POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Môžem dostať výpoveď počas PN?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môžem dostať výpoveď počas PN?

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o pomoc. Pracujem v špeciálnej škole ako nekvalifikovaný pedagogický zamestnanec - vychovávateľka v školskom klube a momentálne som na PN z dôvodu, že mám rizikové tehotenstvo. Pracovnú zmluvu mám na dobu neurčitú. Dnes mi z práce volali, že prišiel nejaký nový prípis a že nesmiem pracovať ďalej bez kvalifikácie. Z tohto dôvodu vraj so mnou musia ukončiť pracovný pomer. Moja otázka teda je, či ma môžu preto, že nesplňam kvalifikačné predpoklady, prepustiť aj počas PN? Na PN by som mala byť až do nástupu na materskú dovolenku. Mám nárok aj na nejaké odstupné? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môžem dostať výpoveď počas PN?

Dobrý deň, podľa § 63 ods. 1 pís. d) Zákonníka práce, zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď z dôvodov, ak zamestnanec nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce alebo tiež ak nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise. Zároveň platí, že zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz alebo v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky. Ak Váš zamestnávateľ pre výpoveď postupom podľa zákona dôvodne využije niektorú z podmienok podľa § 63 ods. 1 pís. d) Zákonníka práce, odstupné Vám nepatrí.