Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Má plnoletá dcéra nárok na výživné


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Má plnoletá dcéra nárok na výživné

Dobrý deň, chcela by som sa vás opýtať, či má moja plnoletá dcéra nárok na výživné (23-ročná). Dcéra žije so mnou a s mojou matkou v spoločnej domácnosti. Skončila v roku 2011 strednú školu umeleckého zamerania - animovanú tvorbu. Potom ešte absolvovala štúdium anglického jazyka na dennom štúdiu v jazykovom centre. Ukončila ho štátnicou. Pokúšala sa dostať na vysokú školu, ale zatiaľ neúspešne. Skúša to každý rok; minulý rok sa jej podarilo dostať až na deviatu priečku na VŠMU pri prijímacích pohovoroch, ale brali len 6 uchádzačov. Rok bola evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná a v máji nastúpila u nich na absolventskú prax na sociálnom oddelení. Počas praxe zistila, že je záujem o prácu v grafickom dizajne, ona má však iný odbor - animovanú tvorbu. Preto od septembra tohto roku nastúpila aspoň na vyššie pomaturitné stredné odborné štúdium v odbore grafický dizajn. Je to denné dvojročné štúdium. Zisťovali sme, či má nárok na výživné. Na troch miestach nám povedali, že áno. Dokonca som sa pýtala aj na súde Bratislava V, kde sme žiadosť na výživné podávali. Taktiež nám potvrdili, že dcéra na výživné nárok má, aj keď medzitým bola na úrade práce. My sme bývalému manželovi písali a tiež telefonovali, či by sme sa nejako dohodli na nejakom výživnom. Nesúhlasil, vraj jej má platiť frajer, keď majú na dovolenky, a že on na také hlúposti nemá peniaze. Tak sme žiadosť na výživné s dcérou podali. Dcerin otec pracuje od roku 1991 v Rakúsku, avšak ilegálne od roku 2010 alebo 2011. Je ženatý, má ďalšie dieťa - 8-ročnú dcéru. Jeho manželka oficiálne nepracuje. Teraz mu prišli papiere na výživné a vyvoláva dcére, vraj bol u právnika, že ona nemá nárok na výživné a že budeme mu platiť aj trov z vymeskania práce. Vykrikuje jej, že on si dá napísať, že zarába len 400 eur, a že aj tak nič od neho nedostane. Chceli by sme vedieť, či má pravdu. Či naozaj nemá nárok na výživné, keď nám povedali, že má. Uvažujeme aj o zastupovaní právnikom.

Odpoveď: Má plnoletá dcéra nárok na výživné

Dobrý deň,

to či má plnoletá dcéra nárok na výživné nezávisí od toho, či študuje (aj keď je to pre súdy často veľmi dôležité) resp. koľko má rokov. Na to, aby mala nárok na výživné je dôležité, aby sa sústavne pripravovala na budúce povolanie. Keď niekto študuje, avšak už ide o ďaľšiu školu, súd nemusí priznať nárok na výživné, pretože sústavná príprava na budúce povolanie už skončila. Priznanie výživného na plnoletou dcérou nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi. 

 

Neustále štúdium na rôznych školách ešte neznamená, že povinnosť rodiča prispievať na výživu stále trvá. Ak Vaša dcéra už aj pracuje a je schopná sa sama uživiť (aj keď skromne), súd návrhu na určenie výživného nemusí vyhovieť. 

 

Odporúčam Vám preto minimálne konzultáciu u advokáta, ktorý zhodnotí Vašu vec. Môžete si vybrať aj konzultáciu s niektorým z našich advokátov. 

 

Trápi vás "Má plnoletá dcéra nárok na výživné" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Má plnoletá dcéra nárok na výživné (Rodinné právo)

Dobrý deň, som študentka, mám 18 rokov a študujem. Moja matka sa o mňa odmieta starať a zabezpečovať mi základné potreby. Taktiež sa mi vyhráža vysťahovaním z domu, no vlastníkom rodinného domu, v ktorom bývame, je môj otec. Chcem sa spýtať, či je moja matka naozaj povinná sa o mňa starať, kým nedokončím štúdium, a či ma môže vysťahovať z domu. Ak áno, ako sa môžem proti tomu brániť? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Má plnoletá dcéra nárok na výživné

(odpoveď odoslaná: 27.06.2024)

Dobrý deň, nevieme čo máte na mysli v prípade použitia slovného spojenia, že matka sa o vás odmieta starať. Usudzujeme však, že ide "len" o stravu prípadné základné poztreby /ošatenie, drogŕia, doprava a podobne/. Ak je to tak, potom z vašej strany je potrebné podať návrh na určenie výživného na plnoletého na príslušný okresný súd.

