Hmotná zodpovednosť za tovar

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Hmotná zodpovednosť za tovar

Dobrý deň, 1. júla 2015 bola so mnou ukončená - konkrétne nebola predĺžená - pracovná zmluva uzatvorená na určitý čas (30. júna 2015) v 101 Drogerie. Dňa 9. septembra 2015 mi bola Slovenskou poštou doručená informácia o "Oznámenie o vykonaní fyzickej inventúry tovaru". Po doručení tejto správy som sa televízofne obrátila na referenta maloobchodu, aby som zistila, prečo mi doručili oznámenie o inventúre, keď som už viac ako dva mesiace nepôsobila v prevádzke. Zároveň som ho informovala, že sa na inventúru nedostavím. Tento pán mi odpovedal, že nemusím - že je to na mne, ale ak sa počas inventúry zistí, že na predajni chýba tovar, vymôžu sumu za chýbajúci tovar súdnou cestou. Rada by som sa teda opýtala, či majú právo žiadať moju účasť na inventúre a vymáhať od mňa sumu za chýbajúci tovar, keď v prevádzke nepôsobím už dva mesiace. Ako môže niesť zodpovednosť za tovar niekto, kto tam aktuálne nepôsobí? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Hmotná zodpovednosť za tovar

Dobrý deň,

podľa zákonníka práce Inventarizácia sa musí vykonať pri uzatvorení dohody o hmotnej zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné pracovisko, pri jeho preložení a pri skončení pracovného pomeru.

Zároveň však platí, že Ak zamestnanec so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, ktorého pracovný pomer sa skončil alebo ktorý bol preradený na inú prácu alebo iné pracovisko, alebo bol preložený, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na jeho predchádzajúcom pracovisku.

Ak ste nepožiadali o inventarizáciu podľa vyššie uvedeného odseku, budete zodpovedať za schodok. Určite máte spoločnú hmotnú zodpovednosť a škoda sa bude rozpočítavať, ak nejaká vznikne.

Odporúčam Vám ísť na inventarizáciu.