Môže zamestnávateľ ukončiť pracovné pomery v prípade predaja firmy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môže zamestnávateľ ukončiť pracovné pomery v prípade predaja firmy?

Dobrý deň. Od 1. apríla 2011 som zamestnaná vo firme ako vedúca predajne. Od 14. novembra 2014 som na pracovnej neschopnosti (operácia chrbtice). Dňa 20. mája 2015 mi môj zamestnávateľ telefonicky oznámil, že prevádzku predáva inému majiteľovi k dňu 1. júna 2015, a to vrátane zamestnancov. Rovnaký deň toto oznámil i ostatným zamestnancom. Plánuje všetkým vypovedať zamestnanský pomer dohodou, bez nároku na odstupné. Ako by mal postupovať v mojom prípade, keďže som na pracovnej neschopnosti? Viem, že môj pracovný pomer môže byť ukončený so mnou iba s mojim súhlasom. Ale môže so mnou nový zamestnávateľ podpísať novú pracovnú zmluvu v dobe mojej pracovnej neschopnosti? Ak by mi dali dodatok k pracovnej zmluve (delimitačný protokol?), v ktorom by sa menil iba zamestnávateľ a ak by mi môj zdravotný stav neskôr nedovolil vykonávať prácu podľa zmluvy s terajším zamestnávateľom a ukončila by som pracovný pomer zo zdravotných dôvodov, mala by som nárok na odstupné podľa odpracovaných rokov od začiatku pracovnej zmluvy alebo by sa mi počítal odpracovaný čas iba u nového zamestnávateľa? Ako by to bolo v prípade zamestnancov, ktorí momentálne pracujú a podpíšu zmluvy s novým zamestnávateľom k 1. júnu 2015? Budú musieť mať skúšobnú dobu a nárok na dovolenku až po troch mesiacoch?

Odpoveď: Môže zamestnávateľ ukončiť pracovné pomery v prípade predaja firmy?

Dobrý deň, v zmysle § 27 Zákonníka práce, ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Taktiež, ak sa prevádza hospodárska jednotka, ktorou je na účely tohto zákona, zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa alebo ak sa prevádza úloha alebo činnosť zamestnávateľa alebo ich časť k inému zamestnávateľovi, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči prevedeným zamestnancom na preberajúceho zamestnávateľa. Preberajúcim zamestnávateľom je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom pokračuje ako zamestnávateľ voči prevedeným zamestnancom. U uvedeného vyplýva, že všetky práva a povinnosti z pracovných pomerov prechádzajú na nového zamestnávateľa a doterajší zamestnávateľ s Vami a ani ostatnými zamestnancami nemôže jednostrannými právnymi úkonmi ukončiť pracovné pomery.  Ide o prechod práv a povinností zo zákona. Iba v prípade, ak sa zamestnancovi prevodom majú zásadne zmeniť pracovné podmienky a zamestnanec s ich zmenou nesúhlasí, pracovný pomer sa považuje za skončený dohodou ku dňu prevodu. Zamestnávateľ vtedy vydá zamestnancovi písomný doklad o skončení pracovného pomeru, pričom zamestnancovi patrí odstupné.  Taktiež platí, že zamestnávateľ je povinný najneskôr jeden mesiac pred tým, ako dôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov, písomne informovať zástupcov zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, priamo zamestnancov o dátume alebo navrhovanom dátume prechodu, dôvodoch prechodu, pracovnoprávnych, ekonomických a sociálnych dôsledkoch prechodu na zamestnancov, plánovaných opatreniach prechodu vzťahujúcich sa na zamestnancov.