Máte
otázku?

Ako postupovať pri predaji pozemku?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri predaji pozemku?

Prosím pekne o radu, ako mám postupovať pri predaji pozemku, ktorý som nadobudol dedičstvom po nebohej starej mame. Dedičstvo bolo zapísané na základe osvedčenia v januári 2012. Ako postupovať, aby som sa následne nedostal do problémov so zákonom? Čo musím urobiť s daňou z predaja? Ide o pozemok s trvalým trávnatým porastom o rozlohe 500 m2 v hodnote 5000 eur, ktorý sa nachádza v extraviláne.

Odpoveď: Ako postupovať pri predaji pozemku?

Dobrý deň, pri prevode nehnuteľností zákon vyžaduje uzavretie zmluvy v písomnej forme. Kúpna zmluva musí obsahovať všetky náležitosti, a to najmä označenie zmluvných strán, špecifikáciu prevádzanej nehnuteľnosti a kúpnej ceny, prípadne aj spôsobu jej zaplatenia. Podpis predávajúceho na zmluve, teda Vás, musí byť úradne osvedčený. Účinnosť nadobúda zmluva až vkladom do katastra nehnuteľností. Preto je nevyhnutné vypracovať aj návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra, ktorého prílohou je práve kúpna zmluva. Ďalšou podmienkou je zaplatenie správneho poplatku. Môžete taktiež využiť služby advokátskej kancelárie, ktorá vypracuje všetky potrebné listiny potrebné pre predaj nehnuteľnosti, vrátane zastúpenia v katastrálnom konaní. Na záver dodávam, že od dane z príjmu sú oslobodené príjmy z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa. 

Trápi vás "Ako postupovať pri predaji pozemku?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ako postupovať pri predaji pozemku? (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím vás, potrebujem vedieť odpoveď: keď som spoluvlastníkom ornej pôdy 1/2 a chcem svoj podiel predať, ako to mám písať do zmluvy a vkladu na kataster... Príklad: celková výmera je 751 m²... mám písať 751 m² alebo polovicu z toho?

Odpoveď: Ako postupovať pri predaji pozemku?

(odpoveď odoslaná: 22.12.2024)

Dobrý deň,

pri predaji Vášho spoluvlastníckeho podielu na ornej pôde je dôležité do kúpnej zmluvy správne uviesť veľkosť podielu, ktorý predávate. V zmluve by ste mali uviesť, že predávate spoluvlastnícky podiel 1/2 z celkovej výmery pozemku, čo je 751 m². Neuvádzajte zvýraznenú plochu v m², ale podiel, ktorý predstavuje Váš právny nárok na tomto pozemku.

Pri samotnom vklade do katastra je rovnako rozhodujúce presne uviesť, že predmetom kúpnej zmluvy je spoluvlastnícky podiel 1/2. Kataster funguje na báze právnych podielov, nie konkrétnej oddelenej časti v m². V zmluve je tiež dôležité uviesť, že k predaju podielu dochádza za súhlasu všetkých zákonom stanovených predkupných práv spoluvlastníkov.

Odporúčam konzultáciu s advokátom na presné vypracovanie kúpnej zmluvy a prípravu všetkých podkladov pre kataster, aby ste predišli zdržaniu vkladového konania.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako postupovať pri predaji pozemku? (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím vás, ako postupovať pri predaji pozemku, na ktorý mám nájomnú zmluvu na poľnohospodárske využitie za odplatu. Nájomca iba kosí lúky raz do roka a seno zváža. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať pri predaji pozemku?

(odpoveď odoslaná: 17.10.2024)

Dobrý deň, pri predaji pozemku, na ktorý máte nájomnú zmluvu na poľnohospodárske účely, budete musieť dodržať určité kroky vzhľadom na existujúce právne vzťahy. Nájomná zmluva na poľnohospodárske využitie nezaniká samým predajom pozemku, ale nového vlastníka pozemku zaväzuje, aby sa stal novým prenajímateľom.

Tu sú kroky, ktoré potrebujete zvážiť:

1. Informovať nájomcu: Najprv by ste mali informovať nájomcu o zamýšľanom predaji. Skutočnosť, že pozemok je predmetom nájomného vzťahu, bude pre nového vlastníka dôležitá informácia.

2. Predkupné právo: Ak má nájomca zmluvné predkupné právo, musíte mu umožniť ho uplatniť. Toto predkupné právo by malo obsahovať všetky podmienky, za akých má byť kúpa pozemku uzavretá. Ale nemusí byt v zmluve uvedené 

Po predaji sa nový vlastník stáva prenajímateľom. Nájomná zmluva pokračuje za rovnakých podmienok. Nový vlastník a tiež nájomca majú právo ukončiť nájom len podľa podmienok uvedených v zmluve.

