Máte
otázku?

Darovanie


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trenčín

Otázka: Darovanie

Dobrý deň, chcem sa spýtať, akú finančnú čiastku môžem darovať synovi v hotovosti. Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie

Dobrý deň,

darovanie hotovosti synovi môžete uskutočniť bez väčších obmedzení, avšak je potrebné zohľadniť niektoré právne aspekty. Podľa platnej právnej úpravy môžete finančné prostriedky v hotovosti darovať do výšky 15 000 EUR. V tomto prípade nie je potrebné uzatvárať písomnú darovaciu zmluvu, hoci to môže byť vhodné. 

Novela zákona účinná od 01.07.2023 zjednotila zákaz vykonávať platby v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 15 000 eur pre fyzické aj právnické osoby.

Ak darovaná suma presahuje túto hranicu, odporúčam darovať prostriedky prostredníctvom bankového prevodu. V takomto prípade sa odporúča aj spísanie písomnej darovacej zmluvy. 

Trápi vás "Darovanie" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Darovanie

Dobrý deň, sme manželia už 54 rokov máme 2deti ktoré sa snami nekontaktuju bývame v dome na ktorý nemáme žiadny uver z toho dôvodu by sme chceli s manželom aby on svoju polovičku prepísal na mna ďakujeme za radu

Odpoveď: Darovanie

(odpoveď odoslaná: 28.07.2025)

Dobrý deň,

vo vašom prípade, ak chcete, aby manžel previedol svoj podiel na dome na vás, odporúčam postupovať nasledovne:

Najskôr je potrebné si uvedomiť, že ak ste dom nadobudli počas manželstva, pravdepodobne ide o spoločné vlastníctvo manželov (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov – BSM) podľa § 143 a nasl. Občianskeho zákonníka. V takom prípade nie je možné, aby manžel "prepísal svoju polovicu" na Vás, pretože v BSM nemáte určené podiely – vlastníctvo je spoločné a nerozdielne.

Ak by ste dom nadobudli pred manželstvom a je vo vašom podielovom spoluvlastníctve, potom je možné, aby váš manžel prepísal svoju polovicu na dome na vás. Môžete tak urobiť formou darovacej zmluvy, pričom podpis darcu na zmluve musí byť úradne overený. Vlastníctvo k nehnuteľnostiam sa nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností, preto po uzatvretí zmluvy bude ešte nutné podať návrh na vklad, ktorého prílohou bude darovacia zmluva. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Darovanie

Dobrý deň, chcem sa opýtať, naša mama nám chce so sestrou darovať humno, ktorého zastavaná plocha je približne 88 m². Bolo by možné, aby každá z nás vlastnila jednu polovicu? Dá sa to vôbec takto darovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie

(odpoveď odoslaná: 17.07.2025)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade je možné, aby Vaša mama darovala humno Vám a Vašej sestre tak, že každá z Vás bude vlastniť ideálnu polovicu, teda 1/2 podielu na nehnuteľnosti.

Podľa § 137 Občianskeho zákonníka môže byť nehnuteľnosť v podielovom spoluvlastníctve viacerých osôb, pričom veľkosť podielov môže byť určená v darovacej zmluve. Ak teda mama v darovacej zmluve výslovne uvedie, že Vám a Vašej sestre daruje každú ideálnu polovicu (1/2) humná, vznikne medzi Vami podielové spoluvlastníctvo.

Darovacia zmluva na nehnuteľnosť musí byť písomná a podpisy darcu musia byť úradne overené. Po uzavretí zmluvy je potrebné podať návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Vlastníctvo k nehnuteľnosti prechádza na obdarované osoby až povolením vkladu príslušným okresným úradom, katastrálnym odborom. 

Takýto spôsob darovania je bežný a v praxi často využívaný, pričom nie je potrebné, aby sa nehnuteľnosť fyzicky rozdeľovala, stačí, ak sa určí podiel každého spoluvlastníka.

Ak by ste chceli, aby každá z Vás mala konkrétnu časť humná (napríklad rozdelené na dve samostatné časti), bolo by potrebné vykonať rozdelenie nehnuteľnosti geometrickým plánom a následne zapísať do katastra dve samostatné parcely. 


Podotázka: Darovanie

Dobrý deň, moja otázka je: Môžem darovať nehnuteľnosť, ktorú som dostal darom pred 2 rokmi? Ďakujem.

