Náležitosti návrhu na rozvod manželstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Žilina

Otázka: Náležitosti návrhu na rozvod manželstva

Dobrý deň. Prosím Vás, mohli by ste mi poradiť, ako formulovať návrh na rozvod manželstva? S manželkou sme sa zosobášili v roku 1993. Približne desať rokov naše manželstvo fungovalo, no potom sme sa jeden druhému odcudzili a citovo sme vychladli až tak, že sa manželka v roku 2012 odsťahovala z domu mojich rodičov, kde sme spoločne bývali, ku svojim rodičom. Odvtedy spolu nekomunikujeme, nevedieme spoločnú domácnosť a ani intímne spolu nežijeme. Spoločný majetok nemáme. Z manželstva pochádzajú dvaja synovia, narodení v roku 1994 a 1997. V súčasnosti sú už obaja dospelí, finančne nezávislí a žijú samostatne. Čo by som mal uviesť v návrhu na rozvod manželstva a aké prílohy sú k tomu potrebné? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Náležitosti návrhu na rozvod manželstva

Dobrý deň,

konanie o rozvod manželstva je upravené v § 92 až 100 zákona č. 161/2015 Z. z. Civilného mimosporového poriadku (ďalej len "CMP").

Návrh na rozvod manželstva sa podáva na okresnom súde, v obvode ktorého mali manželia posledné spoločné bydlisko - ak aspoň jeden z manželov aj v súčasnosti v obvode tohto súdu býva. Ak takého súdu niet, návrh sa podáva na okresnom súde, v obvode ktorého má trvalý pobyt ten manžel, ktorý návrh nepodáva.

V návrhu je vhodné uviesť všetky Vami už v otázke popísané skutkové okolnosti, a to tak, aby z nich vyplynulo že vzťahy medzi Vami sú vážne narušené a trvalo rozvrátené a ani nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia.

Rovnako je potrebné uviesť údaje kedy a kde bolo manželstvo uzatvorené (a priložiť sobášny list), informáciu o tom, že z manželstva pochádzajú dve deti (treba priložiť ich rodné listy), ktoré sú ale už dospelé.