Máte
otázku?

Stavba domu na pozemku a jeho vlastník


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

Dobrý deň, moji rodičia mi prepísali polovicu pozemku (10 árov) na dedine (okr. Pezinok). Mám priateľa a plánujeme si na tomto pozemku postaviť dom. Musím prepísať polovicu môjho pozemku na priateľa? Neplánujeme uzavrieť manželský zväzok, stavbu domu však chceme financovať spoločne prostredníctvom hypotekárneho úveru. Pýtala by som sa ohľadom situácie, keby sa náhodou rozišli sme po postavení domu, a pozemok by bol zapísaný len na mňa. Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

Dobrý deň, na Slovensku platí zásada, že vlastník pozemku môže byť odlišnou osobou ako vlastník stavby, ktorá je postavená na pozemku. Tzn. že ak udelíte súhlas Vášmu priateľovi, tak na Vašom pozemku môžete postaviť spoločne dom. Po ukončení stavby, bude pozemok vo Vašom vlastníctve a stavba vo Vašom podielovom spoluvlastníctve s priateľom, ak sa nedohodnete v zmluve inak. Vo Vašej otázke ste uviedli, že Vám rodičia darovali polovicu pozemku (10 árov). K tomu si Vám dovoľujem uviesť, že ak Vám darovali spoluvlastnícky podiel 1/2 na nehnuteľnosti, ktorý má 20 árov, nie je možné tvrdiť, že vlastníte presne vymedzených 10 árov. Podielové spoluvlastníctvo je tzv. ideálne spoluvlastníctvo, na každom 1 m2 máte rovnaký podiel. Spomínaných 10 árov by Vám patrili (vlastnili by ste vo výlučnom vlastníctve), ak by došlo k rozdeleniu nehnuteľnosti podľa veľkosti podielov a každá časť nehnuteľnosti by bola zapísaná na osobitnom liste vlastníctva.  

Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, som jedným zo štyroch spoluvlastníkov rodinného domu a pozemku. Aj moja sestra vlastní jednu štvrtinu a naša mama vlastní polovicu. Chcel by som vedieť, či moja neter môže bez môjho súhlasu postaviť na pozemku stavbu, keď s tým súhlasia mama a sestra. Dodávam, že žijem v tomto rodinnom dome spoločne s mamou a na pozemku sa nachádza moja záhrada s ovocnými stromami a niekoľkými malými drevenými stavbami.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 29.03.2024)

Dobrý deň, v slovenskom právnom systéme, akýkoľvek zásah do majetku, a tým aj vybudovanie novej konštrukcie na pozemku, v rámci spoluvlastníctva si vyžaduje súhlas všetkých spoluvlastníkov. Ustanovenie § 135c Občianskeho zákonníka (OZ) hovorí, že neoprávnená stavba je taká, ktorú stavebník zriadi na cudzom pozemku bez právneho titulu umožňujúceho mu zriadiť stavbu na cudzom pozemku. Z toho vyplýva, že ak by sa stavba na pozemku uskutočnila bez vášho súhlasu ako spoluvlastníka, považovalo by sa to za neoprávnenú stavbu. Zákonné nástroje, vrátane možnosti súdneho odstránenia časti stavby alebo zriadenia vecného bremena, sú potom k dispozícii na ochranu práv spoluvlastníkov. Preto bez vášho súhlasu ako jedného zo spoluvlastníkov nie je možné legálne vybudovať na pozemku novú stavbu. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, máme záujem o kúpu domu, ktorý je postavený na štátnom pozemku. Rádi by sme odkúpili aj samotný pozemok, no bolo nám oznámené, že to nie je možné. Dom predáva pani, ktorá za pozemok pravidelne platila nájom. Chceli by sme vedieť, či existuje riziko, že nám môže byť dom zbúraný alebo že nás môžu vyhodiť z domu, ak bude dom v našom vlastníctve, ale pozemok zostane štátny?

