POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vyhodenie dieťaťa z domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Vyhodenie dieťaťa z domu

Dobrý deň, rada by som sa spýtala, či otec môže vyhodiť z domu svoju dcéru, ktorá má osemnásť rokov, ale stále študuje na strednej škole a bola mu zverená do výchovy po rozvode. Matka jej pravidelne posiela výživné. Ako je to právne upravené v prípade vyhodenia dieťaťa z domu? Veľmi pekne ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Vyhodenie dieťaťa z domu

Dobrý deň.

Vaša otázka sa týka vyhodenia dieťaťa z domu.

Pokiaľ budem vychádzať zo striktne položenej otázky, som toho názoru, že rodič dieťaťa nemôže "vyhodiť" svoje dieťa z domu, ktoré mu bolo zverené do starostlivosti a ktoré nie je schopné samé sa živiť (nakoľko podľa osobitného zákona ide v danom prípade zrejme o nezaopartené dieťa).

Túto úvahu podporuje aj znenie § 62 Zákona o rodine, ktorý upravuje vyživovaciu povinnosť rodičov k deťom. Podľa odsekov 1 a 2 tohto ustanovenia:

 (1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Vyhodenie dieťaťa z domu by prichádzalo do úvahy, pokiaľ by dieťa bolo schopné sa samé živiť. Zastávam názor, ze vyhodenie dieťaťa z domu, pokiaľ sa stále pripravuje na svoje budúce povolanie je neprípustné.