Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Možno za trvania manželstva nadobudnúť majetok do podielového spoluvlastníctva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Možno za trvania manželstva nadobudnúť majetok do podielového spoluvlastníctva?

Je možné nadobudnúť nehnuteľný majetok do podielového spoluvlastníctva manželov za trvania manželstva? Myslel som si, že nie, ale mám pred sebou kúpnu zmluvu, podľa ktorej manželia kúpili byt za trvania manželstva do podielového spoluvlastníctva, pričom každý má podiel 1/2. Toto už aj kataster zapísal. Pri rozvode však nastáva problém s vysporiadaním bezpodielového spoločného majetku. Ďakujem.

Odpoveď: Možno za trvania manželstva nadobudnúť majetok do podielového spoluvlastníctva?

Dobrý deň, nadobudnutie nehnuteľnosti manželmi do podielového spoluvlastníctva je možné. V prípade nadobudnutia nehnuteľností darovaním resp. z titulu dedenia sa majetok nestáva súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM).  Taktiež nie je predmetom BSM vec, ktorá bola získaná za prostriedky patriace výlučne jednému z manželov, pričom však rozhoduje aj vôla nadobudnúť vec do tohto režimu vlastníctva. Za trvania manželstva môže dôjsť aj k zrušeniu BSM, v dôsledku čoho od tohto okamihu nadobúdajú manželia spoločnými úkonmi majetkové hodnoty do podielového spoluvlastníctva. Pre záver, či vec patrí resp. nepatrí do BSM nie je rozhodujúci zápis v katastri nehnuteľností, ale všetky okolnosti nadobudnutia nehnuteľnosti. Podľa § 70 katastrálneho zákona, údaje katastra sú hodnoverné, ak sa nepreukáže opak.