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 02.02.2023)

Dobrý deň, 

podľa slovenského právneho poriadku totiž platí, že stavba nie je súčasťou pozemku, preto stavebník môže postaviť stavbu de facto aj na pozemku, ktorý mi nepatrí, avšak to iba za súhlasu vlastníka pozemku, na ktorom bude stavať. V opačnom prípade by mu stavebné povolenie ani nebolo vydané. Ak už stavba stojí a má súpisné číslo, tak potom k jej zbúraniu nedôjde a ani Vás nemôžu vyhodiť.


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, mám taký problém, susedia nám svojou časťou domu zasahujú do nášho. Pozemok je vytýčený geodetom podľa aktuálnych plánov v katastri nehnuteľností, ale susedia to odmietajú akceptovať. Všetky pokusy o dohodu zlyhávajú, sú presvedčení, že kúsok domu, ktorý nám zasahuje, je ich. Preto potrebujem radu, ako ďalej postupovať. Stavebný úrad ma odkázal na konzultáciu so správnym zástupcom. Ďakujem, L.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 17.01.2023)

Dobrý deň,

toto je štandardný prípad s akými sa stretávame. Oni to odmietajú akceptovať, pretože Vám ten pozemok nechcú dať. Ak to zameral geodet a je jasné, že je to Vaše, tak potom nie je problém to na súde aj takto dokázať. Na slovensku však platí vydržanie. Čím podľa mňa oni voči Vám výjdu, pretože to je jediná šanca ako vyhrať tento spor. 


Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomôcť?

Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, priateľka obdržala pozemok formou darovacej zmluvy od svojho otca. Na danom pozemku sa nachádza starší dom, ktorý plánujeme rekonštruovať. Moja priateľka momentálne nie je zamestnaná, keďže otehotnela krátko po ukončení strednej školy. Ja som zamestnaný a rekonštrukciu plánujem financovať z vlastných prostriedkov. Mám však obavy, že v budúcnosti si jej otec môže rozmyslieť svoje rozhodnutie a bude požadovať, aby mu dar (dom s pozemkom) bol vrátený. Ako by som mal postupovať, aby som v budúcnosti neprišiel o svoje investície?

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 10.08.2022)

Dobrý deň,
požadovať vrátenie daru iba z dôvodu, že si to rozmyslel nemôže. Vaša priateľka by sa k nemu alebo k členom jeho rodiny musela správať tak, že tým hrubo poruší dobré mravy. Nemožnosť "len tak" žiadať späť vrátenie daru vychádza najmä z princípu právnej istoty. Vaša priateľka by totiž tiež nemohla byť v právnej istote, že o majetky nepríde v budúcnosti, ak by si to jej otec mohol rozmyslieť. Ak by taká situácia aj nastala, Vaše nároky by bolo možné riešiť cez bezdôvodné obohatenie, nakoľko ste investovali do majetku inej osoby.


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, Môže ma súd prinútiť predať pozemok? Zdedila som 50 m2 pozemku s malým domčekom. Celková rozloha pozemku je 1200 m2, ktorý pôvodne mal asi 20 spoluvlastníkov. Jednotlivé podiely skupoval jeden pán a chce odo mňa kúpiť môj podiel. Domček však nechce kúpiť. Keďže moja časť pozemku sa rovná približne zastavanej ploche, predajom pozemku by som stratila prístup do domu. Tento pán ma chce prinútiť predať pozemok súdnou cestou. Je to možné? Ďakujem za odpoveď. Mária

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 01.02.2022)

Dobrý deň,
z otázky usudzujeme, že pozemok bol a aj je v podielovom spoluvlastníctve, pričom Vy ste spoluvlastníkom v časti 50 m2, na ktorom stojí stavba domu, na ktorý predpokladáme, že máte aj zápis v katastri nehnuteľností na liste vlastníctva, teda ide o riadne zapísanú stavbu do KNna príslušnom liste vlastníctva.

V otázke uvádzate, že nový podiel. spoluvlastník chce odkúpiť len pozemok bez domu.

