Má plnoletá dcéra nárok na výživné

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Má plnoletá dcéra nárok na výživné

Dobry den, chcela by som sa Vas opytat, ci ma moja plnoleta dcera narok na vyzivne (23 rocna) . Dcera zije so mnou a s mojou matkou v spolocnej domacnosti. Skoncila v r. 2011 strednu skolu - umeleckeho zamerania - animovanu tvorbu. Potom este absolvovala studium anglickeho jazyka na dennom studiu v jazykovom centre. Ukoncila ho statnicou. Pokusala sa dostat na vysoku, ale zatial neuspesne. Skusa to kazdy rok, minuly rok sa jej podarilo dostat az na deviate miesto na VSMU na prijmacich pohovoroch, ale brali len 6 uchadzacov. Rok bola vedena na urade prace ako nezamestnana a v maji nastupila u nich na absolventsku prax na socialnom oddeleni. Pocas praxe zistila, ze je zaujem o pracu v grafickom dizajne, ona ma vsak iny odbor - animovanu tvorbu. Tak od septembra tohoto roku nastupila aspon na vyssie pomaturitne stredoskolske studium - odbor graficky dizajn. Je to denne 2-rocne stúdium. Zistovali sme si, ci ma narok na vyzivne. Na troch miestach mi povedali, ze ano. Dokonca som sa pytala aj na sude Bratislava 5, kde sme ziadost na vyzivne podavali. Tiez mi potvrdili, ze dcera na vyzivne narok ma, aj ked medzitym bola na urade prace. My sme byvalemu manzelovi pisali, aj volali telefonicky, ci by sme sa nejako dohodli na nejakom vyzivnom. Nesuhlasil, vraj jej ma platit frajer, ked maju na dovolenky, ze on na take hluposti nema peniaze. Tak sme ziadost na vyzivne s dcerou podalali . Dcerin otec pracuje od r. 1991 v Rakusku, ilegalne vsak od r..2010, alebo 2011. Je zenaty, ma dalsie dieta - 8 rocnu dceru. Jeho manzelka oficialne nepracuje. Teraz mu prisli papiere na vyzivne a vyvolava dcere, vraj bol s pravnikom, ze ona nema narok na vyzivne, budeme mu plati aj trovy z vymeskania prace. Vykrikuje jej, ze on si da napisat, ze zaraba lenn 400 eur, ze aj tak nic od neho nedostane. Chceli by sme vediet, ci ma pravdu. Ci naozaj nema narok na vyzivne, ked nam povedali, ze ma. Uvazujeme aj o zastupovani pravnikom.

Odpoveď: Má plnoletá dcéra nárok na výživné

Dobrý deň,

to či má plnoletá dcéra nárok na výživné nezávisí od toho, či študuje (aj keď je to pre súdy často veľmi dôležité) resp. koľko má rokov. Na to, aby mala nárok na výživné je dôležité, aby sa sústavne pripravovala na budúce povolanie. Keď niekto študuje, avšak už ide o ďaľšiu školu, súd nemusí priznať nárok na výživné, pretože sústavná príprava na budúce povolanie už skončila. Priznanie výživného na plnoletou dcérou nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi.

Neustále štúdium na rôznych školách ešte neznamená, že povinnosť rodiča prispievať na výživu stále trvá. Ak Vaša dcéra už aj pracuje a je schopná sa sama uživiť (aj keď skromne), súd návrhu na určenie výživného nemusí vyhovieť.

Odporúčam Vám preto minimálne konzultáciu u advokáta, ktorý zhodnotí Vašu vec. Môžete si vybrať aj konzultáciu s niektorým z našich advokátov.