Odpoveď: Darovanie

(odpoveď odoslaná: 12.12.2024)

Dobrý deň, darovanie nehnuteľnosti, ktorú ste získali darom pred dvoma rokmi, je vo všeobecnosti možné. Ako vlastník máte právo s nehnuteľnosťou disponovať a rozhodovať o jej prevode, vrátane darovania. V takom prípade musí byť darovacia zmluva písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť.

Dôležité je tiež zvážiť, či na nehnuteľnosti neviaznu žiadne právne ťarchy alebo obmedzenia, ktoré by mohli brániť darovaniu. Ak by ste chceli zarúčiť právnu čistotu, môžete si nechať ohodnotiť nehnuteľnosť znaleckým posudkom pred uskutočnením darovania.

Odporúčam vám uzavrieť písomnú darovaciu zmluvu s overením podpisov notárom alebo na matrike a zabezpečiť následný zápis v katastri nehnuteľností. Ak plánujete nehnuteľnosť darovať rodinnému príslušníkovi, proces by mal byť relatívne jednoduchý. Pokiaľ máte ďalšie otázky, odporúčam konzultáciu s právnikom na spresnenie podrobností.


Trápi vás "Darovanie" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovanie

Dobrý deň, dostala som do daru byt od mamky s tým, že má právo dožitia v byte. Teraz by som však chcela tento byt darovať ďalej synovi. Je to možné? Stačí len prepísať byt na neho s uvedenou ťarchou? S pozdravom

Odpoveď: Darovanie

(odpoveď odoslaná: 30.11.2024)

Dobrý deň,

darovanie bytu, na ktorom je zriadené vecné bremeno práva dožitia voči Vašej mame, je možné. Vecné bremeno zostane v platnosti aj po prevode vlastníctva na Vášho syna, takže Vaša mama bude môcť naďalej užívať byt do svojho života.

Pri darovaní bytu odporúčam, aby ste v darovacej zmluve jasne uviedli existenciu vecného bremena a túto skutočnosť zapísali aj v katastri nehnuteľností. Tým sa zabezpečí, že právo Vašej mamy bude zachované aj voči novému vlastníkovi. Vecné bremená sa prenášajú spolu s vlastníctvom nehnuteľnosti a zanikajú až smrťou oprávnenej osoby alebo na základe dohody.

Pre aktuálne právne otázky či vypracovanie zmluvy by som odporučila poradiť sa s odborníkom (advokátom), ktorý môže asistovať pri administratívnych úkonoch spojených s prevodom vlastníctva.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Darovanie" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Darovanie medzi manželmi

    Dobrý deň,. darovanie medzi manželmi, pokiaľ ide o spoločný majetok patriaci do BSM (bezpodielového spoluvlastníctva manželov) nie je možné. Postup vo Vašom ...

  • Je darovanie nehnuteľnosti oslobodené od daní ?

    Otázka: Je darovanie nehnuteľnosti oslobodené od daní ? Dobrý deň, v roku 2004 sme od neho dostali na dar nehnuteľnosť - byt. Na darovacej zmluve sme spolu ...

  • Darovanie nehnuteľnosti s následným predajom

    § 484 OZ dôjde k započítaniu tohto daru - bytu od Vášho otca do Vášho dedičského podielu. To znamená, že na darovanie uskutočnené za života rodičov (darcu) sa ...

  • Darovanie nehnuteľnosti vnukovi

    Podotázka: Darovanie nehnuteľnosti vnukovi (Rodinné právo). Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, do koľkých dní resp. či sa ešte dá stiahnuť darovacia zmluva, ak ...

  • Darovanie a dedičské právo

    Samotná skutočnosť, že ak by k darovaniu nedošlo, tak by ste byt, resp. podiel na byte zdedili, nespôsobuje neplatnosť darovacej zmluvy. Trápi vás "Darovanie a ...

  • Darovanie peňazí

    Občianskeho zákonníka darovacia zmluva predpokladá, že darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar prijíma. Darovanie musí byť ...

  • Darovanie pozemku

    Odpoveď: Darovanie pozemku. Dobrý deň. V prvom rade je potrebné uviesť, že darovacia zmluva je typickou bezodplatnou zmluvou. Ak ste s krstným otcom uzavreli ...




najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.