Máte
otázku?

Mám podať návrh na určenie otcovstva?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Mám podať návrh na určenie otcovstva?

Dobry den prajem, otec mojej dceri (1,3r.) sedi uz druhy krat vo vazbe. Predtym sedel, ked sa mala narodila a potom ho prepustili ale stale si nejak nevedel najst cas na to, aby sme sli na matriku zapisat ho ako otca malej. Ked dcerka mala 9m, dala som si ziadost o vyzivne na sud, lebo sme od neho nevideli ani cent a ani velmi nemal zaujem o malu. Po pol roku sa mi teraz ozval z vazenia a chce, aby som dala na sud urcenie ocovstva, lebo ze si chce byt na 100% isty ze je otcom maloletej. Zo sudu sa mi zatial nikdo neozval a neviem ci mam pockat, kym mi pridu papiere na predvolanie alebo mam napisat otcovi, aby si on dal ziadost na urcenie ocovstva. Ja ho nechcem podavat lebo som si ista, ze mala je jeho a nemam s tym problem, ze chce dat ziadost o test otcovstva. Ale ked ich chce on, tak nech ich on poda. Ak by som ja nakoniec podala ziadost o test ocovstva, musela by som ich ja zaplatit? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Mám podať návrh na určenie otcovstva?

Dobrý deň, pokiaľ nie je otcovstvo určené domnienkou manžela matky dieťaťa alebo súhlasným vyhlásením rodičov, otcovstvo je možne určiť na základe rozhodnutia súdu. Návrh môže podať dieťa, matka a muž, ktorý tvrdí, že je otcom dieťaťa. Iba otec, ktorého otcovstvo bolo určené, má k dieťaťu vyživovaciu povinnosť, ktorej sa možno domáhať na súde. Podľa § 53 Civilného mimosporového poriadku, v konaní vo veciach určenia rodičovstva a v konaniach vo veciach notárskych úschov môže súd priznať náhradu trov konania účastníkom, ktorí mali vo veci úspech, proti účastníkom, ktorí úspech nemali, ak to možno spravodlivo požadovať. Teda, ak podáte návrh na určenie otcovstva proti svojmu bývalému partnerovi a jeho otcovstvo bude na základe znaleckého dokazovania určené, súd spravidla zaviaže otca k náhrade všetkých trov súdneho konania.

Trápi vás "Mám podať návrh na určenie otcovstva?" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Mám podať návrh na určenie otcovstva? (Rodinné právo)

Dobrý deň,
môj syn má 17 ročnú priateľku, s ktorou ma dieťa, no nie je zapísaný v rodnom liste. Syn chce byť zapísaný v rodnom liste dieťaťa, ale matka jeho priateľky to nechce dovoliť a chce si dieťa zobrať ako zákonný zástupca dcéry, keďže je maloletá. Syn s priateľkou sa majú veľmi radi a chcú spolu žiť a po dosiahnutí plnoletosti priateľky sa aj zosobášiť. Prosím Vás ako by mali mladí postupovať, aby neskončilo dieťa u starej matky? Ďakujem Vám za skorú odpoveď.

Odpoveď: Mám podať návrh na určenie otcovstva?

(odpoveď odoslaná: 18.08.2022)

Dobrý deň,
rozumiem Vám, uvedená situácia nie je ľahká, no má riešenie. Čo sa týka Vašej otázky o návrhu určenia otcovstva. Zákon upravuje tzv. domnienky určenia otcovstva. Na Váš prípad by sa dala použiť druhá z nich a otcovstvo by mohlo byť určené súhlasným vyhlásením rodičov. Z dôvodu, že priateľka vášho syna ešte nie je plnoletá, treba takéto vyhlásenie urobiť na súde. Matka priateľky vášho syna tomuto nemá ako zabrániť. Ak by už otcovstvo vášho syna bolo určené spomínaným spôsobom, bude v rozsahu v akom rodičovské práva a povinnosti nemá druhý rodič, teda matka dieťaťa, vykonávať tieto práva iba váš syn, čím zabezpečíte, aby bolo dieťa v starostlivosti aspoň jedného z rodičov do dovŕšenia plnoletosti priateľky vášho syna. Proces ale môže trvať aj v čase, keď nadobudne plnoletosť.

Ďalej treba podotknúť, že priateľka vášho syna síce nie je plnoletá, no aj tak disponuje rodičovskými právami a povinnosťami nakoľko je matkou dieťaťa. Avšak tým, že plnoletá nie je musí jej rodičovské práva a povinnosti vo vzťahu k osobnej starostlivosti o jej dieťa priznať súd. Súd tak môže urobiť na základe § 29 Zákona o rodine a to v takom prípade, že matka dieťaťa spĺňa predpoklady, že výkon tohto práva zabezpečí v záujme maloletého dieťaťa. Táto podmienka by mohla byť v tomto prípade splnená, keďže uvádzate, že sa váš syn s priateľkou plánujú zosobášiť a plánujú sa o dieťa riadne starať, pretože v zmysle úvodných článkov Zákona o rodine platí, že pre harmonický a všestranný vývin dieťaťa je najvhodnejšie stabilné prostredie rodiny tvorenej práve otcom a matkou dieťaťa.

