Dobrý deň,
ak ste boli agentúrou dočasne pridelený k užívateľskému zamestnávateľovi, tak jednostranné ukončenie výkonu práce zamestnancom je možné, za podmienok dohodnutých v dohode o pridelení.
Podľa § 58 ods. 5 Zákonníka práce, "Písomná dohoda o dočasnom pridelení uzatvorená medzi zamestnávateľom a zamestnancom musí obsahovať najmä názov a sídlo užívateľského zamestnávateľa, deň, keď dočasné pridelenie vznikne, a dobu, na ktorú sa dočasné pridelenie dohodlo, druh práce a miesto výkonu práce, mzdové podmienky a podmienky jednostranného ukončenia výkonu práce pred uplynutím doby dočasného pridelenia. Tieto náležitosti musí obsahovať aj pracovná zmluva uzatvorená medzi agentúrou dočasného zamestnávania a zamestnancom, ak sa táto pracovná zmluva uzatvára na určitú dobu. Agentúra dočasného zamestnávania, ktorá uzatvára so zamestnancom pracovný pomer na určitú dobu, určí dobu trvania tohto pracovného pomeru dátumom jeho skončenia; to sa nevzťahuje na dočasné pridelenie z dôvodu uvedeného v § 48 ods. 4 písm. a)."
Podľa § 58 ods. 13 Zákonníka práce, "Dočasné pridelenie sa skončí uplynutím času, na ktorý sa dohodlo. Pred uplynutím tohto času sa končí dočasné pridelenie dohodou účastníkov pracovného pomeru alebo jednostranným skončením účastníkov na základe dohodnutých podmienok."
V opačnom prípade, ak máte uzatvorený klasický pracovný pomer, tak tento nie je možné ukončiť telefonicky. Ak by ste mali mať ukončený pracovný pomer, tak by Vám zamestnávateľ musel doručiť písomnosť, ktorou by bolo ukončenie pracovného pomeru.
Pracovný pomer zo strany zamestnávateľa je možné ukončiť písomnou výpoveďou, písomnou dohodou alebo písomným okamžitým skončením pracovného pomeru. Zároveň, je možné skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe zamestnanca, písomným oznámením.
Vo Vašom prípade o skončení pracovného pomeru dohodou nemôže ísť, nakoľko s tým by ste museli Vy súhlasiť, aby išlo o dohodu (§ 60 ZP).
O výpoveď zo strany zamestnávateľa tiež nemôže ísť, nakoľko ak ste PN, tak ste v ochrannej dobe, kedy Vám zamestnávateľ nemôže dať výpoveď. (§ 64 ZP).
Pri okamžitom skončení pracovného pomeru by ste museli byť odsúdený za úmyselný trestný čin, alebo by ste museli porušiť pracovnú disciplínu závažným spôsobom (§ 68 ZP).
Takže vo Vašom prípade prichádza do úvahy, iba skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe.
Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."
Podľa § 72 ods. 1 Zákonníka práce, "V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode, dojčiacou ženou a mužom na otcovskej dovolenke len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s tehotenstvom, materstvom alebo so starostlivosťou o narodené dieťa, a musí skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné."
Podľa § 64 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce,
"Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť
úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia."
Podľa § 68 ods. 1 Zákonníka práce,
"Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
a)
bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b)
porušil závažne pracovnú disciplínu."