Ako postupovať pri spísaní zámennej zmluvy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Ako postupovať pri spísaní zámennej zmluvy?

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, ako môžeme postupovať v nasledujúcom probléme: S otcom spoločne bývam v byte, ktorý patrí jemu - výlučné vlastníctvo nadobudol dedením po smrti manželky. Chceli by sme sa však presťahovať do domu, kde by sme s predávajúcimi chceli uzavrieť zámennú zmluvu s tým, že v rámci kúpnej zmluvy by bol dom vyplatený zamenou a s doplatkom určitej sumy cez hypotéku. Je takýto postup možné uplatniť, alebo je nutné spraviť kúpno-predajné zmluvy na obidve strany? Je v takomto prípade možné vôbec spraviť zámennú zmluvu? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri spísaní zámennej zmluvy?

Dobrý deň, zámennou zmluvou je možné previesť (zameniť) všetky druhy nehnuteľností, a to buď bezodplatne alebo s určitým finančným vyrovnaním. Zámenná zmluva v takom prípade v sebe zahŕňa ako keby dve kúpne zmluvy, pričom si zamieňajúci nehnuteľnosti zamenia. Ako som uviedol, je to možné bezodplatne alebo aj s určitou odplatou. V tomto smere nie ste ničím viazaný a v plnom rozsahu sa uplatňuje tzv. zmluvná sloboda. Tzn. že sa s druhým zamieňajúcim môžete dohodnúť na výške finančnej odplaty a tiež na spôsobe vyplatenia. Jediné, na čo si treba dať pozor, sú obligatórne náležitosti kúpnej zmluvy v prípade prevodu bytu. Tie sú upravené v zákone číslo 182/1993 Z.z. Bez toho, aby zámenná zmluva obsahovala zákonom vyžadované náležitosti, okresný úrad - katastrálny odbor nezapíše vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Rovnako je dôležité, že v zmysle zákona o katastri nehnuteľnosti musí mať prevádzajúca osoba na zmluve úradne overený podpis. Pri zámennej zmluve musia mať obe zmluvné strany úradne overené zmluvy.