Verím, že sa Vám túto situáciu podarí vyriešiť.


Podotázka: Mám podať návrh na určenie otcovstva? (Rodinné právo)

Dobrý deň. S manželom nežijem 3 roky. 1 rok som v rozvodovom konaní. Našla som si priateľa a narodila sa nám dcérka. Automaticky mám na rod.liste, manžela, chcem sa opýtať ako postupovať. Som povinná na súd napísať aj meno biologického otca, pokiaľ to nechcem len z toho dôvodu, aby môj agresívny zatiaľ ešte manžel nemám o ňom žiadne údaje. A, keď súd prebehne v poriadku stačí ak s biologickým otcom pôjdem priznať otcovstvo na matriku? Ďakujem.

Odpoveď: Mám podať návrh na určenie otcovstva?

(odpoveď odoslaná: 17.04.2019)

Dobrý deň, Váš manžel je zapísaný ako otec dieťaťa uplatnením prvej zákonnej domnienky určenia otcovstva - manžel matky. V takýchto prípadoch je nutné podať návrh na zapretie otcovstva, kde postačuje uviesť, že s Vaším manželom už viac ako rok nežijete v spoločnej domácnosti, intímny styk ste mali možno ešte dlhšie, a preto je vylúčené, že by bol otcom dieťaťa. Ak manžel nebude namietať a tiež potvrdí, že je vylúčené, že by bol otcom dieťaťa, nakoľko v rozhodnom čase nemal s Vami pohlavný styk, súd zaprie jeho otcovstvo. Na základe rozhodnutia súdu bude Váš manžel vymazaný z rodného listu maloletého dieťaťa. Po tomto výmaze z rodného listu budete môcť s biologickým otcom dieťaťa súhlasne, hoci aj pred matrikou (nie je nutné pred súdom) súhlasne vyhlásiť otcovstvo k Vášmu dieťaťu. Do rodného listu bude následne tento muž zapísaný ako otec dieťaťa. Treba počítať s tým, že s ohľadom na pracovnú vyťaženosť súdov sa môže jednať o dlhší proces.


Podotázka: Mám podať návrh na určenie otcovstva? (Rodinné právo)

Dobry den. chcela by som sa informovat ohladom podania navrhu na urcenie otcovstva, zverenie dietata do osobnej starostlivosti a urcenie vyzivneho. Som Slovenka a zijem v Ceskej republike. S dietatom tu mam prechodny pobyt. Otec je Slovak a zije na Slovensku. Mozem podat navrh na sud tu v CR alebo musim v SR? Dakujem.

Odpoveď: Mám podať návrh na určenie otcovstva?

(odpoveď odoslaná: 16.08.2016)

Dobrý deň, podľa § 94 ods. 1 zákona o rodine, ak nedošlo k určeniu otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov, môže dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, navrhnúť, aby otcovstvo určil súd. V zmysle § 106 Civilného mimosporového poriadku (CMP), na konania vo veciach určenia rodičovstva je miestne príslušný súd, v ktorého obvode má dieťa bydlisko. Ak takého súdu niet, je príslušný všeobecný súd matky, inak všeobecný súd toho, koho otcovstvo má byť určené alebo zapreté. Predmetný zákon upravuje len príslušnosť slovenských súdov, preto návrh na určenie otcovstva adresujte súdu v mieste trvalého bydliska dieťaťa, inak v mieste Vášho trvalého bydliska, inak v mieste trvalého bydliska otca dieťaťa. Dovoľujem si Vás upozorniť, že v zmysle § 110 CMP, je s konaním o určenie otcovstva spojené aj konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností (zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti) a o výžive maloletého.


Trápi vás "Mám podať návrh na určenie otcovstva?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Mám podať návrh na určenie otcovstva? (Rodinné právo)

Dobrý deň, potrebujem súrne vašu radu. Priateľ čaká so ženou dieťa. Po tom ako to zistili ona začala rečami typu "o všetko sa postarám sama, teba nepotrebujem". Zablokovala si ho aby ju nemohol kontaktovať, keď sa mu podarilo spojiť s ňou, ona mu písala, že pokiaľ sa k nej nevráti, nenapíše ho ako otca. Lenže on s ňou nechce byť, ale záujem o dieťa má. Ona sa neskôr dozvedela, že má novú priateľku (mňa) a vydiera ho, že pokiaľ so mnou ostane, tak to dieťa nikdy neuvidí, ani jeho rodina, nebude napísaný ako otec, proste nič. Viete mi poradiť? Ona je už v 7 mesiaci takže to potrebujeme vyriešiť. Ďakujem vopred za odpoveď :(

Odpoveď: Mám podať návrh na určenie otcovstva?

