Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Vymáhačská spoločnosť a splátkový kalendár ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vymáhačská spoločnosť a splátkový kalendár ?

Dobrý deň, môj dlh vo výške 725 eur bol postúpený inkasným spoločnosti. Je možné s inkasnou spoločnosťou dohodnúť splátkový kalendár? Ďakujem.

Odpoveď: Vymáhačská spoločnosť a splátkový kalendár ?

Dobrý deň, vo vami uvedenom prípade je podstatné to, kedy a koľko ste si požičali, ako aj od koho, a kedy ste uhtradili poslednú splátku.

Predpokladáme, že v zmluve o spotrebiteľskom úvere je uvedené, že pri neuhradení niektorej splátky sa stáva splatný celý dlh naraz. Ak je to tak, potom platí všeobecná premlčacia doba 3 roky podľa ust. § 101 Občianskeho zákonníka, ktorá plynie od prvého dňa, keď sa právo mohlo uplatniť prvý krát. Ak ste teda poslednú splátku uhradili pred viac ako 3 rokmi a zo strany veriteľa /banka, nebanková spoločnosť/ nepodali návrh na súd, potom je nárok veriteľa premlčaný. Preto v tomto prípade neodporúčame podpísať uznanie dlhu, dohodu o splátkach, dohodu o zrážkach zomzdy, prípadne listinu o splátkach, ako ani listinu, z ktorej by vyplývalo, že pri čiastočnej úhrade dlhu vám zostatok odpustia.
To, že došlo k postúpeniu pohľadávky z veriteľa /banka, nebanková spoločnosť/ na vymáhačskú spoločnosť, neznamená, že došlo k prerušeniu plynutia premlčacej doby, premlčacia doba plynie naďalej od splatnosti dlhu.

Keďže vaše doklady nepoznáme, nevidíme ich, nepodpisujte vymáhačskej spoločnosti žiadny splátkový kalendár, lebo by ste mohli uznať premlčaný dlh. Je vecou veriteľa, aby si ustrážil plynutie premlčacej doby, keďže doba 3 rokov je dostatočne dlhá na to, aby vykonal potrebné právne kroky, aby došlo k uspokojeniu jeho pohľadávky voči vám. Predpokladáme, že keďže došlo k postúpeniu pohľadávky na vymáhačskú spoločnosť /inkasná spoločnosť/, že pohľadávka veriteľa je premlčaná. To je obvyklý postup veriteľov /banky/.

Odporúčam kontaktovať advokáta s dokladmi.

Môžete kontaktovať aj našu adovkátsku kanceláriu.