Môže mať ďalší sobáš vplyv na výšku výživného?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Môže mať ďalší sobáš vplyv na výšku výživného?

Dobrý deň. Mám rodičovskú dohodu potvrdenú súdom so svojím ex-partnerom, s ktorým sme neboli manželmi. Syn bol zverený do jeho starostlivosti. Ex-partner neraz nedodržiaval termíny, kedy sme sa mali so synom stretnúť, dokonca mi bránil v stretávaní. Pripady som neúspešne riešila so sociálnym úradom aj políciou. Následne som podala návrh na zverenie syna do mojej opatery, ktorý bol zamietnutý, keďže syn je už v starostlivosti otca. Potom som podala návrh na výkon súdneho rozhodnutia. To bolo pred štyrmi rokmi. Trikrát bola rozhodnutá vec v môj prospech, avšak ex-partner sa sústavne odvoláva. Môže sa opakovane odvolávať donekonečna? Táto situácia trvá už veľmi dlho, a za tú dobu ho ovplyvnil natoľko, že syn už aj sám odmietá so mnou komunikovať. Neviem, čo ďalšie v tejto veci môžem podniknúť. Ak momentálne prídem po syna, už aj on odmieta so mnou ísť. Má totiž dvanásť rokov. Mám ešte jednu otázku. Chceme si so svojím novým priateľom založiť rodinu. Bola som avšak upozornená, že by sme sa nemali zosobášiť, nakoľko môj priateľ má vysoký príjem a môj ex-partner, ktorý je nezamestnaný, začne žiadať navýšenie výživného. Obávam sa, že by výživné začal zneužívať ako "svoj zdroj" príjmu. Môže sa tak stať po našom sobáši? Naše sobášení je pre nás veľmi dôležité, keďže chceme deti vychovávať v riadnom zväzku. Takto by ma môj ex-partner mal v šachu ešte niekoľko rokov.

Odpoveď: Môže mať ďalší sobáš vplyv na výšku výživného?

Dobrý deň, pre Vášho bývalého partnera svedčia viaceré nepriaznivé okolnosti, pre ktoré je prinajmenšom diskutabilné rozhodnutie súdu, ktorým Vám zamietol návrh na zverenie syna do Vašej starostlivosti. Váš bývalý manžel nerešpektoval súdne rozhodnutie a bránil Vám v styku so synom, zjavne emocionálne ovplyvňuje dieťa tak, aby Vám umožnil so synom udržiavať zdravý a prospešný citový vzťah, ktorý je medzi dieťaťom a jeho matkou a v neposlednom rade je bez stáleho zamestnania - príjmu, čo má pravdepodobne dosah na životnú úroveň Vášho dieťaťa. Odporúčam Vám preto podať nový návrh o zmenu rozhodnutia o zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti, v ktorom poukážete na všetky tieto pre dieťa nepriaznivé skutočnosti, prípadne žiadajte striedavú osobnú starostlivosť. Nakoľko nepoznám všetky konkrétne skutočnosti týkajúce sa Vášho prípadu a s ohľadom na neznámy obsah Vašich návrhov a žiadosti adresovaných súdu a štátnym orgánom, nedokážem Vám úplne určiť presnú postupnosť krokov, ktoré nasledovať. Pre určenie výšky výživného je dôležitým faktorom aj celková životná úroveň povinného rodiča, ktorá sa môže zmeniť v prípade uzatvorenia manželstva, keďže manželia majú voči sebe vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Opäť však platí, že uvedená skutočnosť môže ale aj nemusí mať vplyv na rozsah vyživovacej povinnosti k dieťaťu, a to v závislosti od konkrétnych okolností Vášho prípadu.