Základom odpovede vo Vašom prípade je to, čo chcete dosiahnúť, či chcete predať aj dom na pozemku vrátate pozemku, alebo by ste chceli nadobudnúť podiely na pozemku, keďže predpokladáme, že spoluvlastníci pozemku pred predajom ich podielov Vás neoslovili a neponúkli Vám ich podiely na predaj v zmysle ust. § 140 Obč. zákonníka a teda došlo k porušeniu Vášho predkupného práva :

"Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov."

V zmysle tohto zák. ustanovenia by ste sa mohli domáhať vyslovenia neplatnosti kúpnej zmluvy, na základe ktorej nový podiel. spoluvlastník nadobudol podiely ostatných podiel. spoluvlastníkom, pričom tieto Vám neboli ponpúknuté na odkúpenie alebo môžete od nového podiel. spoluvlastníka žiadať, aby Vám predal podiel na pozemku a to v pomere k pozemku, ktorý je vo Vašom vlastníctve.

Pokiaľ ide o súdny spor, kde by nový podiel. spoluvlastník žiadal zrušenie a vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva k pozemku bez domu, sme názoru, že súd by návrh zamietol s poukázaním na Vami uvedneý dôvod Nemožnosť prístupu k domu /, ako aj to, že svojim rozhodnutím by privodil ďalší súdny spor,  ako aj s poukázaním na ust. § 142 ods. 2 Obč. zákonníka :

" Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku."

Vzhľadom an špecifickosť prípadu odporúčam kontaktovať advokáta na konzultáciu.
Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s priateľom by sme chceli postaviť dom. Pozemok však patrí mojej mame. Ak by mi ten pozemok prepísala, stal by sa našim. No ak by ho mama nenechala prepísať na nás a ponechala by si ho, mohli by sme si tam aj tak postaviť dom? Nevyvolalo by to problémy aj s hypotékou? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 22.01.2022)

Dobrý deň,
z pohľadu právnej úpravy nie je vylúčené, aby ste mohli stavať dom na pozemku, ktorý Vám nepatrí. Musíte mať k tomu súhlas vlastníka nehnuteľnosti. Bez toho Vám nevydajú stavebné povolenie. Čo sa týka banky, tá dá úver na výstavbu domu iba v prípade, že je už vydané stavebné povolenie a zároveň aj so zriadením záložného práva na pozemku. Vaša mama by teda musela v banke podpísať záložnú zmluvu a jej pozemok by bol zaťažený záložným právom. Ak by s tým mama nesúhlasila, hypotéku by ste zrejme nedostali.


Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomôcť?

Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, rád by som sa informoval, ako správne zaistiť stavbu domu. Máme v pláne stavať bungalov. Pozemok získala moja priateľka, avšak ja ako jej partner na ňom nie som. Hypotéku plánujem brať ja, pričom aj ona bude figurovať na druhom mieste. Projekt a stavebné povolenie bude vydávané na nás oboch. Rád by som vedel, či stačí pri kolaudácii niečo doriešiť alebo je dostatočné, ak mi priateľka daruje část pozemku. Ďakujem.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 12.07.2021)

Dobrý deň,
ak budete takto postupovať, dom sa zapíše ako 1/2 a 1/2. Ak chcete mať podiel aj na pozemku, to je najlepšie, ak Vám 1/2 podiel na pozemku daruje.


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. S priateľom plánujeme postaviť dom na jeho pozemku, ale rada by som, aby stavba domu bola v spoluvlastníctve. Čo je potrebné urobiť, aby bol dom zapísaný na oboch?

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 18.05.2021)

Dobrý deň,
v prvom rade je potrebné medzi sebou spísať dohodu o tom, že idete stavať spoločne stavbu (dom) a tento chcete mať v podielovom spoluvlastníctve po 1/2. Rovnako Vám odporúčam, aby aj všetky žiadosti a dokumenty na stavebnom úrade boli od začiatku písané na oboch. V budúcnosti (keď sa môžu nálady a názory zmeniť) tým predídete možným problémom.


Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: Prebieha stavebné konanie a sused vzniesol námietku, ktorá sa netýka domu, ale pozemku. Tvrdí, že 5 metrov pozemku je jeho, hoci podľa listu vlastníctva som vlastníčkou ja. Geometrické zameranie bolo tiež vykonané. Aký bude postup úradu? Zastaví konanie?

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 01.03.2021)

Dobrý deň,
stav. úrad v stav. konaní nemôže rozhodnúť o námietke suseda, prípadne o hranici pozemku.

Podľa ust. par. 67c/ ods. 5 zákona o katastri nehnuteľností platí, že ak vzniknú rozpory v tvrdení medzi vlastníkmi a inými opráv. osobami o priebehu hraníc pozemkov, rozhodujúci je stav zapísaný v platnom katastrálnom operáte. Zmena takto určenej hranice pozemkov je možná len na základe právoplatného súdneho rozhodnutia.

Stav. úradu je uvedené zákonné ustanovenie zákona o katastri nehnuteľností dobre známe  a preto z dôvodu námietky suseda resp. na základe jeho tvrdenia, že on je vlastníkom pozemku, nemôže stav konanie zastaviť.


Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomôcť?

Podotázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, nedávno som si kúpila pozemok s chatkou. Môj priateľ začal túto chatku prerábať a materiál som financovala ja. Som stavebník a zároveň výlučným vlastníkom v KN. Po svadbe, už ako môj manžel, postupne prestal so stavebnými prácami. Výsledkom je, že nadstavba a prístavba ostali nedokončené (chyba malo k dokončeniu poschodia). Naše manželstvo sa de facto rozpadlo, ale stále máme spoločné bývanie. Chcela by som vedieť, či bude stavba patriť do spoločného bývania, ak ju dokončím bez jeho pomoci? Mala by som to financovať z výťažku z dedičstva. Prípadne, či by bolo istejšie darovať ju takto nedokončenú v rámci rodiny a nechať ju dokončiť? Mojím cieľom je, aby môj manžel nemal prístup k týmto nehnuteľnostiam a nemal nárok na časť hodnoty tejto stavby pri delení spoločného bývania. O deti sa nijak nestará. Ďakujem za váš názor.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

(odpoveď odoslaná: 27.09.2020)

Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že pozemok a chatku ste kúpili pred uzatvorením manželstva, takže patria do Vášho výlučného vlastníctva. Uzatvorením manželstva sa nezmenila forma vlastníctva, chatka - stavba a ani pozemok nepatria do BSM, rovnako ani prístavba a nadstavba chatky.

Uvádzate, že prístavbu a nadstavbu ste finančne zabezpečili zo svojich prostriedkov počas trvania manželstva. Musíme uviesť, že príjem manželov počas trvania manželstva všeobecne patrí do BSM. Iné by to bolo v prípade, ak by ste finančné prostriedky na nákup stavebného materiálu nadobudli napr. dedením alebo darovaním výlučne Vám.

Pokiaľ ide o stav. práce vykonávané po uzatvorení manželstva a pokiaľ fin. prostriedky na nákup stavebného materiálu na prístavbu a nadstavbu patria do BSM, v prípade rozvodu platí ust. § 150 Obč. zákonníka :

"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že manžel by mal nárok na finančné vyporiadanie investícií do Vašej nehnuteľnosti z prostriedkov patriacich do BSM.

Pýtate sa ďalej, či nehnuteľnosť radšej nepreviesť do vlastníctva rodiny a následne dokončiť. Sme názoru, že toto riešenie nepovažujeme za optimálne, naviac ak by ste následne chceli chatku a pozemok získať späť do svojho vlastníctva. Možnosťou však je, aby ste nehnuteľnosť darovali deťom so zriadením vecného bremena práva doživ. užívania chatky a pozemku. Tento právny krok /darovacia zmluva/ však nemá vplyv na vyporiadanie fin. investícií do nehnuteľnosti v prípade rozvodu. Pre prípad, že by ste sa rozhodli nehnuteľnosť darovať, odporúčame nechať vypracovať znalecký posudok.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.