ostatnom sa aplikujú ust. § 588 Občianskeho zákonníka s tým, že ako kúpna cena sa neuvádza, nakoľko sa jedná o výmenu veci za vec. V zmluve musí byť riadne definovaný predmet zámeny, ťarchy a popis nebytového priestoru - garáže v zmysle zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Čo všetko má obsahovať zmluva je ustanovené aj v zákone o katastri nehnuteľností. Ak by ste potrebovali s vypracovaním zmluvy pomôcť neváhajte vyhľadať advokáta. Vlastnícke právo sa nadobúda až vkladom do katastra nehnuteľností, presne ako uvádzate. Preto spolu so zmluvou vypracujte aj návrh na vklad. Jeho prílohou bude 2x zmluva o prevode. S vkladovým konaním je spojená poplatková povinnosť. Ak nebudete návrh podávať elektronicky a nebudete chcieť, aby kataster rozhodol v zrýchlenom konaní, výška poplatku je 66,- EUR.
Kataster je ten, kto prevodovú zmluvu kontroluje. Preto je dôležité dať si na tejto záležať. Totiž následkom toho, že zmluva nebude správna, môže byť až zastavenie konania o povolení vkladu, dôsledkom čoho neprejde vlastnícke právo a de facto sa prevod neuskutoční.