Pokiaľ chcete nájomnú zmluvu vypovedať pred predajom, je potrebné dodržať podmienky zmluvy alebo zákona o výpovedných dôvodoch a lehotách. Ak je zmluva na dobu určitú, môže byť potrebné dojednať dohodu s nájomcom.

Prenos nájomného: Ak je pozemok predávaný, k prenajatej veci sa viaže aj právo nového vlastníka požadovať plnenie záväzkov z nájomnej zmluvy, teda aj platenie nájomného.

Pozor, ak ide o pozemky v pozemkových spoločenstvách, tak tie majú osobitné podmienky. 


Podotázka: Ako postupovať pri predaji pozemku? (Občianske právo)

Dobrý deň, môžem vás poprosiť o radu ohľadom predaja pozemku na určitý čas, kým si sused nevybaví stavebné povolenie, ale potrebuje si zväčšiť rozlohu pozemku?

Odpoveď: Ako postupovať pri predaji pozemku?

(odpoveď odoslaná: 25.07.2024)

Dobrý deň,

predaj pozemku na určitý čas nie je štandardnou praktikou, avšak existujú možnosti, ako dočasne umožniť užívanie pozemku.

Ak sused potrebuje určitú časť Vášho pozemku pre účely vydania stavebného povolenia, tak v zmysle ust. § 58 ods. 1 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon): 

"Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 tohto zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu. Stavebník významnej investície, diaľnice, rýchlostnej cesty alebo železničnej dráhy preukazuje, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 pred vydaním stavebného povolenia. To neplatí, ak tieto skutočnosti preukázal v územnom konaní a po právoplatnosti územného rozhodnutia nedošlo k zmene."

Iným právom podľa § 139 ods. 1 sa rozumie napríklad uzavretie nájomnej zmluvy, zmluvy o budúcej kúpnej zmluve, zmluvy o budúcej zmluve o zriadení vecného bremena alebo zmluve o zriadení vecného bremena.

Dôležité je zvážiť, či sused bude skutočne využívať pozemok len po určitý čas, keď na ňom plánuje stavbu. 

Pre dočasné užívanie pozemku treťou osobou je jednou z možností uzavrieť zmluvu o nájme, ktorá by detailne stanovila dobu nájmu a podmienky užívania pozemku susedom. 

Ďalšou alternatívou je zriadenie vecného bremena. V zmysle Občianskeho zákonníka môžete zriadiť vecné bremeno na prechod cez váš pozemok. Toto vecné bremeno by bolo časovo ohraničené napríklad na dobu jednoho roka a v zmluve by malo byť jasne uvedené, že po splnení určitých podmienok, napríklad získaní stavebného povolenia, bude vecné bremeno zrušené. Vecné bremeno možno zrušiť na základe dohody, avšak treba počítať s tým, že ak by nebol prístup inak možný, sused by sa mohol domáhať jeho zriadenia súdnou cestou.

Odporúčam konzultovať vec s právnikom, aby bola zmluva pripravená správne a všetky podmienky jasne dohodnuté. 


Trápi vás "Ako postupovať pri predaji pozemku?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri predaji pozemku? (Občianske právo)

Dobrý deň, zdedila som po mame 2-árový pozemok s trávnatými porastmi. Na danej parcele sme viacerí vlastníci, ktorých som oslovila, či nechcú kúpiť môj podiel, ale odpoveď som nedostala. Môžem svoj pozemok predať cez advokátsku kanceláriu? Pozemok nie je vymeraný ani vytýčený. Ja ho neužívam, nakoľko je vzdialený od môjho bydliska 45 km. Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri predaji pozemku?

(odpoveď odoslaná: 16.06.2024)

Dobrý deň,

1. Predkupné právo spoluvlastníkov: Keďže ide o podielové spoluvlastníctvo, ostatní spoluvlastníci majú predkupné právo na váš podiel, s výnimkou prevodu na blízku osobu (§ 140 OZ). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov. V prípade, že žiadny zo spoluvlastníkov neprejaví záujem o kúpu vášho podielu, môžete ho predať tretej osobe, ale je vhodné mať od spoluvlastníkov písomné vyjadrenie, že svoje predkupné právo nevyužívajú, aby v budúcnosti nemohli napadnúť platnosť zmluvy.

2. Prevod nehnuteľnosti: Podľa zákona musí byť právny prevod nehnuteľnosti uskutočnený písomnou formou a mal by byť evidovaný v katastri nehnuteľností. Ak predávate svoj podiel, kúpna zmluva musí obsahovať potrebné náležitosti a musí byť podaná na kataster nehnuteľností na vloženie do katastra.

