Prejdú na mňa priateľove dlhy po svadbe?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Prejdú na mňa priateľove dlhy po svadbe?

Dobrý deň, môj priateľ má exekúcie v sume približne 3 000 €, ktoré začína splácať. Sme zasnúbení, avšak obávam sa, že v prípade, ak by sme sa vzali a manžel by prestal splácať dlh, budú mi zrážky strhávané z mojej mzdy. Navyše, som vlastníčkou bytu a chcela by som sa informovať, či by mohli naň prípadne siahnuť v prípade, že by sme po sobáši prestali splácať alebo meškali so splátkou. Vopred ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Prejdú na mňa priateľove dlhy po svadbe?

Dobrý deň,

pokiaľ dlh Vášho priateľa vznikol pred uzavretím Vášho spoločného manželstva nepatrí do BSM (bezpodielového spoluvlastníctva mnaželov). Exekútor nemôže siahnuť na majetok, ktorý patrí do Vášho výlučného vlastníctva. Rovnako nemôže siahnuť na majetok ,ktorý bude patriť do BSM (v tej časti ktroá patrí Vám). Nebude môcť vydať exekučný príkaz, aby zrážal dlh z Vašej mzdy. To isté platí pre byt. Pokiaľ je byt Vašim výlučným vlastníctvom a nie je napr. spoluvlastníctvom Vašim a Vášho priateľa, potom nebude môcť exekútor postihnúť ani tento byt. Ak to zhrniem, na to, aby mohol exekútor siahnuť aj na majetok, ktorým ste do BSM prispela Vy (napr. mzdou a podobne) musel by dlh vzniknúť počas manželstva. Dlh teda bude musieť vymáhať len z majetku Vášho priateľa, resp. z majetku ktorým on prispel do prípadného BSM, nie z Vášho.