Máte
otázku?

Čo v prípade, ak manžel sa chce rozviesť a ja nechcem


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Čo v prípade, ak manžel sa chce rozviesť a ja nechcem

Dobry den, chcem sa opytat, ci mi viete poradit, co v pripade, ak sa manzel chce rozviest v pripade nevery a ja sa nechcem kvoli maloletym detom. Ako postupovat v pripad, ze moja vyplata chodi na manzelov ucet a ja k nemu nemam pristup, a ked si zalozim svoj tak mi nechce vratit moje peniaze. Je mozne, aby predal polovicu bytu, ktory je na mna napisany bez mojho suhlasu. Da sa pouzit manzelove domace nasilie na sude bez dokazov. Je mozne, ze mi nezveria deti v pripade nevery. Dakujem

Odpoveď: Čo v prípade, ak manžel sa chce rozviesť a ja nechcem

Dobrý deň, súd pri rozvode skúma, či je medzi Vami rozvrat. Aj keď jeden z manželov nesúhlasí s rozvodom, tak súd môže manželstvo rozviesť. 

Výplatu si nechajte posielať na svoj účet, aby k nej manžel nemal prístup.

Byt bez Vášho súhlasu nepredá.

Manželovu neveru môžete na súde tvrdiť, ale ak ju poprie budete ju musieť preukázať.

Nevera nie je dôvodom na to, aby deti neboli zverené rodičovi, ktorý bol neverný.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Čo v prípade, ak manžel sa chce rozviesť a ja nechcem (Rodinné právo)

Včera mi prišiel návrh na rozvod od môjho 52 ročného manžela, s ktorým nežijeme spolu. Ja som v BA, on Nová Dubnica, ja mám ťažké psychické diagnózy, ťažkú agorafobiu, nedokážem cestovať nikam mimo BA, mám invalidný dôchodok, preukaz ZŤP, ja sa nechcem rozviesť, prosím dá sa s tým niečo urobiť ?  Beáta.

Odpoveď: Čo v prípade, ak manžel sa chce rozviesť a ja nechcem

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.08.2019)

Dobrý deň, podľa zákona o rodine platí :

"§ 18 : Manželia sú si v manželstve rovní v právach a povinnostiach. Sú povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie.

§ 22 : K zrušeniu manželstva rozvodom možno pristúpiť len v odôvodnených prípadoch.

§ 23: 

(1) Súd môže manželstvo na návrh niektorého z manželov rozviesť, ak sú vzťahy medzi manželmi tak vážne narušené a trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel a od manželov nemožno očakávať obnovenie manželského spolužitia.

(2) Súd zisťuje príčiny, ktoré viedli k vážnemu rozvratu vzťahov medzi manželmi, a pri rozhodovaní o rozvode na ne prihliada. Súd pri rozhodovaní o rozvode vždy prihliadne na záujem maloletých detí.

(3) Súd pri posudzovaní miery rozvratu vzťahov medzi manželmi prihliada na porušenie povinností manželov podľa § 18 a 19."

Pokiaľ spolu nežijete, nehospodárite spoločne, potom je malá pravdepodobnosť, že súd manželstvo nerozvedie.

Odporúčame kontaktovať advokáta, aby Vám pomohol s vyjadrením na súd a prípadne uviedol dôvody, ktoré by presvedčili Vášho manžela, aby návrh na rozvod stiahol a došlo k obnove spolužitia.  Môžeme Vám tiež odporučiť, aby ste manželovi navrhli mediáciu. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo v prípade, ak manžel sa chce rozviesť a ja nechcem (Rodinné právo)

Dobrý deň JUDr. Ficek, môžem sa opýtať či poskytujete aj bezplatné poradenstvo na pár minút, že sa s Vami stretnem osobne, alebo len prostredníctvom mailu. Mala by som ešte zopár otázok, aké sú moje možnosti pri súde v prípade, že sa jedná o neveru. Či sú potrebné dôkazové materiály, či je potrebné preukázať, že sa skutok naozaj stal. Či je možné poskytnúť usvedčujúci materiál písomnosti osobnej povahy (SMS), kedže tým dochádza k porušeniu občianskeho zákona § 12. Ďakujem

Odpoveď: Čo v prípade, ak manžel sa chce rozviesť a ja nechcem

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.01.2017)

Dobrý deň, v našej advokátskej kancelárii poskytujeme bezplatné 15 minútové právne poradenstvo. Na našej stránke vpravo hore sa nachádza modré tlačidlo "dohodnite si termín konzultácie", kde je možné zvoliť si bezplatné právne poradenstvo. Po vyplnení formulára Vás budeme kontaktovať prostredníctvom e-mailu a dohodneme si konkrétny termín stretnutia. Zároveň si Vám vo vzťahu k SMS správam dovoľujem uviesť, že ak ide o správy, ktoré niekto posielal Vám tak ich môžete predložiť ako dôkaz na súde. Iná by bola situácia, keby ste sa neoprávnene dostali k SMS správam Vášho manžela a tieto by ste chceli predložiť v konaní.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Čo v prípade, ak manžel sa chce rozviesť a ja nechcem (Rodinné právo)

Este sa chcem opytat, v pripade zriadenia svojho uctu a manzel mi odmieta dat peniaze z doteraz spolocneho uctu, ktore mame doposial nasporene ako postupovat. Dakujem

Odpoveď: Čo v prípade, ak manžel sa chce rozviesť a ja nechcem

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.01.2017)

Dobrý deň, v prvom rade Vám odporúčam vyžiadať si od Vášho zamestnávateľa potvrdenie o tom, na aké číslo účtu Vám zasielal príjem. V prípade, že Vám manžel odmietne preposlať peniaze, ktoré Vám boli zaslané na jeho účet, môžete mu pohroziť žalobou na súde, nakoľko mzda patrí Vám, aj keď je posielaná na jeho účet. Pri výpočte výšky mzdy, ktorá bola zaslaná na jeho účet však bude potrebné zohľadniť, či boli z tohto účtu hradené spoločné náklady na domácnosť alebo na starostlivosť o deti, lebo v takom prípade, by sa Váš nárok znižoval o 1/2 týchto platieb.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Čo v prípade, ak manžel sa chce rozviesť a ja nechcem" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku