Trhová cena ornej pôdy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Košice

Otázka: Trhová cena ornej pôdy

Dobrý deň, rada by som sa informovala o trhovej cene ornej pôdy v katastrálnom území Zbudza. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Trhová cena ornej pôdy

Dobrý deň,

v súčasnosti neexistuje jeden cenový predpis, ktorý by stanovil jednotnú výšku ceny poľnohospodárskej pôdy, ktorou je aj orná pôda. Cenu pôda stanovujú viaceré právne predpisy, avšak v závislosti od účelu, na ktorý sa cena zisťuje, môže ísť o kúpu a predaj, zistenie vymeriavacieho základu dane, určenie výšky nájomného, zabezpečenie hypotekárneho úveru a i. Účel ceny pôdy ste však neuviedli. Pre kúpu a predaj medzi fyzickými a právnickými osobami platí cena, na ktorej sa vzájomne dohodnú zmluvné strany.Táto dohodnutá cena nepodlieha žiadnym zákonným obmedzeniam, a je nezávislá na hodnote poľnohospodárskeho pozemku vypočítaného, či už podľa znaleckého posudku, alebo podľa iných existujúcich právnych predpisov. Trhovú cenu ornej pôdy ovplyvňujú viaceré faktory (napr. dopyt a ponuka na mieste, druh pozemku, poloha pozemku, atraktívnosť lokality, infraštruktúra a i.).