(odpoveď odoslaná: 17.07.2016)

Dobrý deň,

pokiaľ bude bývalá partnerka Vášho partnera slobodná v čase pôrodu a otcovstvo nebude určené na základe súhlasného vyhlásenia matky a otca dieťaťa pred súdom alebo pred matričným úradom, potom zostáva podľa Zákona o rodine už len jedna možnosť, ako môže byť Váš súčasný partner určený za otca maloletého dieťa, a to nasledovná:

Váš partner, teda otec dieťaťa v pozícii muža, ktorý o sebe tvdí, že je otcom bude musieť podľa § 94 ods. 1 Zákona o rodine podať návrh na súd na určenie otcovstva k maloletému. Tento návrh bude smerovať tak proti matke ako aj proti maloletému dieťaťu. V tomto konaní by súd v prípade pochybností o tom, že Váš partner bol jediným mužom, s ktorým matka dieťaťa súložila v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako 180 a viac ako 300 dní, nariadil znalecké dokazovanie - analýzou DNA. V súčasnosti je však prax taká, že súd spravidla nariaďuje znalecké dokazovanie analýzou DNA, keďže je v konaní povinný zistiť skutočný stav veci. Na základe dokazovania potom súd v konaní určí otcovstvo k dieťaťu.

Tento návrh na určenie otcovstva je možné podať ihneď po narodení dieťaťa, pričom doba, do ktorej je nutné takýto návrh podať, nie je zákonom nijako ohraničená. Čo sa týka stanovenia toho, kto sa bude o dieťa osobne starať (prípadne či bude dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov), úpravy styku s dieťaťom ako i určenie vyživovacej povinnosti, je potrebné uviesť, že všetky tieto aspekty sú predmetom konania o úprave výkonu rodičovských práv a povinností a o výžive maloletého. Podľa § 110 Civilného mimosporového poriadku je s konaním o určenie otcovstva obligatórne spojené toto konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností a o výžive maloletého. Preto súčasne s určením otcovstva bude súdom upravený aj výkon jeho rodičovských práv a povinností a určená jeho vyživovacia povinnosť k maloletému dieťaťu.

Na záver možno uviesť, že rodičovské práva a povinnosti k dieťaťu prináležia obidvom rodičom v rovnakej miere. Prípadný nesúhlas matky dieťaťa s tým, aby bol ako otec určený v súdnom konaní skutočný otec maloletého dieťaťa, ako ani prípadné nespolupracovanie zo strany matky v súdnom konaní nemá žiadny vplyv na to, aby bol po súdom vykonanom dokazovaní za otca určený skutočný (biologický) otec a aby spolu s tým súd určil výkon jeho rodičovských práv a povinností spolu s vyživovacou povinnosťou.


Podotázka: Mám podať návrh na určenie otcovstva? (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som podať návrh na súd o určení otcovstva. Problém je v tom, že dotyčný už zomrel a neviem koho mám uviesť ako protistranu v návrhu. Môžem podať návrh na určenie otcovstva proti zomrelej osobe? Ak otec zomrel, ako bude súd postupovať s mojim návrhom na určenie otcovstva. ďakujem.

Odpoveď: Mám podať návrh na určenie otcovstva?

(odpoveď odoslaná: 12.11.2014)

Dobrý deň,

určenie otcovstva proti zomrelej osobe (mŕtvemu mužovi) je možné, avšak nemôžete návrh na určenie otcovstva podávať proti mŕtvemu mužovi (zomrelej osobe) ale proti jeho opatrovníkovi. Nižšie pripájam rozhodnutie, súdy podobný prípad už neraz v minulosti riešili. Ak by ste podali návrh na určenie otcovstva iba proti mŕtvemu mužovi, súd by konanie zastavil.

 

V rozhodnutí, ktoré prikladám k odpovedi č R 20/1980 súd uvádza, že návrh na určenie otcovstva sa má podať proti opatrovníkovi a nie mŕtvemu mužovi.

 

R 20/1980

 

Ak domnelý muž nie je nažive, žaloba o určenie otcovstva sa podáva proti opatrovníkovi, ktorého ustanovil súd (§ 55 ZR; teraz § 95 ods. 1).

Pasívne legitimovaným v týchto prípadoch nie je zomretý domnelý otec zastúpený opatrovníkom, ale opatrovník, ktorý musí byť ustanovený pred začatím konania.

Príslušnosť súdu sa potom v zmysle § 84 OSP spravuje bydliskom opatrovníka, a nie posledným bydliskom domnelého otca, ktorý už nie je nažive.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Mám podať návrh na určenie otcovstva?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku