Dohodu rodičov o úprave práv a povinností k maloletému dieťaťu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Dohodu rodičov o úprave práv a povinností k maloletému dieťaťu

Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom nasledujúcej veci. S bývalou partnerkou sme uzavreli písomnú Dohodu rodičov o úprave práv a povinností voči maloletému dieťaťu (ďalej len "Dohoda"), ktorá bola overená notárom, ale neriešila sa na súde. Bývalá partnerka nedodržiava zmluvne vzťahy týkajúce sa frekvencie a pravidelnosti stretnutí nášho syna so mnou, ako to bolo dohodnuté v Dohode. Môžem túto Dohodu zrušiť bez súdneho rozhodnutia? Vopred ďakujem za riešenie.

Odpoveď: Dohodu rodičov o úprave práv a povinností k maloletému dieťaťu

Dobrý deň,

v prvom rade by som rád zdôraznil skutočnosť, že dieťa má právo na udržiavanie pravidelného kontaktu s oboma rodičmi. Úpravu rodičovských práv a povinností, a teda aj styk s maloletým dieťaťom upravuje § 36 ods.1 ZR:

§ 36 ods.1 Zákona o rodine

Rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti.

Dohodu je samozrejme možné zrušiť, no obávam sa, že to vo Vašom prípade bude bezpredmetné. Dôvodom je odlišnosť dohôd týkajúcich sa maloletých detí podľa Zákona o rodine a ostatných dohôd upravených v Občianskom, alebo Obchodnom zákoníku. Zákon o rodine ustanovuje, aby dohoda o úprave práv a povinností k maloletému dieťaťu, bola schválené súdom. Takáto úprava existuje práve kvôli prípadom, ako je ten Váš, pretože dohoda je postavená len na dobrej vôli oboch strán. Pokiaľ sa však jedna strana rozhodne neakceptovať dohodu týkajúcu sa maloletého dieťaťa, nemôžete ju k tomu donútiť inak ako tak, že podáte návrh na súd a budete žiadať dohodu schváliť. Ak dohodu schváli súd strany sú viazané rozhodnutím súdu a sú zo zákona povinné ju dodržiavať.

§ 24 ods. 3 Zákona o rodine:

Rozhodnutie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností možno nahradiť dohodou rodičov. Dohoda musí byť schválená súdom, inak je nevykonateľná.

Odporúčam Vám v tomto prípade podať na súd návrh na úpravu práv a povinností k maloletému dieťaťu, konkrétne na úpravu styku. Podrobne v návrhu popíšte, čoho sa týka Váš problém, ako Vám bývala partnerka bráni v styku so synom a čoho sa domáhate (či zverenia syna do Vašej osobnej starostlivosti alebo len úpravu styku, pričom uvediete frekvenciu stretnutí so synom) súd Váš návrh posúdi a rozhodne. Miestne príslušným bude Okresný súd podľa bydliska maloletého (§ 88 ods.1 písm. c) Občianskeho súdneho poriadku)

§24 ods.4 Zákona o rodine

Súd pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností alebo pri schvaľovaní dohody rodičov rešpektuje právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na jeho citové väzby, vývinové potreby, stabilitu budúceho výchovného prostredia a ku schopnosti rodiča dohodnúť sa na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom. Súd dbá, aby bolo rešpektované právo dieťaťa na výchovu a starostlivosť zo strany obidvoch rodičov a aby bolo rešpektované právo dieťaťa na udržovanie pravidelného, rovnocenného a rovnoprávneho osobného styku s obidvomi rodičmi.

Následne je právoplatné rozhodnutie záväzné pre obe strany a tie sú povinné ho dodržiavať pod hrozbou zmeny rozhodnutia o osobnej starostlivosti, inak povedané, ak by ani vtedy Vaša bývalá partnerka nerešpektovala rozhodnutie súdu, môže súd zmeniť rozhodnutie tak, že dieťa zverí do Vašej osobnej starostlivosti.

§ 25 ods.4 Zákona o rodine

Ak jeden z rodičov opakovane bezdôvodne a zámerne neumožňuje druhému rodičovi styk s maloletým dieťaťom upravený podľa odseku 1 alebo 2, súd môže aj bez návrhu zmeniť rozhodnutie o osobnej starostlivosti.