Dobrý deň,
Zákonná úprava a pravidlá súdneho vyporiadania BSM
súd vykonáva vyporiadanie BSM v rámci súdneho konania podľa ustanovenia § 150 Občianskeho zákonníka. Práve toto ustanovenie upravuje základné pravidlá vyporiadania BSM, nielen pre samotné súdne konanie, ale i pre mimosúdne rokovanie bývalých manželov. V súlade so zmluvnou slobodou sú však tieto pravidlá pri mimosúdnom rokovaní iba základným rámcom, účastníci dohody sa môžu dohodnúť aj inak.
V súdnom konaní je však potrebné rešpektovať a aplikovať ustanovenie § 150 Občianskeho zákonníka. Hoci toto ustanovenie upravuje iba základné pravidlá vyporiadania BSM súdom, súdna prax, i právna doktrína sa zhodli na viacerých ďalších skutočnostiach, na ktoré je potrebné prihliadať pri vyporiadaní BSM.
Podľa ustanovenia § 150 Občianskeho zákonníka
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
Vychádzajúc z vyššie citovaného ustanovenia § 150 Občianskeho zákonníka je možné skonštatovať, že súd má prihliadať pri vyporiadaní aj na potreby maloletých detí a starostlivosť o rodinu. Vzhľadom na to, že Vaše dieťa už nie je maloleté, súd by nemal v zmysle tohto ustanovenia prihliadať na jeho záujmy. Nakoľko je však Vaša situácia zložitejšia a najmä zo zdravotného hľadiska nepriaznivejšia nie je vylúčené, aby súd na tieto okolnosti prihliadol. Prípadne, aby i Váš bývalý manžel súhlasil s prikázaním spoločnej nehnuteľnosti (3-izbového bytu) do Vášho výlučného vlastníctva.
Je však veľmi málo pravdepodobné, aby súd rozhodol o prikázaní nehnuteľnosti do Vášho výlučného vlastníctva bez toho, aby Vás zároveň zaviazal na vyplatenie vyrovnacieho podielu Vášmu bývalému manželovi. Skutočnosť, že máte nízky príjem môže odôvodniť rozhodnutie o zaplatení vyrovnacieho podielu v splátkach. Súdna prax však pripúšťa za určitých, veľmi špecifických, okolností prikázať jednému z strán sporu spoločnú vec i bez toho, aby zároveň bol zaviazaný na vyplatenie vyrovnacieho podielu.
Prikázanie veci do výlučného vlastníctva bývalého manžela bez nutnosti vyplatenia náhrady
Ako je uvedené vyššie, podľa judikátu Ústavného súdu SR je možné za určitých okolností nadobudnúť spoločnú vec v rámci vyporiadania BSM bez toho, aby ste museli svojmu bývalému manželovi vyplatiť vyrovnací podiel.
Taký postup prichádza do úvahy v prípadoch, keď sa o nadobudnutie spoločnej veci pričinil výlučne jeden z manželov. Ide o špecifické prípady, medzi ktoré napríklad nepatria tie, kedy je kúpna cena nehnuteľnosti zaplatená z výlučných prostriedkov jedného z manželov. Najčastejšími prípadmi sú nadobudnutie družstevného bytu do osobného vlastníctva, kedy členom družstva bol iba jeden z manželov, ale byt sa nadobudol do osobného vlastníctva oboch manželov. Obdobným prípadom je nadobudnutie nehnuteľnosti výmenou za nehnuteľnosť iba jedného z manželov. Nižšie nájdete časť odôvodnenia nálezu Ústavného súdu SR.
Z odôvodnenia nálezu Ústavného súdu SR, sp.zn. I. ÚS 537/2012 z 13.03.2013
Ústavný súd konštatuje, že z ústavného hľadiska je neakceptovateľný právny názor vyslovený najvyšším súdom a následne krajským súdom v napadnutých rozhodnutiach, v zmysle ktorého transformácia spoločného členského podielu manželov (o nadobudnutie ktorého sa pričinil výlučne jeden z manželov, resp. ktorý bol nadobudnutý použitím výlučného majetku jedného z manželov) na spoločné vlastníctva bytu vylučuje zohľadnenie pričinenia alebo vkladu jedného z manželov, predmetom ktorého je už nehnuteľnosť - byt nadobudnutý takýmto spôsobom.
Ústavný súd sa zároveň stotožňuje s právnym názorom uvedeným v rozsudku Najvyššie súdu Českej republiky a vzťahujúcim sa aj na posudzovanú vec (na ktorý poukázal aj sťažovateľ vo svojej sťažnosti), podľa ktorého znenie § 150 Občianskeho zákonníka nevylučuje, aby súd vyjadril rozdielnosť podielov manželov pri vyporiadaní spoločnej veci prihliadajúc na to, ako sa každý z manželov zaslúžil o nadobudnutie i udržanie spoločnej veci, a to tak, že vec prikáže do vlastníctva tomu z manželov, ktorý sa o nadobudnutie a udržanie spoločnej veci zaslúžil výlučne, resp. v prevažnej miere bez toho, aby mu uložil povinnosť, aby druhému manželovi, ktorý sa o jeho nadobudnutie a udržanie nezaslúžil, na vyrovnanie podielu zaplatil určitú finančnú čiastku.
Pre posúdenie toho, či takýto postup prichádza vo Vašej právnej veci do úvahy je potrebné mať k dispozícii viacero detailných informácií týkajúcich sa spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti a pričinenie sa jedného, či druhého manžela.
Zhrnutie
Súdna prax i právna doktrína za určitých okolností pripúšťajú prikázanie spoločnej veci do výlučného vlastníctva jednému z bývalých manželov i bez toho, aby bol tento z manželov zaviazaný na vyplatenie vyrovnacieho podielu. Ide o veľmi špecifické prípady, pričom v každom jednom je potrebné detailne posúdiť, či je možné takýmto spôsobom postupovať.