Nevieme či výživné máte vyriešené pokiaľ ide o výživné od otca. Tu uvádzame, že ak výživné bolo určené súdnym rozhodnutím a vzhľadom na skutočnosť, že ste dosiahli plnoletosť, výživné je povinný otec uhradzovať priamo vám a nie vašej matke. V tomto smere odporúčame kontaktovať otca a oznámiť mu váš bankový účet, na ktorý nech uhradzuje výživné. Otec neporuší žiadny zákon, nepotrebuje ani súdne rozhodnutie, naviac nepotrebuje na úhradu výživného priamo na váš bankový účet súhlas vašej matky.

Pokiaľ ide o vysťahovanie z domu, matka vás vyhodiť nemôže, lebo ide o vaše obydlie. Ak by chcela podať návrh na súd o vypratanie nehnuteľnosti vašou osobou, návrh by súd zamietol, lebo nie je vlastníkom nehnuteľnosti. V tomto smere by preto pre vás bolo najlepšie, aby vám váš otec dom daroval so súčasným spísaním dohody o zriadení vecného bremena v prospech otca, ktoré spočíva v práve doživotného bývania v dome v prospech otca. Toto vecné bremeno nemusí využívať.

V prípade potreby resp. záujmu kontatkujte našu advokátsku kanceláriu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Má plnoletá dcéra nárok na výživné (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Moja dcéra je v maturitnom ročníku, tento mesiac sa vydala a dostávala výživné od svojho otca. Stráca v tomto prípade nárok na výživné, keď sa vydala, ale pokračuje vo štúdiu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Má plnoletá dcéra nárok na výživné

(odpoveď odoslaná: 24.08.2020)

Dobrý deň,
dieťa má nárok na výživné, kým nie je schopné sa samo živiť, teda schopné vlastnou prácou a úsilím si hradiť svoje životné náklady. Ak sa vydala, primárna vyživovacia povinnosť prešla na manžela. Vyživovacia povinnosť rodiča je len podporná. Automaticky nárok nestráca. Je potrebné skúmať, či je schopná sa sama živiť, či ju je schopný živiť manžel. Podľa súdnej praxe však má dieťa na výživné nárok sa pripravuje na budúce povolanie. Ale tu má prednosť výživné od manžela.


Podotázka: Má plnoletá dcéra nárok na výživné (Rodinné právo)

Platím výživné na dcéru, ktorá dosiahla plnoletosť. Jej spôsob života nepovažujem za mravný. Nielenže sa fláka, prespáva u kadekoho, ale navyše prerušila svoje stredné školstvo. Následne sa zaevidovala na úrade práce a teraz sa zistilo, že je tehotná. Jej urážlivé správanie a hrozby ma vedú k zámeru požiadať o zrušenie výživného. Mohol by jej vzhľadom na súčasný stav vzniknúť problém?

Odpoveď: Má plnoletá dcéra nárok na výživné

(odpoveď odoslaná: 06.08.2017)

Dobrý deň,

Podľa § 62 ods. 1 Zákona o rodine Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Podľa § 75 ods. 2 Zákona o rodine Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa.

Aj keď je dcéra na úrade práce, resp. je tehotná, zneužívanie práva nepožíva právnu ochranu. Ak je dcéra spôsobilá si vlastnou prácou uhradiť svoje náklady na život, inak povedané má objektívne možnosť zarobiť si na svoj život, potom nie je dôvodné, aby rodič naďalej platil výživné. 

Ak ste mali výživné priznané súdom, potom môžete prestať platiť výživné, až keď tak rozhodne súd.  V takom prípade odporúčam podať návrh na súd na zrušenie vyživovacej povinnosti. V návrhu však bude veľmi dôležité vhodne opísať to, ako Vaša dcéra zneužíva svoje postavenie.


Trápi vás "Má plnoletá dcéra nárok na výživné" a chcete pomôcť?

Podotázka: Má plnoletá dcéra nárok na výživné (Rodinné právo)

Priateľkina dcéra žila so mnou v domácnosti a jej otec žil mimo a platil na ňu výživné. Ona už má 19 rokov, dokončila strednú školu s vyučným listom a pokračuje ďalej vo štúdiu, pretože chce maturovať, avšak teraz už externe. Odstahovala sa od nás k jej priateľovi. Má právo žiadať od mojej priateľky, teda jej matky, u ktorej doteraz žila, výživné? Keďže už má 19 rokov, môže pracovať, vzhľadom na to, že študuje externe a má na to dostatok času?

Odpoveď: Má plnoletá dcéra nárok na výživné

(odpoveď odoslaná: 31.07.2015)

Dobrý deň, pokiaľ má možnosti sa zamestnať a aj schopnosti pracovať a tieto nevyužíva, potom vyživovacia povinnosť jej rodičov zanikla. Ak bola určená súdom, potom sa musí zrušiť súdom. Ak nebola určená súdom, potom jednoducho stačí prestať platiť na jej výživu.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Má plnoletá dcéra nárok na výživné" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.