Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

Dobrý deň, moji rodičia mi prepísali polovicu pozemku (10 árov) na dedine (okr. Pezinok). Mám priateľa a plánujeme si na tomto pozemku postaviť dom. Musím prepísať polovicu môjho pozemku na priateľa? Neplánujeme uzavrieť manželský zväzok, stavbu domu však chceme financovať spoločne prostredníctvom hypotekárneho úveru. Pýtala by som sa ohľadom situácie, keby sa náhodou rozišli sme po postavení domu, a pozemok by bol zapísaný len na mňa. Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Stavba domu na pozemku a jeho vlastník

Dobrý deň, na Slovensku platí zásada, že vlastník pozemku môže byť odlišnou osobou ako vlastník stavby, ktorá je postavená na pozemku. Tzn. že ak udelíte súhlas Vášmu priateľovi, tak na Vašom pozemku môžete postaviť spoločne dom. Po ukončení stavby, bude pozemok vo Vašom vlastníctve a stavba vo Vašom podielovom spoluvlastníctve s priateľom, ak sa nedohodnete v zmluve inak. Vo Vašej otázke ste uviedli, že Vám rodičia darovali polovicu pozemku (10 árov). K tomu si Vám dovoľujem uviesť, že ak Vám darovali spoluvlastnícky podiel 1/2 na nehnuteľnosti, ktorý má 20 árov, nie je možné tvrdiť, že vlastníte presne vymedzených 10 árov. Podielové spoluvlastníctvo je tzv. ideálne spoluvlastníctvo, na každom 1 m2 máte rovnaký podiel. Spomínaných 10 árov by Vám patrili (vlastnili by ste vo výlučnom vlastníctve), ak by došlo k rozdeleniu nehnuteľnosti podľa veľkosti podielov a každá časť nehnuteľnosti by bola zapísaná na osobitnom liste vlastníctva.