3. Prevádzanie nevytýčených pozemkov: Ak parcela nie je vymeraná a vytýčená, odporúča sa predaja kontaktovať geodeta na vypracovanie geometrického plánu, ktorý bude základom pre rozdelenie parcely a následné právne prevody. To je dôležité aj pre zameranie pozemku a zamedzenie možných budúcich sporov ohľadom hraníc parcely.

4. Právne kroky cez advokátsku kanceláriu: Pokiaľ ide o pomoc advokátskej kancelárie pri predaji spoluvlastníckeho podielu, môže byť táto služby veľmi užitočná. Advokátska kancelária Vám pomôže s prípravou kúpnej zmluvy, zabezpečením písomných súhlasov ostatných spoluvlastníkov, a podaním návrhu na vklad do katastra nehnuteľností. Váš podiel môže byť prevedený tretej osobe, ak predkupné práva nebudú využité, a všetky právne náležitosti budú splnené.


Podotázka: Ako postupovať pri predaji pozemku? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o radu. Môj dedko a babka by radi na mňa prepsali záhradu a potrebovala by som vedieť, čo všetko k tomu potrebujeme. Viem, že budeme potrebovať kúpnu zmluvu vo dvoch vyhotoveniach. Dedko pôjde so mnou osobne, ale zaujíma ma, či je nevyhnutné, aby išla tiež babka. Môže mi dať splnomocnenie na prepis? Ako presne to celé funguje? Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Ako postupovať pri predaji pozemku?

(odpoveď odoslaná: 14.03.2024)

Dobrý deň,

pokiaľ ide prevod pozemku, nakoľko je to nehnuteľnosť, bude potrebné vyhotoviť písomnú zmluvu a návrh na vklad vlastníckeho práva, keďže vlastnícke právo k nehnuteľnostiam sa nadobúda až vkladom do katastra nehnuteľností. Zmluvu je potrebné vyhotoviť v štyroch origináloch, dve sú určené pre každú zo strán (jedna pre predávajúceho a jedna pre kupujúceho) a dve na účely katastrálneho konania pre príslušný Okresný úrad, katastrálny odbor. Tieto sú prílohou návrhu na vklad. Zmluvu spolu s návrhom Vám vie vypracovať ktorýkoľvek advokát alebo notár. Podpisy prevodcov (predávajúcich) je nevyhnutné na zmluve úradne overiť. Katastrálne konanie je spoplatnené sumou 66,- EUR (v prípade elektronického podania návrhu na vklad, sumou 33,- EUR). Ak by ste chceli zrýchlený vklad (do 15 dní), potom je suma správneho poplatku 266,- EUR (elektronická forma zrýchleného katastrálneho konania 133,- EUR). 

Pokiaľ ide o splnomocnenie, nakoľko vy by ste boli kupujúci, nemôžete babku zastupovať pri prevode, ktorá je predávajúcim, jednalo by sa o konflikt záujmov. Babka by však mohla splnomocniť dedka, ktorý by zmluvu podpísal za ňu. Avšak aj v tomto prípade by sa vyžadovalo, aby jej podpis na splnomocnení ako splnomocniteľky bol úradne overený. Čiže splnomocňovanie v tomto prípade nedáva veľmi zmysel. Ak má babka napr. zdravotné problémy, ktoré jej znemožňujú dostaviť sa k notárovi, potom môžete požiadať notára, aby prišiel k vám, resp. k babke a dedkovi a aby tam jej podpis na zmluve overil. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Ako postupovať pri predaji pozemku? (Občianske právo)

Dobrý deň, zdedil som rodinný dom s pozemkom. Zatiaľ mám len uznesenie a už som našiel kupca, ktorý ho odkúpi. Čo treba robiť? Je možné stiahnuť si vzor kúpnej zmluvy z internetu a tento stačí, alebo je potrebné ešte niečo? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať pri predaji pozemku?

(odpoveď odoslaná: 12.06.2023)

Dobrý deň,

z internetu sa určite dá stiahnuť vzor kúpnej zmluvy, dajte si však pozor pri jej vypĺňaní, nakoľko táto musí mať presné náležitosti a správne opísanú stavbu aj pozemok. Súčasne platí, že nakoľko sa jedná o predaj nehnuteľnosti, vlastnícke právo k nej sa nadobúda až vkladom do katastra nehnuteľností. Preto je nevyhnutné vypracovať aj návrh na vklad, na základe ktorého príslušný Okresný úrad, katastrálny odbor vklad vlastníckeho práva svojím rozhodnutím povolí. Kataster je napokon ten kto bude preskúmavať kúpnu zmluvu. Ak v nej nájde nejasnosti, konanie o povolenia vkladu preruší a zmluvu vám vráti na opravu. Ak ju neopravíte, konanie zastaví a vklad de facto nepovolí.  Preto si na jej vypracovaní dajte skutočne záležať. Vie vám s tým pomôcť buď advokát alebo notár. Navyše za vklad sa platí súdny poplatok min. vo výške 33,- EUR (ak je návrh podaný elektronicky). 


