Máte
otázku?

Môže byť dohoda o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bezodplatná?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Trenčín

Otázka: Môže byť dohoda o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bezodplatná?

Dobrý deň, mám otázku ohľadom možnosti uvedenia bezplatného prevodu v dohode o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, v sekcii "Kúpna cena". Spoluvlastníci sa dohodli na prevode na väčšinového spoluvlastníka bez nákladov. V prípade, že predmetný pozemok vlastní manžel v 3/4 podiele z celku a jeden synovec aj jedna neter každý po 1/8 podiele z celku, musíme tento prevod riešiť cez darovaciu zmluvu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môže byť dohoda o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bezodplatná?

Dobrý deň, dohoda o zrušení a vysporiadaní podielového spoluvlastníctva môže byť aj bezodplatná. Môžete teda uzavrieť dohodu o tom, že nadobúdateľ nebude nič vyplácať za nadobudnutý podiel.

Zmluvu si môžete vypracovať sami alebo Vám ju môže vypracovať advokát. Pokiaľ zmluvu advokát autorizuje (okrem iného), správny poplatok na katastri môže byť len 18 eur (namiesto 66).

Trápi vás "Môže byť dohoda o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bezodplatná?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Môže byť dohoda o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bezodplatná? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako mám napísať dohodu o majetku, keď máme zrušené BSM, aj keď sme manželia. Manžel mi chce nechať celý rodinný dom. Ďakujem.

Odpoveď: Môže byť dohoda o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bezodplatná?

(odpoveď odoslaná: 07.11.2022)

Dobrý deň,

teraz musíte uzavrieť dohodu. Ak ste sa doposiaľ nevyporiadali, tak môžete aj v rámci vyporiadania urobiť to, že sa dohodnete, že celý dom nadobudnete Vy.

Táto dohoda musí mať písomnú formu a bude potrebný tiež návrh na vklad do katastra nehnuteľností. Podpisy treba tiež overiť u oboch manželov. Ak ste nikdy dohodu o vyporiadaní nerobili, môžete sa obrátiť na advokáta, ktorý za vás vybaví celý prevod aj katastrom.

Vlastnícke právo prejde na Vás až zápisom na katastri.

Ak s tým budete chcieť pomôcť, dajte mi vedieť. Táto právna služba by však bola už spoplatnená. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Môže byť dohoda o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bezodplatná? (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa informovať ohľadom podielového spoluvlastníctva. Môj priateľ sa rozviedol v roku 2011 a s bývalou manželkou sa dohodli, že byt a hypotéka ostane jemu a on jej vyplatí istú sumu. Túto sumu jej vyplatil, avšak bez akéhokoľvek potvrdenia. Po 7 rokoch teda došlo k podielovému spoluvlastníctvu, čo znamená, že polovica bytu patrí jej. Rádi by sme zistili, ako vieme zaistiť, aby si môj priateľ mohol prepísať byt na svoje meno. Či je to možné prostredníctvom nejakej dohody, darovacej zmluvy, alebo kúpnej zmluvy. Taktiež by sme chceli vedieť, či má ona ešte nejaký nárok na niečo. Ďakujem.

Odpoveď: Môže byť dohoda o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bezodplatná?

(odpoveď odoslaná: 06.09.2018)

Dobrý deň. Vzhľadom na to, že Váš priateľ zrejme do troch rokov od právoplatnosti rozvodu manželstva neuzavrel so svojou bývalou manželkou dohodu o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov, byt ktorý bol v tomto spoluvlastníctve prešiel v súlade s ustanovením § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka do ich podielového spoluvlastníctva.

Ak má dôjsť k riadnemu zrušeniu a vyporiadaniu takto vzniknutého podielového spoluvlastníctva, je potrebnú uzavrieť dohodu, na základe ktorej sa následne vykoná vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností v prospech Vášho priateľa. Touto dohodou by mala byť dohoda o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. K nehnuteľnosti musí byť zmluva písomná, inak je absolútne neplatná. Teda ako keby neexistovala. Peniaze, ktoré jej dal sú bezdôvodným obohatením.


Podotázka: Môže byť dohoda o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bezodplatná? (Spoluvlastníctvo)

Potreboval by som napísať zmluvu na vysporiadanie nehnuteľnosti a pozemku, kde sme s bratom obaja vlastníci, avšak len v mojom mene.

Odpoveď: Môže byť dohoda o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bezodplatná?

(odpoveď odoslaná: 22.12.2015)

Dobrý deň, so zmluvou na vysporiadanie spoluvlastníctva Vám môžeme pomôcť.  O akú nehnuteľnosť ide, byt alebo dom?V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Môže byť dohoda o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva bezodplatná?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.