Môže nám exekútor zobrať dom?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Nitra

Otázka: Môže nám exekútor zobrať dom?

Dobrý deň, máme taký problém a keďže nemáme peniaze na advokáta a potrebujeme si vyžiadať radu, obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc. Stalo sa, že máme hypotéku na rodinný dom a nakoľko sme obaja stratili prácu, mierne sme sa dostali do finančných ťažkostí. Napriek tomu hypotéku stále platíme. Môj manžel má však u nebankovej spoločnosti pôžičku, ktorá činí 1 180,27 EUR. Nedávno sme dostali list od právnika, v ktorom nás upozorňuje na možnú exekúciu na majetok, konkrétne na náš rodinný dom, pretože iný majetok nevlastníme. Chcela by som sa teraz opýtať, môžu nám skutočne zobrať rodinný dom?

Odpoveď: Môže nám exekútor zobrať dom?

Dobrý deň. Podľa súčasnej právnej úpravy Vám súdny exekútor nemôže siahnuť na nehnuteľnosť pokiaľ pohľadávka neprevyšuje 2.000 €. V takomto prípade môže byť zriadené exekučné záložné právo k nehnuteľnosti, v ktorej má povinný (dlžník) hlásený trvalý pobyt alebo prechodný pobyt, avšak takáto nehnuteľnosť nemôže byť predaná. Exekúciu predajom nehnuteľnosti, v ktorej má povinný (dlžník) prihlásený trvalý pobyt alebo prechodný pobyt možno vykonať iba výnimočne, na základe schválenia súdu, ak sú voči povinnému vedené viaceré exekúcie, v ktorých sa vymáhajú pohľadávky prevyšujúce v súhrne 2.000 € a exekútor preukáže, že peňažná pohľadávka nemôže byť vymožená iným spôsobom.

Súdy opakovane riešili (a aj opačne), že či je možné viesť exekúciu (dražbu) na dom ak je tam záložné právo banky na základe hypotéky a ak banka nesúhlasí s dražbu.

Ústavný súd uviedol, že ak záložný veriteľ (banka) nesúhlasí so súdnou exekúciou, nemožno ju viesť. Ústavný súd tiež uviedol, že cieľom § 151h ods. 6 Občianskeho zákonníka je zvýšená právna ochrana záložného veriteľa vo vzťahu k uplatneniu práva na exekučné konanie na veci zaťažené zálohom. Záložný veriteľ, ako prednostný veriteľ, má mať najsilnejšie postavenie pri uspokojovaní svojich pohľadávok zo zálohu, a jeho právo by nemalo byť obmedzované ani záložnými veriteľmi so záložnými právami, ktoré vzniknú neskôr. Vyslovil ale aj názor, že nejde o bezlimitné uplatňovanie tohto princípu, teda, že na druhej strane toto neznemožňuje a nemôže úplne znemožniť uplatňovanie práv ostatných veriteľov voči dlžníkovi.