Trápi vás "Ako postupovať pri predaji pozemku?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri predaji pozemku? (Občianske právo)

Dobrý deň, pri predaji pozemku je nutné overiť aj podpisy v návrhu na vklad do katastra.

Odpoveď: Ako postupovať pri predaji pozemku?

(odpoveď odoslaná: 22.03.2021)

Dobrý deň,

 

nie, na návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností  nie je potrebné overovať podpisy. Podpis musí byť overený len na kúpnej zmluve, a aj to len na strane predávajúceho.


Podotázka: Ako postupovať pri predaji pozemku? (Občianske právo)

Ako postupovať pri predaji pozemku, na ktorom je nájomná zmluva? Pozemok je stále vedený pod mojim rodným menom, ale keďže som sa vydala, musím ho prepísať?

Odpoveď: Ako postupovať pri predaji pozemku?

(odpoveď odoslaná: 16.07.2020)

Dobrý deň,
existujúci nájomný vzťah na nehnuteľnosti nie je prekážkou pre zmenu vlastníckeho práva na strane prenajímateľa.

Rovnako nie je problém, že ste sa vydali, hoci na LV ste evidovaná ešte s priezviskom za slobodna. V kúpnej zmluve musia byť zo zákona uvedené aj tak také identifikačné údaje, cez ktoré Vás bude môcť kataster dostatočne identifikovať a vykonať prepis vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v katastri nehnuteľností.

Odporúčame Vám v kúpnej zmluve vyslovene uviesť a informovať predávajúceho, že na nehnuteľnosti viazne nájomný vzťah, aby to neskôr nemohol namietať ako právnu vadu a odstupovať kvôli tomu od zmluvy.


Podotázka: Ako postupovať pri predaji pozemku? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu, ako mám postupovať pri predaji pozemku, keď kupujúci chce platiť hotovosťou. Zároveň mám záujem, aby všetko bolo vybavené aj z právneho hľadiska správne.

Odpoveď: Ako postupovať pri predaji pozemku?

(odpoveď odoslaná: 14.08.2017)

Dobrý deň, pokiaľ chcete, aby bolo všetko v poriadku po právnej stránke, nechajte si zmluvu vypracovať advokátom. Vypracovanie zmluvy iba na pozemok nie je príliš nákladné. 


Trápi vás "Ako postupovať pri predaji pozemku?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri predaji pozemku? (Občianske právo)

Dobrý deň, rád by som sa opýtal, či má moja mama nárok na spoluvlastníctvo domu a polovicu sumy z predaja pozemkov Národnej diaľničnej spoločnosti a.s. Môj otec nechcel, aby bola moja mama zapísaná ako vlastníčka domu, pretože práve on obdržal stavebné povolenie na svoje meno, a tak on je jediným vlastníkom. Napriek tomu, že moji rodičia už boli manželmi. Čo sa týka peňazí z predaja pozemku, otec kúpil pozemok v čase, keď bola mama v zahraničí. O niekoľko rokov neskôr spoločnosť kúpila pozemok od otca. Otec sa v katastri uvádza ako jediný vlastník pozemku. Mama ho niekoľkokrát žiadala, aby sa zapísala do bezpodielového spoluvlastníctva majetku, ale otec bol chamtivý a odmietal ju zapísať. Chcem sa teda opýtať, či existuje možnosť, aby mama prostredníctvom súdu preukázala, že ju možnosť spoluvlastníctva bola upretá, hoci boli už v manželstve. Má v tomto prípade nárok na polovicu sumy z predaja spoločnosťou?

Odpoveď: Ako postupovať pri predaji pozemku?

(odpoveď odoslaná: 22.04.2017)

Dobrý deň, údaje zapísané v katastri nehnuteľností sú záväzne len dovtedy, pokiaľ sa nepreukáže opak. Vášmu otcovi teda mohlo svedčiť výlučné vlastníctvo k pozemku podľa listu vlastníctva, aj keď v skutočnosti pozemok patril do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Ak bol rodinný postavený pričinením oboch manželov za trvania manželstva a rovnako tak, ak boli pozemky nadobudnuté za spoločné prostriedky, patrili do BSM. Preto aj kúpna cena získaná za tieto nehnuteľnosti patrí do BSM. Pri vysporiadaní BSM sa vychádza zo základnej zásady, podľa ktorej podiely oboch manželov sú rovnaké. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako postupovať pri predaji pozemku?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.