Dobrý deň, možné je, aby vnuk poručiteľa dedil namiesto svojho otca, ak sa otec vzdá dedičstva. Podľa zásad dedenia zreteľne vyplýva, že ak sa dedič (otec) vzdá svojho podielu, môže jeho miesto prijať potomok, ktorým je v tomto prípade vnuk.
Napriek tomu, že vnuk ešte nie je plnoletý, jeho záujmy a práva ako dediča môžu byť zabezpečené ustanovením opatrovníka na jeho zastupovanie v dedičskom konaní. Je dôležité sa uistiť, že rozhodnutie vzdať sa dedičstva otcovi ani jeho synovi nespôsobí finančné ťažkosti, najmä ak je jeho otec ako zákonný dedič zadlžený.
V zmysle ust. § 42a/ Obč. zákonníka sa veriteľ môže domáhať odporovateľnosti tohto právneho úkonu :
"(1) Veriteľ sa môže domáhať, aby súd určil, že dlžníkove právne úkony podľa odsekov 2 až 5, ak ukracujú uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky, sú voči nemu právne neúčinné. Toto právo má veriteľ aj vtedy, ak je nárok proti dlžníkovi z jeho odporovateľného právneho úkonu už vymáhateľný alebo ak už bol uspokojený."
Odporúčam konzultovať konkrétnu situáciu s advokátom, aby sa zabezpečil správny postup a ochrana záujmov vnuka v dedičskom konaní.