Môže exekútor siahnuť na dom ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Môže exekútor siahnuť na dom ?

Dobrý deň. Domácnosť čelíme určitým problémom. Mama si vzala pôžičky od viacero nebankoviek. Keďže pobiera len polovičný invalidný dôchodok, nie je schopná ich včas splácať. Nebola ochotná nám o tom poskytnúť viac informácií, no našli sme dokumenty od vymáhačských spoločností. Rodinný dom, v ktorom bývame, je na meno otca, ktorý je jeho jediným vlastníkom. Chcel by som sa opýtať, či môže exekútor alebo vymáhačská spoločnosť siahnuť na dom. Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Môže exekútor siahnuť na dom ?

Dobrý deň,

pokiaľ ide o otázku, či môže exekútor siahnuť na dom, k tomu uvádzame:

Ak som situáciu správne pochopil, Vaša otázka smeruje k možnosti exekúcie nehnuteľnosti – rodinného domu. Podľa § 134 ods. 1 Exekučného poriadku pre exekúciu predajom nehnuteľnosti platí, že:

Exekúciu predajom nehnuteľnosti možno vykonať len vtedy, ak oprávnený s exekúciou predajom nehnuteľnosti označenej v upovedomení o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti (ďalej len "upovedomenie o začatí exekúcie") súhlasí a ak sa preukázalo, že nehnuteľnosť je vo vlastníctve povinného.

Podľa § 167 a nasl. Exekučného poriadku upravujúce zriadenie exekučného záložného práva na nehnuteľnostiach:

Podľa § 170 (ak je nehnuteľnosť zapísaná v katastri nehnuteľností) a § 175 (ak nehnuteľnosť nie je zapísaná v katastri nehnuteľností) Exekučného poriadku:

Exekučné záložné právo možno zriadiť, len ak sa preukázalo, že nehnuteľnosť je vo vlastníctve povinného.

V danom prípade bude teda dôležité, kto je ako vlastník zapísaný v katastri nehnuteľností, pokiaľ je výlučným vlastníkom to iba Váš otec, na rodinný dom by Vám nemal nikto žiadnym spôsobom siahnuť (keďže ide o rodinný dom, tak predpokladám, že je zapísaný v katastri nehnuteľností).

Odpoveď na otázku, či môže exekútor siahnuť na dom je vo Vašom prípade negatívna. Exekútor nemôže siahnuť na dom.