Manžel sa nechce dať rozviesť

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Trnava

Otázka: Manžel sa nechce dať rozviesť

Prosím vás, mám takýto problém: môj manžel odišiel od nás asi pred dvoma rokmi. Nechce sa dať rozviesť a na deti mi nechce dať ani cent. Existuje nejaké riešenie, ako ho donútiť, aby mi platil na deti, aj keď nie sme rozvedení? Je možné žiadať aj o spätné výživné? Prosím vás, som úplne zúfalá.

Odpoveď: Manžel sa nechce dať rozviesť

Dobrý deň,

pokiaľ sa manžel nechce dať rozviesť, to ešte neznamená, že Vás súd nerozvedie.
Keď sa jeden manžel nechce dať rozviesť súd skúma dôslednejšie dôvody rozvratu manželstva. Návrh na rozvod manželstva je potrebné formulovať tak, aby súd nemal pochybnosti o tom, že dôvody rozvratu manželstva sú dané. To, že spolu nežijete je dôležitý fakt, ktorý na súde zaváži.

Pokiaľ manžel neprispieva na dieťa, už teraz pred rozvodom môžete od manžela súdnou cestou vymáhať výživné. Nie však v konaní o rozvod. Je to osobitné konanie. Súd môže výživné priznať aj spätne 3 roky, avšak musia byť splnené dôvody hodné osobitného zreteľa, ktoré sa ťažko preukazujú.

Takže sa vôbec neobávajte, keď sa manžel nechce dať rozviesť, súd Vás s vysokou pravdepodobnosťou rozvedie. Ak návrh budete správne formulovať môže to byť pomerne rýchlo.